https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=b13159dd25&view=att&th=12bc39fdb498877b&attid=0.1&disp=inline&zw تجارت اینترنتی فارکس

تجارت اینترنتی فارکس

خرید و فروش سهام بین الملل,ارز,نفت و طلا از طریق اینترنت بدون محدودیت زمان و مکان

افزایش یورو در پی حفظ سیاست های انقباضی مقامات بانکی- جمعه 28 دی

نرخ یورو در برابر دلار آمریکا به نقطه اولیه خود بازگشت و در اواخر بازار نیویورک در نرخ 1.4647 بسته شد. بازار ارز همچنان تحت تاثیر فروش شدید ارزهای کم بازده در برابر ارزهای پر بازده مانند یورو/ ین می imageباشد. شاخص تراز تجاری منطقه اتحادیه اروپا به دلیل کاهش رشد صادرات و واردات کمتر از حد انتظارات انتشار یافت. در این شکی نیست که رشد اقتصادی منطقه اروپا همچنان متاثر از بحران های گریبان گیر اقتصاد آمریکا قرار دارد و از این لحاظ مصون نخواهد بود. اما مشکلات بازارهای مسکن و اغتشاش های بازارهای اعتباری آمریکا همچنان بر قوت خود باقی است. هرچند روز گذشته آقای مرچ یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا موضع خود را به سمت سیاست های انبساطی تغییر داد ولی همچنان دیگر مقامات بانکی اروپا سیاست های انقباضی خود را حفظ نمودند و از این لحاظ انتظار داریم کاهش اخیر یورو محدود گردد. شرکت هواپیمایی ایرباس از کاهش 50 درصدی سفارشات خود به دلیل افزایش یورو هشدار داد. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بانک مرکزی اروپا در نشست ماه آینده نرخ بهره خود را ثابت نگاه دارد.


+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم دی 1386ساعت 10:52  توسط ali  | 

دلایل ریزش 200 pip یورو در مقابل دلار

 سه دلیل برای ریزش یورو:

امروز صبح یورو در برابر دلار ایالات متحده چیزی در حدود 200pip ریزش داشت و این رimageیزش تنها در عرض چیزی کمتر از 2 ساعت صورت گرفت.و در کل زمان نشست تجاری ایالات متحده ضعیف باقی ماند.عدم وجود اخبار کوتاه در زمان نیز باعث گردید تا عامل اصلی این حرکت خیلی شفاف قابل تشخیص نباشد. در هر صورت ما یک سری عوامل را به صورت یک مجموعه در جهت حرکت نزولی این جفت ارز مشخص می کنیم.بزرگترین عامل اعتبار دهنده به این حرکت را میتوان توضیحات مصالحه آمیز  عضوبانک مرکزی اروپا در بخش مرچ لوکزامبورک دانست. او اعلام کرد که قدرت یورو تعدیل مثبت شده است و این مسئله باعث شده است تا بانک مرکزی اروپا نسبت به مسئله پرش تورم هوشیار نباشد و از آن به عنوان یک حرکت موقت بگذرد. بزرگترین دلیل که توضیحات وی را مهم جلوه داد این است که او جبهه خود را در این ارتباط تغییر داد. اگر چه  نمی توان قدرت این توضیحات را برای یک حرکت 200 PIP کافی دانست ولی می توان آن را به عنوان شروع این حرکت منطقی دانست. دومین دلیل برای این حرکت را میتوان آمار قوی اقتصادی ایالات متحده دانست. سومین دلیل این سقوط آزاد را باید در نرخ مواد اولیه جستجو کرد که با ملایم شدن و تعدیل شان در شاخص نیاز مصرف کننده در ایالات متحده فشار را از روی بانک مرکزی اروپا در جهت افزایش نرخ بهره برداشت. امروز ما در انتظار اخبار ماهیانه بانک مرکزی اروپا و همچنین تراز تجاری اروپا خواهیم بود. البته هیچ یک از این ارقام به تنهایی نمی توانند تاثیری در روند بازار داشته باشند.

خبرگزاری فارکس ایران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی 1386ساعت 13:36  توسط ali  | 

فارکس 17 ژانویه

EUR/USD 

Trading range: 1.4690 - 1.4600 

Trend: Downward  image

Sell at 1.4679 SL 1.4711 TP 1.4612 

 

USD/JPY 

Trading range: 107.55 - 106.70 

Trend: Downward 

Sell at 107.42 SL 107.74 TP 106.80 

 

GBP/USD 

Trading range: 1.9660 - 1.9555 

Trend: Downward 

Sell at 1.9646 SL 1.9678 TP 1.9568 

 

USD/CHF 

Trading range: 1.0985 - 1.1080 

Trend: Upward 

Buy at 1.0995 SL 1.0963 TP 1.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی 1386ساعت 11:53  توسط ali  | 

نگاهی به شاخص های اقتصادی امروز- پنجشنبه 27 دی

نگاهی به شاخص های اقتصادی امروز- پنجشنبه 27 دی
image
امروز از بازار مسکن ایالات متحده، شاخص شروع ساخت و ساز در ساعت 17:00 به وقت تهران انتشار می یابد و براساس آخرین پیش بینی تحلیل گران انتظارمی رود شاخص مذکور در ماه گذشته به 1145000 واحد کاهش یابد.در میان شاخص های مسکن ایالات متحده ، شاخص ذکر شده از اهمیت بالای برخوردار است. در صورتیکه رقم واقعی 1200000 یا بالاتر انتشار یابد، جقت ارز دلار/ین در اولین ساعت پس از خبر بیش از 40 پیپس افزایش خواهد یافت ولی از سوی دیگر اگر رقم واقعی 1050000 یا کمتر اعلام گردد، جفت ارز مذکور در اولین ساعت پس از خبر بیش از 40 پیپس کاهش خواهد یافت.

شاخص خرده فروشی کشور نیوزلنددر ماه نوامبر فردا ساعت 01:15 بامداد انتشار خواهد یافت . یازار برای این شاخص عددی 1.00 درصد انتشار یابد، اگر رقم واقعی 1.7 درصد یا بالاتر انتشار یابد، جفت ارز دلارنیوزلند/دلارآمریکا در اولین ساعت پس از خبر بیش از 40 پیپس افزایش خواهد یافت ولی از سوی دیگر اگر رقم واقعی 0.1 درصد یا پایین تر انتشار یابد، جفت ارز مذکور در اولین ساعت پس از خبر بیش از 40 پیپس کاهش خواهد یافت.
لازم به ذکر است، امروز آقای بن برنانکی ریس بانک مرکزی آمریکا ساعت 18:30 به وقت تهران سخنرانی خواهد داشت

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی 1386ساعت 10:31  توسط ali  | 

Chart Of The Day: EUR/USD

EUR/USD
Trading range: 1.4865 - 1.4775
Trend: Downward
Sell at 1.4853 SL 1.4885 TP 1.4786

USD/JPY
Trading range: 105.85 - 106.70
Trend: Upward
Buy at 105.98 SL 105.68 TP 106.60

GBP/USD
Trading range: 1.9635 - 1.9535
Trend: Downward
Sell at 1.9623 SL 1.9655 TP 1.9545

USD/CHF
Trading range: 1.0825 - 1.0925
Trend: Upward
Buy at 1.0839 SL 1.0807 TP 1.0914


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی 1386ساعت 12:40  توسط ali  | 

کاهش 50 واحدی نرخ بهره در نشست خزانه داری فدرال قطعی شد

به طور قطع، FOMC در نشست روز سی‌ام ژانویه نرخ بهره را 50 واحد کاهش خواهد داد.

نکات کلیدی امروزimage

- بسته شدن نرخ در قوی‌ترین سطح بازار سهام آمریکا مانع از بازگشت روند نزولی شده است.

- کانون توجه امروز بر گزارش میزان درآمد سیتی گروپ و میزان خرده فروشی آمریکا متمرکز خواهد بود.

- بانک فدرال، بانک مرکزی اروپا و بانک ملی سوییس امروز نتایج مزایده TAF دیروز را اعلام خواهند کرد.

بازارهای شبانه

این هفته معامله‌گران بازار سهام همچنان منتظر انتشار گزارش میزان درآمد شرکتهای مالی مهم که اواخر امروز با گزارش سیتی گروپ آغاز می شود می باشند. بسته شدن نرخ در قدرتمندترین سطوح بازار سهام آمریکا نیز نتوانست منجر به بازگشت روند نزولی شود. دیروز به دنبال انتشار آمار قوی‌تر از انتظار میزان درآمد سه ماهه چهارم از سوی IBM  و َُِSAD، بازار سهام آمریکا موقتاً قوت گرفت و افزایش نرخ در بازار کالا نیز منجر به تقویت بازار سهام شد.

اگرچه بسته شدن بازار سهام آمریکا در نرخ‌های بالا منجر به عدم بازگشت روند نزولی موجود در بازارهای سهام آسیا شده است. شاخص Nikkei و Hang Seng نیز امروز صبح به ترتیب 3/1+% و 2/1+% تنزل یافتند.

عملکرد روند در بازار اوراق قرضه bond نیز متاثر از بازار سهام می باشد. به دنبال عدم بازگشت روند در بازارهای سهام آسیا در نیمه شب، yield اوراق قرضه تنزل یافته است. Yield اوراق قرضه 2 و 10 ساله نیز به ترتیب با 12 واحد کاهش به 53/2% و 76/3% رسیده است.

با توجه به روند نزولی و بازگشت ریسک‌گریزی به بازارهای آسیایی، مهم‌ترین تغییرات بازار فارکس طی شب گذشته تقویت ارزش ین ژاپن و فرانک سوییس و نزول حاشیه‌ای دلار آمریکا بوده است.

روز گذشته به‌واسطه ضعف دلار، بهای نفت خام و کالا تقویت شد. صبح امروز، نفت به قیمت 2/94 دلار در هر بشکه داد و ستد شد (Nymex Feb future).

بعدازظهر روز گذشته، رییس بانک مرکزی اروپا طی مصاحبه‌ای با تلویزیون فرانسه اظهار داشت: "بانک مرکزی اروپا انتظار دارد رشد اقتصادی در حدود 2 درصد افزایش یابد، اما در عین حال تاکید کرد که برای این پیش‌بینی ریسک نزولی قابل توجهی از جانب بحران وام‌های رهنی دارای نرخ بهره بالای آمریکا، بهای بالای نفت و سیستم حمایت از تولیدات داخلی احساس می‌شود.

گزارش روز بازارهای جهانی

گمانه‌زنی‌هایی در بازار وجود دارد مبنی بر این‌که در نشست ماه ژانویه بانک فدرال شاهد کاهش 75 واحدی نرخ بهره خواهیم بود؛ البته احتمال وقوع این امر بسیار ضعیف است. به طور قطع، FOMC در نشست روز سی‌ام ژانویه نرخ بهره را 50 واحد کاهش خواهد داد. کاهش بیشتر نرخ بهره در این برهه از زمان غیر ضروری است و احتمالاً واکنش خوبی در پی نخواهد داشت.

مهمترین آمار اقتصادی امروز به انتشار شاخص خرده فروشی آمریکا باز می‌گردد. مراسم شکرگزاری سال گذشته زودتر از موعد مقرر و در ماه نوامبر فرا رسید و به صورت مصنوعی باعث افزایش آمارهای اقتصادی ماه نوامبر گردید. متعاقباً آمارهای ماه دسامبر چندان رضایت بخش نمی‌باشند. انتظار می‌رود دو شاخص میزان خرده فروشی و میزان خرده فروشی بغیر از خودرو تقریباً بدون تغییر باقی بمانند. این وضعیت عدم ثبات بدلیل مراسم شکرگزاری تبعات وسیعی را در بر می‌گیرد. تاکنون میزان مصرف به طرز قابل توجهی در سه ماههٔ چهارم سال قدرتمند ظاهر شده است.

همچنین در تقویم اقتصادی امروز شاهد انتشار شاخص بهای تولید کننده و Empire می‌باشیم. در اتحادیه اروپا نیز انتشار شاخص ZEW همه توجهات را به خود جلب نموده است. احتمالاً این شاخص کاهش بیشتری را به نمایش خواهد گذاشت.

همچنین نتیجهٔ مزایدهٔ TAF امروز منتشر خواهد شد. میزان مبلغ پیشنهاد شده 30 میلیارد دلار می‌باشد که نسبت به دو مزایدهٔ قبل افزایش نشان می‌دهد. این موضوع تاکیدی بر تعهد بانک فدرال برای افزایش فشار موجود بر بازارهای اعتباری می‌باشد. میزان نرخ بهرهٔ بین بانکی نیز اخیراً با کاهش مواجه بوده است و احتمالاً این روند نزولی همچنان تداوم خواهد یافت.

همچنین این هفته می‌توان برروی گزارش درآمدهای چند بانک نیز تمرکز کرد. روز سه شنبه گزارش درآمد بانک سیتی گروپ منتشر می‌شود، اما احتمالاً این گزارش پس از پایان ساعات تجاری در اروپا منتشر می‌گردد. گزارش‌هایی مبنی بر ضرری 24 میلیارد دلاری آمریکا و بیکاری 20000 کارمند وجود دارد. پیش از این ضررهای زیاد از جانب بانک‌ها روند بازارهای مالی را مشخص می‌کرد، اما هنوز هم انتظار انتشار اخبار بد از سوی سیتی گروپ می رود.

در بازارهای فارکس، پوند انگلیس می‌تواند تحت تاثیر آمار شاخص بهای مصرف کننده که در ساعت 10:30 به وقت اروپا منتشر ‌می‌شود قرار بگیرد. اجماع بازار درمورد آمار لحظه‌ای توسط بانک مرکزی انگلیس 2 % می‌باشد. از آن‌جا که این امر به معنای این است که دولت باید طی نامه ای به نخست وزیر دلایل عدم دست‌یابی به سطوح مطلوب را توضیح دهد، معمولاً احتمال وقوع واکنش‌های وسیع در شاخص CPI (درحدود % 1 یا % 3) وجود دارد. با توجه به این‌که شاخص بهای مصرف کنندده نزدیک به سطح مطلوب خود قرار دارد، احتمالاً این عکس العمل تاحدودی خفیف خواهد بود، اما افزایش آمارها –که در بازده آمار شاخص بهای تولید کننده نشان داده شد- نرخ برابری EUR/GBP را 25-20 پیپ از نقاط اوج کنونی خود کاهش می‌دهد.     

اکشن فارکس _ بازار بورس دات کام

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی 1386ساعت 12:6  توسط ali  | 

تثبيت نسبي بهاي نفت در بازارهاي آسيا

قيمت نفت و فلزات گرانبها در بازارهاي جهاني

قيمت نفت خام و طلا در بازارهاي جهاني امروز در مقايسه با روز گذشته با نوسان هimageمراه بودتثبيت نسبي بهاي نفت در بازارهاي آسياه است.

قيمت نفت خام سبک وست تگزاس اينترميديت در بازار نيويورک با افزايش هشت سنتي در هر بشکه همراه بوده است. هر بشکه نفت سبک نيويورک امروز به قيمت نود و چهار دلار و بيست و دو سنت در هر بشکه خريد و فروش مي شود.

اين در حالي است که قيمت نفت خام درياي برنت پايه نفتي درياي شمال در مقايسه با روز گذشته با اندکي کاهش همراه بوده است .هر بشکه نفت خام برنت با هفت سنت کاهش به قيمت نود و دو دلار و هشتادو هفت سنت در هر بشکه در بازارهاي جهاني خريد و فروش مي شود.

قيمت طلا نيز در بازارهاي جهاني امروز برخلاف روز گذشته افزايش داشته است. هر اونس طلا با پنج دلار و ده سنت افزايش در مقايسه با روز گذشته به قيمت نهصد و نه دلار و هشت سنت خريدو فروش مي شود.

اين در حالي است که هر اونس نقره با شانزده دلار و چهل و هشت سنت خريد و فروش مي شود که در مقايسه با روز گذشته با افزايش بيست و هشت سنتي همراه بوده است.

قيمت هر اونس پلاتينيوم نيز در بازارهاي جهاني به يکهزار و پانصد و هفتادو نه مميز پنج دهم دلار رسيده که در مقايسه با روز گذشته سي و يک دلار افزايش داشته است.

تثبيت نسبي بهاي نفت در بازارهاي آسيا

نگراني ها از رکود اقتصادي در آمريکا و تنش ها در ايران و نيجريه موجب شد بهاي نفت امروز سه شنبه در بازارهاي الکترونيکي آسيا تغيير چنداني نداشته باشد.

، هر بشکه نفت خام سبک شيرين آمريکا براي تحويل در ماه فوريه با يک سنت کاهش نسبت به دوشنبه شب در نيويورک نود و چهار دلار و نوزده سنت افزايش يافت.

هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال نيز براي تحويل در ماه فوريه با پنج سنت کاهش، نود و دو دلار و هشتاد و هفت سنت معامله شد.

ويکتور شام تحليلگر نفتي در سنگاپور اعلام کرد نگراني ها از رکود در آمريکا در سال دو هزار و هشت بهاي نفت تحت فشار قرار مي دهد.

وي افزود از سوي ديگر تنش هاي فزاينده در نيجريه و ايران موجب مي شود کاهش بهاي نفت محدود باشد.تثبيت نسبي بهاي نفت در بازارهاي آسيا

شرکت انگليسي هلندي "شِل" ديروز دوشنبه اعلام کرد نمي تواند به قراردادهايش در ميدان نفتي فورکادوس در نيجريه عمل کند.

بر اثر وقوع انفجار در تانکرهاي سوخت در منطقه پورت هارکوت در جنوب که پايتخت نفتي نيجريه به شمار مي رود دستکم سي نفر زنده زنده در آتش سوختند.

اين انفجار روز شنبه و يکروز پس از آن به وقوع پيوست که جنبش آزادي بخش دلتاي نيجر موسوم به "مِند" مسئوليت آتش سوزي در عرشه يک نفتکش را در بندر پورت هارکوت بر عهده گرفت.

 
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی 1386ساعت 14:21  توسط ali  | 

خيز طلا به سوي قيمت 1000دلاري

قيمت جهاني طلا در 30 روز اخير روزانه حدود نيم‌ درصد بالا رفته است
بهاي طلا در يك‌سال گذشته 5/1 برابر شد
 سال 2007 سال طلايي بازار جهاني طلا بود كه در آن قيمت طلا بيش از 40درصد افزايش يافت، اما پايان 2007 هرگز به معناي پايان آن روزهاي طلايي نبود، چرا كه در همين 15روز اول 2008 قيمت هر اونس طلا بيش از 80دلار افزوده شده و از همه مهم‌تر اينكه ركورد تاريخي آن در همان روزهاي اول سال شكسته شده است؛ ديروز نيز به‌رغم اينكه بازار جهاني طلا با روندي رو به نزول كار خود را آغاز كرد،.


image

اما در ميانه راه تغييرات صعودي قيمت‌ها لحظه‌اي شد و بهاي هر اونس طلا به 915دلار نيز رسيد تا راه صعود به قيمت پيش‌بيني شده 1000دلار در سال 2008 هموار شود.
روز گذشته بهاي هر اونس طلا بين 9/894دلار تا 7/914دلار تا ساعت 55/6 به وقت نيويورك و ساعت 15 به وقت تهران با يك سير صعودي (با 21/2درصد رشد) معادل 20دلار افزايش نشان داد.
طي 30روز گذشته بهاي طلا با 97/14درصد رشد در حدود 7/118دلار افزايش داشته است. در يك‌سال گذشته قيمت طلا 79/45درصد بر ارزش خود افزوده و تا رسيدن به نرخ فعلي رقمي معادل 5/286 دلار را به خود اضافه كرده است.

پيش‌بيني‌ها براي سال 2008 حكايت از رسيدن بهاي طلا به رقم 1000تا1500دلار دارد.
تاثير افزايش قيمت جهاني در بازار داخلي موجب رشد سريع انواع سكه و طلا شده است. طي 24 روز دي‌ماه امسال بهاي سكه بهار آزادي 13هزار تومان، قيمت سكه طرح قديم 9هزار تومان، نيم سكه 7هزار تومان و ربع سكه 3500تومان رشد قيمت داشته‌اند. هر مثقال طلاي 17عيار بدون احتساب اجرت در اين مدت 6هزار تومان افزايش قيمت داشته است.
از فروردين سال‌جاري نيز هر سكه بهار آزادي در حدود 45هزارتومان، هر سكه طرح قديم در حدود 28هزار تومان، هر قطعه نيم‌سكه در حدود 24هزارتومان، هر قطعه ربع سكه در حدود 11هزارتومان و هر مثقال طلاي 17عيار 21هزارتومان گران شده‌ است.

همچنين طي 12ماه منتهي به روز گذشته، بازار داخلي شاهد رشد بهاي هر سكه بهار آزادي با 57هزار تومان، سكه طرح قديم با 43هزار تومان، نيم سكه با 31هزارتومان، ربع سكه با 15هزارتومان و هر مثقال طلاي 17عيار با 26 هزار تومان افزايش بوده‌اند.
طي يكسال گذشته، نرخ بهره دلار آمريكا از حد 25/5درصد به 25/4درصد كاهش يافته كه از جمله دلايل اصلي رشد طلا و كاهش ارزش دلار آمريكا بوده است. نرخ رشد اقتصادي در آمريكا در محدوده يك‌درصدي منجر به ركود اقتصادي در اين كشور شده است. بحران وام‌هاي اعتباري مسكن همچنان پابرجا است و به گفته آلن گرين اسپن، رييس سابق فدرال رزرو تا پايان سال 2008 نيز تداوم خواهد داشت. سقوط ارزش سهام، رشد بهاي نفت، افت محسوس قيمت مسكن و رشد منفي مصرف در آمريكا از جمله دلايلي است كه بر رشد قيمت طلا همچنان در كوتاه‌مدت موثر واقع خواهند شد.
كاهش توليد طلا در معادن، افزايش تقاضا براي ساخت جواهرآلات و رشد سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري طلا با تاثير بلندمدت، رشد قيمت طلا را هدف قرار داده‌اند.

سخنان بن‌ برنانكه، رييس فدرال‌رزرو مبني بر وضعيت نه چندان مطلوب اقتصاد آمريكا، فضاي بازارهاي مالي را براي كاهش 5/0درصدي نرخ بهره دلار و كاهش آن به پايين‌تر از حد 4درصدي نرخ بهره يورو در بانك مركزي اروپا، تقاضا براي سرمايه‌گذاري و خريد طلا را افزايش داده است. آنچنانكه تداوم كاهش ارزش دلار در آينده نه چندان مطلوب اقتصادي در آمريكا نشان مي‌دهد رسيدن به نرخ‌هاي 1000دلاري و حتي بيشتر براي طلا دور از ذهن نيست .
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی 1386ساعت 14:15  توسط ali  | 

فارکس 15 ژانویه

EUR/USD 

Trading range: 1.4850 - 1.4940 

Trend: Upward  image

Buy at 1.4862 SL 1.4830 TP 1.4929 

 

USD/JPY 

Trading range: 108.05 - 107.20 

Trend: Downward 

Sell at 107.92 SL 108.24 TP 107.30 

 

GBP/USD 

Trading range: 1.9560 - 1.9670 

Trend: Upward 

Buy at 1.9571 SL 1.9539 TP 1.9659 

 

USD/CHF 

Trading range: 1.0925 - 1.0930 

Trend: Downward 

Sell at 1.0914 SL 1.0946 TP 1.094

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی 1386ساعت 14:0  توسط ali  | 

هشدار گرينسپن درباره رکود اقتصادي امريکا

الن گرينسپن رئيس سابق بانک مرکزي امريکا در مصاحبه اي که امروز سه شنبه انتشار يافت اعلام کرد اقتصاد امريکا احتمالا با رکود مواجه شده يا در استانه رکود قرار گرفته است .image

الن گرينسپن رئيس سابق بانک مرکزي امريکا در مصاحبه اي که در روزنامه وال استريت جورنال به چاپ رسيد با بيان اين مطلب گفت نشانه هاي رکود اقتصادي امريکا از هم اکنون مشهود است رکود اقتصادي پديده اي نيست که تدريجي و ارام روي دهد بلکه معمولا با نوسان در بازار خود را نشان ميدهد و اطلاعات هفته هاي اخير بخوبي اين مطلب را ثابت مي کند .

گرينسپن پيشتر در ماه دسامبر احتمال رکود اقتصادي امريکا را حدود پنجاه درصد پيش بيني کرده بود . وي همچنين درباره افزايش بيکاري در ماه دسامبر هشدار داده بود .

اين در حاليست که برخي از کارشناسان ضمن انتقاد از سياستهاي مالي گرينسپن در زمان تصدي رياست بانک مرکزي امريکا طي سالهاي دوهزار و سه و دو هزار و چهار اعلام کردند نتيجه اين سياستهاي غلط امروز خود را

نشان داده است .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی 1386ساعت 13:52  توسط ali  | 

دلاردر برابر یورو سقوط میکند

یورو برای باقی ماندن بالای سکندطح 48/1 تلاش می‌

این سومین بار ظرف ماه جاریست که یورو برای ماندن در بالای سطح 48/1 تقلا می‌کند. کاهش آمارهای اقتصادی ناحیه اروپا و همچنین کاهش میزان ریسک‌پذیری در بازار باعث شد که یورو قسمتی از روند imageصعودی روز پنج‌شنبه خود را از دست بدهد. علی‌رغم این روند احیایی، هنوز انتظار داریم نرخ برابری EUR/USD به سطح 50/1 برسد، به‌ویژه از روز جمعه که عملکرد نرخ تغییر زیادی در نرخ بهره ایجاد نکرده است. قیمت‌های فروش کلی و تولیدات صنعتی آلمان ضعیف بودند و اطلاعات اقتصادی اروپا به روند ضعیف خود ادامه داد، اما قوت و ضعف یورو تا حد زیادی به این بستگی دارد که عملکرد کدامیک بدتر است، اروپا یا آمریکا. تریچت، رییس بانک مرکزی اروپا، بر مواضع خود مبنی بر افزایش نرخ بهره یا ثابت نگه‌ داشتن آن باقی مانده است، که برای یورو روند مثبتی به‌دنبال دارد. این هفته تنها آمار مهمی که انتظار انتشار آنها در اروپا می‌رود، بررسی موسسه ZEW آلمان از تمایل تحلیل‌گران و شاخص بهای مصرف‌کننده اروپا می‌باشند. این اطلاعات پشتوانه تقویم اقتصادی آمریکا است که به شدت محرک بازار می‌باشد. ضمناً، فرانک سوییس هفته گذشته را با قدرت به پایان رساند. این هفته، تنها آماری که انتظار انتشار آن در سوییس می‌رود، تحلیل موسسه ZEW می‌باشد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی 1386ساعت 13:6  توسط ali  | 

سیگنالهای بیشنهادی روزانه

 

Trading range: 1.4800 - 1.4885 

Trend: Upward  image

Buy at 1.4813 SL 1.4781 TP 1.4885 

 

USD/JPY 

Trading range: 108.85 - 108.00 

Trend: Downward 

Sell at 108.75 SL 109.07 TP 108.13 

 

GBP/USD 

Trading range: 1.9580 - 1.9680 

Trend: Upward 

Buy at 1.9590 SL 1.9558 TP 1.9668 

 

USD/CHF 

Trading range: 1.1010 - 1.0910 

Trend: Downward 

Sell at 1.0997 SL 1.1029 TP 1.0922 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی 1386ساعت 13:1  توسط ali  | 

سال 2008 سال صعود تدریجی طلا

انتظار می رود شاهد افزایش تدریجی نرخ طلا در طول سال جاری باشیم. ولی هنوز برای صعود نرخ طلا به 1000 دلار بسیار زود است.

احتمال افزایش تدریجی نرخ طلا در سال جاریimage

به دنبال کاهش نرخ دلار در برابری با یورو و افزایش تقاضا برای شمش به عنوان سرمایه جایگزین، نرخ طلا در بازار آسیا برای سومین روز متوالی افزایش یافت. نرخ نقره نیز صعود داشت.

همچنین در ساعت 10:02 صبح به وقت سنگاپور، یورو نیز در برابری با دلار به 4673/1 دلار افزایش یافت. این درحالی است که در بازار نیویورک نرخ آن 4659/1 دلار بود. سال گذشته نیز درپی نزول 5/9 درصدی نرخ دلار در برابری با یورو، نرخ طلا 31 درصد رشد داشت.

جرارد برگ مشاور بخش مواد معدنی و انرژی در بانک ملی استرالیا در مصاحبه تلفنی از ملبورن اذعان داشت: " ارتباط یورو/دلار محرک اصلی روند بازار طلا می باشد. هم اکنون شاهد نوسانات بسیار نرخ در بازار ارز می باشیم و این امر ریسک مجدد افزایش نوسانات نرخ طلا را درپی خواهد داشت."

در ساعت 10:04 صبح به وقت سنگاپور، شمش برای تحویل فوری با 60/3 دلار، معادل 4/0 درصد، افزایش به 40/882 دلار در هر اونس رسید. روز گذشته نرخ آن به رکورد 70/891 دلار رسیده و از آغاز سال جاری تاکنون 9/5 درصد رشد داشته است. نقره نیز برای تحویل فوری با 3/0 درصد افزایش به 73/15 دلار در هر اونس رسید.

برگ در ادامه اذعان داشت: " انتظار می رود شاهد افزایش تدریجی نرخ طلا در طول سال جاری باشیم ولی هنوز برای صعود نرخ طلا به 1000 دلار بسیار زود است."

افزایش تقاضای فیزیکی، کاهش نرخ دلار، مشکلات ژئوپلیتیک و کندی رشد اقتصادی همگی به نوبه خود عامل افزایش نرخ طلا و چهاررقمی شدن آن در سال 2008 می باشند.

در ساعت 10:10 صبح به وقت محلی در بازار مبادلات فیوچرز شانگهای، طلا برای تحویل در ژوئن، که فعال ترین قرارداد محسوب می شود، با 26/4 ین، معادل 9/1 درصد، کاهش به 48/220 یوان در هر گرم (943 دلار در هر اونس) رسید.

طلا برای تحویل در فوریه در بخش comex بازار مبادلات بازرگانی نیویورک، با 70/2 دلار یا 3/0 درصد، افزایش به 40/884 دلار در هر اونس رسید.

در پایان معاملات تجاری صبح در بازار مبادلات کالای توکیو، طلا برای تحویل در دسامبر با 11 ین، معادل 4/0 درصد، افزایش به 3145 ین در هر گرم ( 891 دلار در هر اونس) رسید.

 

بلومبرگ _ بازار بورس دات کام

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم دی 1386ساعت 12:20  توسط ali  | 

فورکستهای روزانه آی _ فارکس 10 ژانویه

EUR/USD 

Trading range: 1.4710 - 1.4615  image

Trend: Downward 

Sell at 1.4697 SL 1.4729 TP 1.4629 

 

USD/JPY 

Trading range: 109.45 - 110.30 

Trend: Upward 

Buy at 109.58 SL 109.26 TP 110.20 

 

GBP/USD 

Trading range: 1.9600 - 1.9500 

Trend: Downward 

Sell at 1.9589 SL 1.9621 TP 1.9511 

 

USD/CHF 

Trading range: 1.1130 - 1.1230 

Trend: Upward 

Buy at 1.1143 SL 1.1111 TP 1.1218 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم دی 1386ساعت 11:54  توسط ali  | 

ادامه سیر نزولی دلار در پی آمار ضعیف بازار مسکن – چهارشنبه 19 دی 12:00

ادامه سیر نزولی دلار در پی آمار ضعیف بازار مسکن – چهارشنبه 19 دی 12:00image

دلار آمریکا پس از یک بازگشت کوتاه مدت، بار دیگر تسلیم آمار و ارقام ضعیف انتشار یافته از بازار مسکن آمریکا شد. نگرانی و ناامیدی فعالان بازار نسبت به شرایط اقتصادی ایالات متحده موجب کاهش دلار در برابر ارزها پیش از نشست بانک فدرال در ماه جاری شده است. شاخص فروش خانه های در لیست انتظار در طول ماه نوامبر به 2.6 درصد کاهش یافت که حکایت از وضعیت اسفناک بازار مسکن در طول بحران های وام و استقراض دارد. میزان قرارداد های خرید بازار مسکن به استثنای منطقه جنوبی،در ایالات متحده کاهش یافته است. مشکلات اقتصادی آمریکا ، با توجه به افزایش قابل توجه موارد دریافت وام در ایام تعطیلات همچنان به وقت خود باقی مانده است. آمار خرده فروشی ایالات متحده از خبر های مهمی ایست که بانک فدرال توجه خود را به آن معطوف کرده است به دلیل اینکه ثبات شاخص بهای مصرف کنندگان در هفته آینده منجر به کاهش نرخ بهره به میزان 0.25 درصد خواهد شد.در صورت افت شاخص های مذکور، بانک فدرال چاره جز کاهش نیم واحد در نشست آتی نخواهد داشت و این اصلا برای دلار خوشایند نیست. روز گذشته مقامات بانکی فدرلل رزرو همچنان نسبت به میزان تورم ابراز نگرانی نمودند و اذعان داشتند جشم انداز اقتصادی ایلات متحده بسته به وضعیت بازار مسکن دارد. در حال حاظر احتمال 68 درصد می زود که بانک فدرال در نشست 29 و 30 ژانویه دست به کاهش نیم واحدی نرخ بهره زند

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی 1386ساعت 13:13  توسط ali  | 

ادامه روند صعودی طلا در پی کاهش ارزش دلار و سهام بازارهای اروپایی

افزایش قیمت طلا بسیار قابل توجه بوده است. علت این افزایش در وحله اول ادامه روند نزولی دلار آمریکا و بازارهای سهام اروپا بوده است.

ادامه روند صعودی طلا در پی کاهش ارزش دلار و سهام بازارهای اروپاییimage

افزایش قیمت طلا بسیار قابل توجه بوده است. علت این افزایش در وحله اول ادامه روند نزولی دلار آمریکا و بازارهای سهام اروپا بوده است. صعود طلا در پنج روز نخست سال 2008 همه پیش‌بینی‌ها را غلط از آب درآورد و تحلیل‌گران را واداشت تا در پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت خود تجدید نظر کنند. انتشار نخستین اوراق سرمایه‌گذاری صندوق مبادلات طلای خاورمیانه (ETF) موجب صعود بیشتر نرخ طلا شد. نه تنها طلا، بلکه سایر فلزات (از جمله فلزات پایه) افزایش قیمت داشته‌اند. به طور قطع در سال 2008، کالاها و به ویژه فلزات بیشترین اقلام سرمایه‌گذاری در کشورهای پیشرفته خواهند بود.

بازار طلا دارای روندی به طور مشخص صعودی است. از دیدگاه تکنیکال، طلا بسیار اشباع از خرید است و تا زمان تشکیل روند احیایی روند قیمت آن نوسانی خواهد بود. بر پایه یک نظریه قدیمی، "بازار با توجه به احساسات حرکت می‌کند" و احساسات بازار به طور مشخص صعودی است. انتظار می‌رود، نقره خود را به طلا برساند؛ این فلز طی دو سال گذشته عملکرد ضعیف‌تری نسبت به طلا داشته است و انتظار می‌رود، به زودی شاهد عملکرد بهتر آن باشیم. سه روز آینده برای نقره بسیار حیاتی خواهند بود.

امروز گزارش میزان ذخایر هفتگی نفت آمریکا خواهد گفت که آیا نفت خام قیمت 102 دلار را خواهد شکست یا به 92 دلار کاهش خواهد یافت.

طلا – فیوچرز فوریه – سطح pivot روزانه: 60/903

نرخ نوسان: 00/918-0/873

نرخ به سطح مطلوب 876 دست یافته و در حال نزدیک شدن به سطح مطلوب 900 دلار می‌باشد. تا زمانی که سطح 30/873 دلار حفظ شود، روند نزولی محدود خواهد بود. در صورتی‌که طلا قیمت 907 دلار را بشکند، سطح مطلوب 50/943 خواهد بود.

 

Goldseek _ بازار بورس دات کام

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی 1386ساعت 13:0  توسط ali  | 

وضعیت دلار نگران کننده تر می‌شود

وضعیت دلار نگران کننده تر می‌شود

پس از یک بازگشت روند کوتاه مدت و به دنبال انتشار آمارهای اقتصادی ناخوشایند کاهش ارزش imageدلار همچنان ادامه یافت. در طول ماه نوامبر میزان فروش خانه های مسکونی به اندازهٔ 6/2 درصد با کاهش مواجه بود که به منزلهٔ آن است که روزهای سختی در پیش روی بازار مسکن خواهد بود. به استثنای مناطق جنوبی، میزان قراردادهای خرید منازل مسکونی در سراسر آمریکا با کاهش چشم گیر مواجه بوده است. با توجه به افزایش قابل توجه موارد دریافت وام جهت پوشش دادن خریدهای ایام تعطیلات می توان این طور استنباط نمود که مشکلات اقتصادی آمریکا همچنان ادامه خواهد یافت. میزان شاخص خرده فروشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا ثبات در میزان هزینه های مصرف کننده این امکان را به بانک فدرال خواهد داد که نرخ بهره خود را باندازه 25 واحد پایه کاهش دهد. در صورت تغییر این شاخص، بانک مرکزی چاره‌ای جز تسلیم در برابر فشار بازار و کاهش بیشتر نرخ بهره به اندازهٔ 50 واحد پایه نخواهد داشت. به گفته مقامات بانک فدرال آقایان پلاسر  و روزن گرن میزان تورم همچنان نگرانی عمدهٔ بانک فدرال می باشد اما دورنمای اقتصاد آمریکا بستگی زیادی به شرایط بازار مسکن خواهد داشت. در صورتی که روند نزولی شدت پیدا کند، باید منتظر تبعات سراسری آن بود.

یورو: تا قبل از نشست بانک مرکزی اروپا روند قابل توجهی مشاهده نخواهد شد

علیرغم نوسانات موجود در بازارهای مالی یورو تغییر چندانی را در برابر دلار تجربه نکرد. آمارهای اقتصادی مبهم بوده و میزان خرده فروشی در مقایسه با یک سال قبل با 4/1 درصد کاهش مواجه می‌باشد که شدیدترین کاهش ظرف 11 سال گذشته محسوب می‌گردد. این آمار نزولی ناحیه اروپا تا حدودی با افزایش میزان شاخص سفارشات کارخانه‌ای آلمان جبران می‌شود که در ماه نوامبر با افزایش چشم گیری مواجه بوده است. میزان سفارشات خارجی ثابت بوده اما این میزان سفارشات داخلی می‌باشد که علت اصلی افزایش میزان شاخص تولیدات کارخانه ای محسوب می‌گردد. این امر به بهبود اقتصاد آلمان باز می‌گردد و تا حدودی به همین دلیل است که بانک مرکزی اروپا همچنان به اعمال سیاستهای پولی انقباضی ادامه می‌دهد. همچنین امروز منتظر انتشار تراز تجاری آلمان، تراز جاری، میزان خرده فروشی و همچنین میزان تولیدات صنعتی خواهیم بود. انتظار داریم اکثر این آمارها با افزایش مواجه باشند، با این حال کاهش میزان شاخص خرده فروشی در ناحیه اروپا کمی ما را در مورد میزان شاخص خرده فروشی آلمان نگران می کند. هنوز هم انتظار می‌رود که در میان مدت نرخ برابری یورو/دلار با تغییر سیاستهای پولی و ثبات در بازار کار افزایش یافته و دورنمای اقتصادی ناحیه اروپا و آمریکا باعث شود که این ارز از جذابیت ویژه‌ای جهت سرمایه‌گذاری برخوردار گردد. 

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی 1386ساعت 12:53  توسط ali  | 

فورکستهای روزانه آی _ فارکس 09 ژانویه

EUR/USD 

Trading range: 1.4745 - 1.4655  image

Trend: Downward 

Sell at 1.4733 SL 1.4765 TP 1.4665 

 

USD/JPY 

Trading range: 109.80 - 108.95 

Trend: Downward 

Sell at 109.69 SL 110.01 TP 109.07 

 

GBP/USD 

Trading range: 1.9770 - 1.9670 

Trend: Downward 

Sell at 1.9760 SL 1.9792 TP 1.9682 

 

USD/CHF 

Trading range: 1.1105 - 1.1200 

Trend: Upward 

Buy at 1.1115 SL 1.1083 TP 1.1190 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی 1386ساعت 12:37  توسط ali  | 

خلاصه نظرات منابع مهم تحلیلی در خصوص روند و تحولات بازار

 

دلار- روز گذشته بدليل عدم وجود خبري مهم در آمريكا، بازار ارز سهام در كل آرام بود. Lockhart يكي از اعضاي Fed نگراني خود را در مورد تورم و همچنين كندي رشد اقتصاد ابراز كرد. در بازار سهام امريكا NAZDAQ با 0.21-% معادل 5 پوينت كاهش و Dow Jones با 0.21+% معادل 27 پوينت افزايش يافت كه اين مساله نشان دهنده بي سمت و سويي و بي هدفي بازار FXمي باشد. بهاي نفت خام بعد از يك افزايش بهاي اوليه كه بدليل درگيري كشتي هاي جنگي ايران با ناو آمريكا ايجاد شده بود در نهايت در هر بشكه 2.79 دلار كاهش يافت و به قيمت هر بشكه 95.12 دلار رسيد. خبر امروز درم ورد فروش خانه هاي قولنامه اي آمريكا خواهد بود.image

يورو- روز گذشته خبر PPI آمريكا در رقم 8% و نرخ بيكاري نيز 7.2% اعلام شد به همين دليل يورو در مقابل دلار ضعيف شد. خبر مربوط به منطقه اروپا در روز جاري گزارش خرده فروشي مي باشد.

ين- اين احتمال وجود دارد كه رشد اقتصاد جهاني ممكن است در مقابل ركود اقتصادي آمريكا مقاومت كند، بهمين دليل ين براي اولين بار در هشت روز گذشته در مقابل دلار ضعيفتر شد.

پوند- روز گذشته در معاملات شبانه، پوند در مقابل دلار اندكي ضعيف شد چرا كه نست وزير انگلستان اعلام كرد كه اقتصاد انگلستان در سال 2008 با تصميمات خشن و خشكي روبروست كه اين مساله مي تواند باعث ايجاد احتمال كاهش نرخ بهره در انگلستان شود.

دلار استراليا- اين ارز درروز گذشته بدليل پايين آمدن بهاي كالاهاي استرتژيك و افزيش بهاي دلار آمريكا در مقابل بسياري از ارزها ، ضعيف شد. ميزان صدور مجوزهاي ساخت و ساز در استراليا دررقم 8.9+% اعلام شد. فردا هم قرار است گزارش خرده فروشي استراليا منتشر شود

EUR/USD


GBP/USD


USD/CHF


USD/JPY

خبرگزاری فارکس ایران

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم دی 1386ساعت 9:26  توسط ali  | 

خبر

تاريخ:  08-Jan-200
  تماسهاي روساي بانکهاي مرکزي گروه ده براي ارامش در
 

تماسهاي روساي بانکهاي مرکزي گروه ده براي ارامش در بازارهاي مالي


روساي بانکهاي مرکزي گروه ده ديروز در شهر بال سوييس به رياست ژان کلود تريشه رييس بانک مرکزي اروپا تشکيل جلسه دادند.
در اين جلسه نمايندگان بانکهاي مرکزي گروه ده از اقدام مشترک خود براي کاهش تنش در بازارهاي مالي جهان ابراز خرسندي کردند و ياداور شدند براي بررسي تحولات مالي اينده تماسهايشان را حفظ خواهند کرد.
رييس بانک مرکزي اروپا از اظهار نظر درباره کند شدن اهنگ اقتصادي در امريکا خودداري کرد.
ميزان زيان بانکها در پي بحران مسکن در امريکا به دويست و پانزده ميليارد يورو مي رسد در حالي که بانکهاي مرکزي مهم جهان براي کمک به بانکها تا کنون چهارصد و ده ميليارد يورو پول تزريق کرده اند.
رييس گروه ده با اين حال اعتراف کرد ميزان رشد اقتصادي جهاني در سال دوهزار و هشت با وجود افزايش شديد قيمت مواد اوليه قابل توجه خواهد بود.

تاريخ:  08-Jan-200
  پيش بيني رئيس بانك مركزي اروپا درباره تداوم رشد اق
 

پيش بيني رئيس بانك مركزي اروپا درباره تداوم رشد اقتصادي دنيا


ژان کلود تريشه رئيس بانک مرکزي اروپا اعلام کرد قدرت هاي نوظهور اقتصادي رشد اقتصاد جهان را در سال جاري ميلادي تثبيت خواهند کرد. اين در حالي است که عوامل تورم زايي همچون افزايش بهاي مواد اوليه، بانک هاي مرکزي کشورهاي جهان را بر آن داشته است تا تصميمات ويژه اي اتخاذ کنند.
 تريشه بعد از نشست نمايندگان هشت کشور صنعتي جهان موسوم به "جي هشت" تداوم رشد اقتصاد جهاني را در سال دوهزار و هشت پيش بيني کرد و افزود اين رشد اقتصادي ممکن است در مراحلي روند کند تري بگيرد.
وي گفت کشورهاي صنعتي تلاش خواهند کرد تا رويکرد بازار پول اصلاح شود و براي رسيدن به اين مهم، روند پوياي کشورهاي نو ظهور اقتصادي، عاملي کاملا تاثير گذار خواهد بود.
وي نسبت به خطر تورم در اقتصاد دنيا هشدار داد و قيمت بالاي مواد اوليه، نفت و مواد غذايي را خطرناک توصيف کرد.
سخنگوي ده بانک مرکزي اروپا از پيش بيني وضعيت پيش آمده در بازار امريکا خوداري کرد.
لازم به ذکر است بر اساس براوردهاي بانک مرکزي اروپا ، بانک هاي تجاري اروپايي به يکصد و چهل و نه ميليارد يورو وجه نقد نياز دارند تا بتوانند پاسخگوي حداقل تعهدات خود باشند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 15:18  توسط ali  | 

خبر

رخدادهاي مهم روز سه شنبه 8 ژانويه

ایالات متحدهOnly good news

اولين خبردر ساعت 6:30 بعدازظهر به وقت تهران در مورد خبر فروش خانه هاي قولنامه اي آمريكا خاوده بود. رقم پيش بيني براي اين انديكاتور 0.3-% مي باشد. به اعتقاد من در مورد اين انديكاتور بايد بسيار هوشيار و  با احتياط عمل كرد و در صورتي معامله كرد كه لااقل بين رقم اعلامي و پيش بيني 5 واحد اختلاف باشد. اگر رقم اعلامي 4.7% به بالا باشد به نفع دلار است و احتمالا USD/JPY در ساعت اوليه بعد از خبر 30 پيپ يا بيشتر بالا خواهد رفت. از طرف ديگر اگر رقم آن 5.3-% اعلام شد بايد اين چارت در همين زمان به همين ميزان به سمت پايين حركت خواهد كرد.

استرالیا

 خبر بعدي در ساعت 4 صبح روز چهارشنبه به وقت تهران در مورد خبر تغييرات ماهيانه خرده فروشي  استرالياست. پيش بيني مي شود رقم آن 0.5% اعلام شود. من در اين مورد با Trigger: 0.4 كار مي كنم. پس اگررقم اعلامي 0.1% به پايين باشد احتمالا چارت AUD/USD در ساعت اوليه بعد از خبر 30 پيپ يا بيشتر خاوهد ريخت و اگررقم اعلامي 0.9% به بالا باشد احتمالا اين چارت در همين زمان به همين ميزان بالا خواهد رفت. ماه گذشته رقم اين انديكاتور بسيار خوب عمل كرد و ما شاهد 77 پيپ حركت روي اين چارت بوديم.

 
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 12:55  توسط ali  | 

احتمال کاهش 50 واحد نرخ بهره ایالات متحده

تیم تحقیق و ترجمه سهمیران: اطلاعات و ارقام استثنایی  در ارتباط با مطالبات بخش غیر کشاورزی imageباعث ریزش شدید دلار پس از روز جمعه شد. امروز دلار کمی به خود آمد ولی این بهبود باعث نگردید تا دلار به شرایط اولیه خود باز گردد .اگر چه فقط به دلیل این بهبود دلار نمی توان نتیجه گرفت دلار به شرایط آرمانی خود باز میگردد، و واهمه ها به پایان میرسد. این حرکت دلار یک حرکت موقتی است و دلیل بر بهبود شرایط اقتصادی ایالان متحده نمی باشد. Martin Feldstein اقتصاد دان به نام دانشگاه هاروارد در این باره می افزاید: من احتمال میدهم آمار و ارقام اعلامی در رابطه با بخش استخدامی بیش از 50% احتمال رکود ایالات متحده را افزایش دهد.این اظهار نظر خود میتواند دلیل تصمیم مجدد در رابطه با کاهش نرخ  بهره ایالات متحده را تا حدودی توجیه کند و احتمال این رویداد را در 30 ژانویه  تا مرز 50 در صد افزایش دهد. قیمت نفت به عقب برگشت و به بشکه ای  95 دلار رسید؛ این مسئله باعث تسهیل تصمیم گیری خزانه داری فدرال خواهد شد. اگر تورم بانک مرکزی را تحت فشار قرار ندهد؛ بانک مرکزی قادر خواهد بود بر روی آنچه که نیاز دارد تمرکز کند و نتیجه بهتری عایدش شود. ما همچنان بر این باور خواهیم بود که حتی یک کاهش نرخ بهره 50 واحدی نیز میتواند اتفاق بیفتد و این خیلی دور از ذهن نخواهد بود.اگر شاخصهای نرخ مصرف کننده و بازار خرده فروشی همچنان قوی باقی بمانند بانک مرکزی حتی میتواند نرخ بهره را بیشتر نیز کاهش دهد. اما در هر صورت اینگونه به نظر می رسد که این تغییر نرخ به میزان 50 واحد قطعی خواهد بود و شرایط اقتصادی و رکود حاکم بر این شرایط نشان گر این امر است. تعلیق فروش مسکن به دلیل اعلام آمار بخش اعتباری نیز دلیل دیگری بر این امر است. این گونه انتظار میرود که بخش مسکن همچنان ضعیف بماند و دلار نیز به روند نزولی خود ادامه دهد.

 

خبرگزاری فارکس ایران

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 12:35  توسط ali  | 

20 اصل برای موفقیت در فارکس

تا كنون چقدر در (تريدهاي) معاملات خود موفق بوده‌ايد ؟ آيا زمان آن نرسيده تا خود را محك بزنيد ؟ فكر مي‌كنيد تا چه زماني فرصت سعي و خطا مبتني بر احساسات خود را داشته باشيد ؟

لحظه‌اي كوتاه خود را متوقف كنيد، در صورت امكان چشم از نمودار‌هاي خود برداريد، شما كنترلي بر حركت‌هاي آن نداريد، چشمان خود را بر روي ذهن خود باز كنيد زيرا بايد كنترل اصلي را در اين محل به دست بگيريد.

براي انجام اين كار بيست اصل را مي‌بايست هميشه در نظر بگيريد و خود را با آن‌ها مانوس كنيد:

 1. هر چیزی به طور طبیعی به جهت مخالف گرایش دارد. image

 2. معامله‌گری موفق نیازمند هماهنگ شدن با بازار است.

 3. هماهنگ شدن با بازار نیازمند کنترل معامله‌گر بر نفس خویش است نه کنترل بر بازار.

 4. موفقیت در کنترل نفس نیازمند خودشناسی عمیق است و منبع این خودشناسی معامله نامه یا سوابق معاملات هر معامله‌گر است.

 5. در جستجوی هماهنگی با بازار، معامله‌گر می‌بایست از جو زدگی و احساساتی شدن اجتناب کند حتی اگر این جو زدگی مثبت باشد مثل جو زدگی در کسب دانش.

 6. کسب دانش بنیاد معامله‌گری است و هرگز پایان نمی‌یابد.

 7. معاملات وقتی به سوی موفقیت می‌رود که به آن به عنوان یک کسب و کار نگریسته شود نه تفريح.

 8. معاملات وقتی به سوی موفقیت می‌رود که اهداف معامله‌گری مشخص شده باشند و روش مناسبی برای ارزیابی عملکرد معامله گر تعریف شده باشد.

 9. یادگیری معامله کردن فقط با معاملات واقعی و پول واقعی در معرض ریسک انجام پذیر است و معاملات مجازی فقط برای یادگیری روش معامله مفید است.

 10. شکست در معامله‌گری نتیجه مستقیم شکست معامله‌گر در یادگیری این اصل است که باید احساسات فردی را از معاملات به عنوان یک کسب و کار دور نگه داشت.

 11. یکی از مهمترین عومل شکست در معامله‌گری پنهان کاری است. یک معامله گر از طریق تبادل نظر با سایر معامله‌گران در زمینه تجارب معاملاتی‌، بخصوص در مورد شکست‌های معامله‌گری ، تجارب بهتری کسب می‌کند.

 12. یک معامله‌گر مبتدی‌، شکست خورده و حتی با تجربه‌ای که اخیرا تجربه تلخی داشته ، باید به اندازه زمانی که در بازار صرف می‌کند درباره روش‌های پالایش اثرات احساست روی معامله‌گری خود زمان صرف کند.

 13. هدف یک معامله گر موفق کسب زمان است تا بتواند زمان ارزشمند زندگی را برای رسیدن به خواسته‌های خود صرف کند.

 14. یک معامله‌گر باید به دنبال شفافیت کامل در انگیزه معاملات خود باشد. هر چه انگیزه‌ها دقیقتر و مختصرتر بیان شوند، امکان شناسائی انگیزه‌های نادرست و اقدامات اصلاحی در مورد آنها بهتر به وجود می‌آید.

 15. معامله‌گر باید نسبت به ظرفیت‌ها و امکانات بازار برای اجرای طرح‌های خود و رسیدن به اهدافش، آگاهی کافی کسب کند. معامله‌گر باید خود را بخوبی برای استفاده از مزایای بازار آماده کند ولی بیش از حد در آن غرق نشود و در مقابل معامله‌گر باید همیشه احتمالات مخالف را هم پیش چشم داشته باشد.

 16. معامله‌گری بهترین موفقیت را کسب می‌کند که یک طرح معاملاتی شامل سه بعد زیر تهیه کرده باشد:
  شرایط لازم برای ورود به بازار ، قیمت یا زمان هدف ، حد زیان برای خروج از بازار.

 17. قبل از ورود به بازار، همواره روند بازار را در تايم فريم بلندتري از تایم فریمی که معامله را انجام می دهید، در نظر بگیرید.

 18. پس از آنکه روند بازار مشخص شد، استمرار روند هم باید ارزیابی شود. این ارزیابی در موفقیت ورود به بازار بسیار موثر است.

 19. احتمال موفقیت در معامله زمانی افزایش می‌یابد که معامله‌گر نسبت ریسک به سود خود را به طور صریح و مناسبی در موقع ورود به بازار مشخص کند.

 20. بازار یک موجود زنده است و تلاش برای مرتبط کردن آن با یک سیستم خشک اتوماتیک "خیال باطلی" است مگر برای یک دوره زمانی کوتاه.

موفقیت در معامله‌گری وقتی پدید می‌آید که از روش‌هايی قابل انعطاف در مقابل شرایط مختلف بازار استفاده شود.

آموزش رایگان فارکس
شرکت سرمایه گذاری آتیه

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 12:26  توسط ali  | 

توجه: این سیگنالها فقط جنبه بیشنهادی دارند. لطفا با تحلیل خود بوزیشن بگیرید.

EUR/USD
Trading range: 1.4680 - 1.4770
Trend: Upward
Buy at 1.4693 SL 1.4661 TP 1.4760image

USD/JPY
Trading range: 109.70 - 108.85
Trend: Downward
Sell at 109.57 SL 109.89 TP 108.95

GBP/USD
Trading range: 1.9695 - 1.9805
Trend: Upward
Buy at 1.9705 SL 1.9673 TP 1.9791

USD/CHF
Trading range: 1.1200 - 1.1105
Trend: Downward
Sell at 1.1190 SL 1.1222 TP 1.1115


+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 12:17  توسط ali  | 

شاخص فیوچرز سهام آمریکا افزایش یافت

در پی گمانه زنیها از احتمال اینکه ، کاهش نرخ بهره کلیدی بانک فدرال موجب تقویت رشد اقتصادی ایالات متحده خواهد شد، شاخص فیوچرز سهام آمریکا افزایش یافت. شاخص فیوچرز سهام استاندارد اند پورز با 7.2 واحد افزایش به رقم 14601 و شاخص فیوچرز سهام داوجونز با 55 واحد افزایش به رقم 12942 و شاخص فیوچرز سهام نزدک با 6.75 واحد افزایش به 199175 رسید.هفته گذشته به دنبال آمار و ارقام ضعیف بخش تولیدات و بازار کار و نگرانی معامله گران از احتمال رکود اقتصادی کشور، سهام آمریکا بدترین روزهای سال جدید را سپری کردند که از سال 2000 به این سو بی سابقه بوده است.در حال حاظر فعالان بازار انتظار دارند که بانک فدرال در روزهای 29 و 30 ژانویه نرخ بهره را به میزان 0.5 درصد کاهش دهد.در هیمن حال Christian Gattiker معامله گر بازار سهام در بانک Bank Julius Baer&Co از زوریخ اذعان داشت، با کاهش نرخ بهره ، بازار سهام آمریکا اندکی افزایش خواهد یافت و تصریح کرد که معامله گران تمایل بیشتری برای خرید سهام آمریکا دارند تا سهام اروپا. در سه روز اول سال جدید، شاخص سهام استاندارد اند پورز 3.9 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از شروع سال 2000 به این سو محسوب می شود( در آن زمان شاخص سهام استاندارد اند پورز 4.6 درصد تنزل یافت). هفته گذشته شاخص سهام داوجونرز Stoxx 600 نیز 3.4 درصد سقوط کرد. شاخص Dow Chemical در بورس معاملاتی فرانکفورت با 22 سنت افزایش به 37.21 دلار و شاخص سهام Coca- Cola بزرگترین تولید کننده نوشیدنی های غیر الکلی(نوشابه، شربت) با 23 سنت افزایش به 62.08 سنت افزایش یافت. سهام Mcdonals بزرگترین شرکت رستورانی در جهان با 14 سنت به87.19 دلار رسید.طبق روزانه ی وال استریت، در برنامه های شرکت Mcdonalds ، بیش از 14000 فروشگاه کافه تریا با خدمتکار در سرتاسر آمریکا برپا می شود که بیش از 1 میلیارد دلار به فروش سالیانه می افزاید

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم دی 1386ساعت 9:20  توسط ali  | 

توجه:این سیگنالها فقط جنبه پیشنهادی دارند.لطفا با تحلیل خود پوزیشن بگیرید.

EUR/USD
Trading range: 1.4695 - 1.4785
Trend: Upward
Buy at 1.4706 SL 1.4674 TP 1.4773پیش بنین بازار

USD/JPY
Trading range: 109.25 - 108.40
Trend: Downward
Sell at 109.12 SL 109.44 TP 108.50

GBP/USD
Trading range: 1.9725 - 1.9720
Trend: Upward
Buy at 1.9711 SL 1.9633 TP 1.9770
USD/CHF
Trading range: 1.1135 - 1.1035
Trend: Downward
Sell at 1.1122 SL 1.1154 TP 1.1047


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 16:27  توسط ali  | 

آیا یورو به سطح 1.50 خواهد رسید؟ دوشنبه 17 دی 12:30


در روز های پیش به این نکته اشاره کردیم که، دستیابی یورو به سطح 1.50 دشوار است مگر اینکه اخبار و آمار ضعیف اقتصادی موجب کاهش رشد اقتصادی و درنتیجه رکود ایالات متحده گردد. پس از انتشار ضعیف شاخص حقوق بگیران ایالات متحده، انتظار داریم که نرخ برابری یورو/دلار در آینده نزدیک به سطوح بالاتری حتی فراتر از سطح روانی و کلیدی 1.5 افزایش یابد. اگر به جزیئات بازار کار ایالات متحده و اروپا دقت کنیم، در می یابیم که شاخص نرخ بیکاری آمریکا در ماه دسامبر به سقف دو سال گذشته و شاخص نرخ بیکاری آلمان در ماه دسامبر به کف شش سال گذشته دست یافته است. به طور کل شرایط اقتصادی منطقه اتحادیه اروپا رشد قایل توجهی نسبت به ایالات متحده داشته است و انتظار داریم که بانک مرکزی اروپا همچنان به سیاست های پولی انقباظی(Hawkish) خود ادامه دهد. با توجه به رشد شاخص بهای مصرف کنندگان اروپا به نقطه اوج 12 سال گذشته و از سوی دیگر نفت 100 دلاری ، و نگرانی مقامات اروپایی به مقوله "تورم" ، دیر یا زود بانک مرکزی را مجبور به افزایش نرخ بهره خواهد کرد.برخی از کارشناسان اقتصادی همچنان کاهش یورو را فرصتی مناسب برای خرید با حد سود 1.50 می دانند.
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 16:5  توسط ali  | 

شاخصهای هفته

نگاهی به شاخص های اقتصادی هفته جاری – دوشنبه 17 دی

شاخص های مهمی در هفته جاری به چشم نمی خورند ولی آمار و ارقام ریز و درشتی هستند که به احتمال بسیار محرک اصلی بازار در این هفته خواهند بود. بیشتر توجه فعالان بازار به اخبار مربوط به تقویم اقتصادی روز پنجشنبه ، نشست بانک مرکزی انگلیس و اروپا و همجنین سخنرانی اعضای بانک مرکزی امریکا معطوف شده است.آقای هنری پالسون دیبر کل خرانه داری آمریکا امروز ساعت 22:30 به وقت تهران در خصوص بازارهای مالی و اقتصاد کشور سخنرانی خواهد داشت، درصورتیکه وی از کاهش رشد و ریسک رکود اقتصادی در سال جدید ابراز نگرانی کند، ارزش دلار در برابر ارزهای کاهش قابل توجهی خواهد یافت.پیش از وی Lokhart یکی از اعضای بانک فدرال ساعت 21:10 در رابطه یا چشم انداز اقتصادی در آتلانتا صحبت خواهد کرد.بانک مرکزی انگلیس و اروپا روز پنجشنبه تشکیل جلسه خواهند داد و انتظار می رود نرخ بهره بدون تغییر باقی ماند. در حال حاظر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا 4.00 درصد و نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس 5.5 درصد است. همچنین بیشتر توجه فعالان بازار به کنفرانس خبری آقای تریشه ریس بانک مرکزی اروپا در خصوص سیاست های پولی و مالی و آینده نرخ بهره اروپا معطوف شه است.
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 16:1  توسط ali  | 

خبر

تاريخ:  07-Jan-200
  عزم بانک مرکزي اروپا براي کنترل تورم در اتحاديه ار
 

رئيس بانک مرکزي اروپا در ديدارش از المان که نخستين اقتصاد منطقه يورو به حساب مي ايد، تاکيد کرد اين بانک برنامه هاي جدي براي مبارزه با افزايش تورم در دست دارد.
 ژان کلود تريشه روز گذشته در ديدار با انگلا مرکل صدر اعظم المان در شهر وسبادن واقع در مرکز اين کشور در گفتگو با خبرنگاران تصريح کرد شوراي مديران بانک مرکزي اروپا تصميم گرفتند با گراني و تورم تا حد ممکن مبارزه کنند. وي افزود اين شورا برنامه هايي را نيز در اين راستا تدوين کرده است . خاطرنشان مي شود نرخ تورم در منطقه يورو که المان نخستين اقتصاد ان به حساب مي ايد سال گذشته سه درصد بود که اين ميزان بالاتر از رقمي است که قبلا برآورد شده بود.
نهاد پولي اروپا از اين نگران است که بالا رفتن تورم در کشورهاي عضو منطقه يورو بر کل اقتصاد و فعاليت هاي اقتصادي کشور هاي عضو تاثير منفي بگذارد

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:56  توسط ali  | 

آیا می دانید چرا افزایش قیمت نفت به نفع اقتصاد ما نیست؟!!!

این یک واقعیت است که افزایش قیمت نفت برای عموم کشورهای نفت خیز بیش از آنکه منفعت تلقی شود یک «بلا» می تواند باشد. همانطور که می بینیم طی چند سال اخیر رشد قیمت نفت اثرات منفی زیادی بر جای گذاشته به طوری که صنعت زدایی از بارزترین نمود چنین اتفاقی است. به عبارتی بخش های غیرتولیدی جانشین بخش تولیدی شده اند و حتی شرایط موجود تولیدکنندگان را وادار به تغییر رویه کرده است، به طوری که براساس شواهد، تولیدکنندگان صنعتی ما به واردکنندگان کالا تبدیل شده اند، به طوری که با بهره گیری از وام های دولتی از مزایای تجاری برخوردار می شوند.image
برای مثال در حال حاضر شاهدیم در محصولاتی نظیر ماکارونی یا حتی صنایع لبنیات، تولیدکننده اقدام به واردات می کند و با وجودی که در ظاهر کارخانه دار و تولیدکننده است اما صرفاً به یک واردکننده تبدیل شده است. از دیگر آثار منفی چنین افزایشی کاهش سرمایه گذاری و رشد فعالیت های غیرمولد است. روند رو به رشد قیمت مسکن در سال های اخیر را می توان از تبعات چنین افزایشی دانست. در حالی که گفته می شود ۵۰ درصد هزینه زندگی در شهرهای بزرگ، صرف مسکن می شود و در عین حال مسکن به عنوان دارایی یی تلقی می شود که با افزایش قیمت آن گروهی فقیرتر می شوند، شاهدیم که افزایش قیمت نفت به این شرایط بیشتر دامن می زند.از دیگر تبعات چنین رشدی، حرکت انباشت سرمایه از بخش ماشین آلات به بخش های دیگر غیرمولد است که بدین ترتیب با کاهش سرمایه گذاری مولد مواجه خواهیم شد که اثرات آن را البته در دوره های بعد می توان مشاهده کرد.
رشد حجم دولت از دیگر پیامدهای منفی چنین افزایشی است که طی دو، سه سال اخیر تاثیر آن را در بودجه های دولتی می بینیم.در عین حال دولت به خاطر اینکه بتواند هزینه هایش را افزایش دهد مجبور است درهای کشور را روی واردات باز کند که این موید همان پدیده صنعت زدایی و تولیدزدایی در کشور است. در خاتمه می توان اشاره یی کرد به نقش افزایش قیمت نفت و ارتباط آن با اقتدار دولت ها. رشد قیمت نفت در هر دوره یی نوعی بلندپروازی در دولتمردان کشور ایجاد می کند که از عمده ترین نکات منفی چنین وضعیتی تلقی می شود.


خبرگزاری فارکس ایران
به نقل از روزنامه اعتماد

 
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:40  توسط ali  | 

شمشیر دولبه نفت ۱۰۰ دلاری- نگاهی به تاثیرات افزایش قیمت نفت بر اقتصاد جهان وایران ...

تحلیلگران اقتصاد و نفت دنیا دیگر امیدی به بازگشت دوباره قیمت نفت به رقم های پایین سال های قبل ندارند و در عوض از هفته های اخیر شمارش معکوس برای قیمت سه رقمی نفت و پیوستن این مایع حیاتی به جمع ۱۰۰ دلا ری ها را آغاز کرده اند.طی چند روز گذشته توافقات سیاسی در برخی مناطق استراتژیک و در مقابل تشدید تنش ها در نقاطی دیگر قیمت نفت را در محدوده ۹۵ تا ۹۶ دلار با فراز و فرودهای آسانسوری مواجه کرد. image
اما آنچه که کارشناسان در وقوعش تردیدی ندارند روز تاریخی موعودی است که در آن قیمت نفت به مرز ۱۰۰ دلار تا پیش از پایان سال جاری میلادی خواهد رسید. این روز تاریخی شاید همین هفته بعدی و یا یکی از روزهای ماه آذر باشد.بانک مرکزی ایرلند طی گزارشی اعلام کرد، قیمت جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۰۷ میلادی به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید. رویترز ضمن اعلام این مطلب به نقل از پل هاریس کارشناس ارشد بانک مرکزی ایرلند افزود: گسترش تنشهای سیاسی بین المللی، کاهش ذخایر انرژی آمریکا و افزایش سفته بازی مهمترین علل افزایش قیمت نفت طی هفته های اخیر به شمار می رود.اگر سقف تولید اوپک تا پایان امسال افزایش پیدا نکند، قیمت نفت بار دیگر رکوردهای جدیدی را بر جای خواهد گذاشت.
کاهش ارزش دلار نیز نقش مهمی در رشد قیمت نفت داشته است. بانک بی ان پی پاریباس به تازگی درگزارشی اعلا م کرده که هرچند انتظار می رفت کاهش رشد اقتصادی آمریکا موجب کاهش قیمت نفت شود، ولی افزایش مستمر قیمت ها ادامه دارد و قیمت نفت طی روزهای اخیر بین ۹۲ تا ۹۷ دلا ر در نوسان بوده است و هر لحظه امکان افزایش قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلا ر وجود دارد. دلیل این رشد قابل توجه اما به راحتی قابل لمس و درک است و آن اینکه بازار نفت به شدت نسبت به تحولا ت خاورمیانه حساسیت نشان می دهد. رشد تقاضا، افزایش ارزش یورو در برابر سقوط دلار، کاهش و یا تثبیت تولید، گسترش تنش های سیاسی بین الملی و... مهمترین عواملی هستند که به گفته کارشناسان بین المللی قطعا قیمت نفت را به مرز ۱۰۰ دلار می رساند.
به تعبیر دیگر جمهوریخواهان جنگ طلب ایالا ت متحده و متحدان اروپایی آنان، تشدید فعالیت های تروریستی و تحت تاثیر قرار دادن منطقه خاورمیانه، تشدید حرکات رادیکالی در برخی مناطق نفت خیز جهان و سیاست های تولیدکنندگان عمده نفت درخلیج فارس، اوپک یا کشورهای غیراوپک از جمله متغییرهای تاثیر گذار در معادلا ت چند مجهولی تعیین کننده قیمت نفت می باشند. تا جاییکه حتی تصمیم اوپک برای افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید از ابتدای نوامبر نیز نتوانست از قیمت ها را کنترل کند صعودبی سابقه قیمت های نفت همراه با سقوط کم سابقه دلار با سرعت های توفانی همچنان به پیش می رود. فعلا فقط ۴ دلا ر ناقابل دیگر تا ۳ رقمی شدن نفت باقی مانده است.
آخرین برآوردهای انجام شده بهای نفت نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶۳ درصد رشد داشته است; واقعه ای عجیب که برنامه سالا نه و البته چشم انداز چندین ساله دولت ها را تحت الشعاع قرار داد. گرچه بلومبرگ آخرین قیمت معادلا ت هفته پیش را ۹۳ دلا ر و ۹۶ سنت اعلا م کرد اما کسی نمی داند بازار به کدام سمت در حال حرکت است. آیا نفت از مرز ۱۰۰ دلا ر عبور خواهد کرد یا در اثنای اتفاقی تازه، فرود بر محدوده های ۴۰ دلا ر در پیش است؟هم اکنون، کشورهای بزرگ مصرف کننده» نفت نگران تاثیر منفی افزایش قیمت ها بر رشد اقتصادی خود هستند. به گفته» تحلیل گران اقتصادی آمریکا، افزایش بهای نفت خام به سطح ۱۰۰ دلار در هر بشکه اقتصاد این کشور را به مرز بحران و رکود خواهد کشاند. به ویژه با توجه به رکود بازار مسکن آمریکا و نیز کاهش شدید ارزش دلار، این نگرانی بیش از پیش شدت یافته است.
پیش بینی ها حکایت از آن دارد که رسیدن بهای نفت خام به سطح۱۰۰ دلار در هر بشکه، موجب افزایش قیمت سایر کالاها به خصوص بنزین نیز خواهد شد.این در حالی است که دو روز پیش پایگاه اینترنتی بلومبرگ با انتشار نتایج یک نظرسنجی از افزایش بهای نفت خام در روزهای آینده خبر داد. به گزارش این پایگاه اینترنتی، کاهش شدید ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر و پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه» نفت موجب تداوم روند صعودی قیمت این کالا در بازارهای جهان خواهد شد.
در صورت تحقق این پیش بینی ممکن است، اقتصاد جهان با کاهش رشد مواجه شود.افزایش و سیر صعودی قیمت نفت نفت داران بزرگ جهان را که عمدتا ساست مداران و دولت مردان کشورهای نفت خیز هستند را در تکاپوی سریع برای بهره گیری از ین فرصت قرار داده است. برخی قدرتمندان کشورهای در حال توسعه افزایش قیمت نفت را راه میانبر توسعه یافتگی، دوپینگ اقتصادی برای رسیدن هر چه زودتر به قافله توسعه یافته ها و یا به تعبیری کاتالیزوری برای واکنش های منجر به رشد همه جانبه تفسیر می کنند.طی ماه های اخیر جنب و جوش ها به سرعت آغاز شده است. تهیه بودجه های کلا ن تامین نفت و از سوی دیگر هزینه کرد درآمدهای هنگفت نفت. بعید نیست اگر بگوییم برنامه دولت های آینده جهان این بار نه آموزش و غذا، که برنامه نفت و مصرف دلار های نفتی خواهد بود.
به همان میزان که افزایش قیمت نفت دلارهای نفتی کشورهای نفت خیز را افزایش می دهد بر سود شرکت های فعال نفتی جهان تاثیر منفی می گذارد. سود شرکت های بزرگ نفتی جهان یعنی شورون، اگزون موبیل، کنکوفیلیپس، بریتیش پترولیوم و رویال داچ شل طی سه ماهه سوم امسال مجموعا با ۱۱ درصد کاهش به ۲۸/۱ میلیارد دلا ر رسیده است. کاهش سود پالا یشگاه ها مهم ترین علت کاهش سود این شرکت ها ارزیابی شده است.در این بین آنچه که به طور مستقیم بر کشور ما تاثیر می گذارد قیمت سبد نفت اوپک است. قیمت این سبد و قیمت نفت خاورمیانه معمولا با ۲۴ ساعت تاخیر اعلا م می شود. قیمت سبد نفت اوپک در هفته های اخیر با عبور از مرز ۸۵ دلا ر رکورد جدیدی را بر جای گذاشته بود. آنچه در این میان مهم به نظر می رسد آنست که این افزایش قیمت چه تاثیری دراقتصاد کشور ها و به طور خاص کشور ما می گذارد. به گزارش بلومبرگ رشد صعودی قیمت نفت تهدیدی جدی برای اروپا محسوب می شود چرا که با رشد قیمت نفت، تورم نیز افزایش می یابد.
بنابراین افزایش قیمت، تاثیر مطلوبی بر رشد اقتصادی کشورها ندارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را یک شمشیر دولبه می دانند که با تدبیر مسئولان اقتصادی می تواند به یک فرصت ایده آل تبدیل شود. این در حالی است که فرصت افزایش قیمت جهانی نفت در صورت بهره مندی نادرست از یک راهبرد اقتصادی درست ممکن است به یک شوک اقتصادی برای کشور های در حال توسعه و دارنده نفت تبدیل شود. به اعتقاد صاحب نظران آمادگی نداشتن زیر ساختهای اقتصادی کشور، قدرت جذب نقدینگی را کاهش داده و همین مساله باعث می شود در صورت تزریق پول حاصل از فروش نفت به اقتصاد کشور، نقدینگی بیش از پیش افزایش یافته و به گرانی های موجود دامن زده شود و شرایط اقتصاد مبتلا به بیماری هلندی را باز هم تشدید کند.
اقتصاددانان معتقدند دولت می بایست براساس یک انضباط مالی، اعتبارات ناشی از درآمدهای نفتی را به پروژه های توسعه ای اختصاص دهد و ضمن ایجاد تحول و سرعت در انجام این طرح از پمپاژ مستقیم این اعتبارات برای هزینه های جاری و روزمره جلوگیری کنند. تجربه اقتصادی کشور نشان می دهد که در هر زمان که با افزایش شدید قیمت نفت مواجه بودیم به دلیل تکرار اشتباهات، ترزیق اعتبارات حاصل از فروش، دچار نقدینگی فراوان و به تبع آن تورم شده ایم.ز طرفی تبدیل ارزهای نفتی به ریال همواره یکی از مشکلات اصلی کشور بوده و تا زمانی که تصمیم درستی در این رابطه گرفته نشود اقتصاد کشور با جهش و تغییر و تحولات عمده مواجه نمی شود.
اما عده ای دیگر از کارشناسان معتقدند افزایش قابل توجه قیمت نفت قبل از آنکه مربوط به کاهش عرضه باشد به تغییر و تحولات بازار فرآوردهای نفتی آمریکا، اروپا و بورس بازان بر می گردد.در این ارتباط حسن مرادی عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی در خصوص زمینه تاثیر قیمت نفت بر اقتصاد کشور می گوید:ما از جنبه درآمد صادراتی نفت بهره مند می شوم، اما هنگامی که مجبوریم کالایی را مانند بنزین از خارج وارد کنیم باید قیمت بیشتری را بپردازیم بنابارنی تاثیر بالا رفتن قیمت جهانی نفت به کالاهایی که مجبوریم از خارج تامین کنیم بیشتر است زیرا ما برای پالایش برخی از فرآورده ها را باید بخریم که به طور طبیعی بر قیمت بنزین و گازوئیل تاثیر می گذارد و بخش از درآمد ما را خنثی می کند.

به نقل از روزنامه ابتکار

 
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:37  توسط ali  | 

سهم ایرانیان در اقتصاد ایالات متحده : ۴۰۰ بیلیون دلار

۲۲ درصد از ایرانیان ساکن آمریکاکسب ‌و کار آزاد دارند. مطابق اطلاعات یک پایگاه اینترنتی، ایرانیان در ایالات متحده ۲۸۰ مؤسسه‌ تجاری عمده‌ ملی را تأسیس کرده ‌اند و ۴۰۰ تن از آنان به عنوان مقامات ارشد کمپانی‌های داخلی مشغول‌اند.
این پژوهش، برخی جنبه‌های اجتماع تجاری ایرانیان براساس کاوشی که نگارنده به عمل آورده را نشان می دهد.
این مقاله، مقایسه و مقابله‌ای میان یافته‌های کاوش به عمل آمده، با مکتوبات موجودی که درباره‌ جوامع تجاری گروه‌های مختلف قومی نوشته شده، به دست می‌دهد. نتایج این بررسی در بسیاری موارد با مستندات فعلی مغایر است.
یکی از این تفاوت‌ها این است که این اجتماع بر خلاف نظر رایج که گروه‌های قومی منطقه‌ خاص تجاری اشغال می‌کنند، در ۴۸ ایالت پراکنده‌اند و تجارت آنها عملاَ تمام خطوط اقتصادی ممکن را در برمی‌گیرد. این کارآفرینان تحصیلات عالی دارند و ۷۶% آنها در محدوده‌ی سنی ۵۰-۳۰ سال اند. از این میان ۸۴% را مردان تشکیل می‌دهند که نمونه‌ نوعی نمودار آمریکایی هم همین است.

● چرا مهاجران در ایالت متحده به خوداشتغالی رو می‌آورند؟
پژوهش‌های مختلف، دلایل متفاوتی برای روی آوردن مهاجران به خوداشتغالی در این کشور ارائه کرده‌اند. لایت و سانچز[۱] (۱۹۸۷) مشکلاتی نظیر بهره کشی از مهاجران در بازار کار سراسری را دلیل خود اشتغالی آنان می‌داند.
پورتز و باخ[۲] (مهاجران کارآفرین[۳] ۱۹۹۷) اصطلاح جدیدی را ابداع می‌کند: "ناحیه‌ی قومی"[۴] . مدل آنها که بر پایه‌ شیوه‌ مهاجران کوبایی طراحی شده، چندی از ویژگی‌های این "نواحی" را بر‌می‌شمارد، من جمله موقعیت جغرافیایی، تمرکز افراد، شبکه‌های ارتباطی اجتماعی و تجاری وابسته و تقسیمات نسبتاَ پیچیده‌ کار.
این نواحی برای مهاجران به عنوان ناحیه‌ جایگزینی عمل می‌کند که با فراهم کردن اشتغال و تجمعی خاص، جا افتادن در کشور میزبان را تسهیل می‌کند. والدینگر[۵] و همکارانش (۱۹۹۰) پیشنهاد کردند که واژه‌ "ناحیه" حذف شود.
آنها معتقد بودند که خواست کارآفرینان تا اندازه ‌ای مستولی شدن وضعیت بازار کار و امکان دسترسی به چنان تجارت‌هایی برای مالکان مهاجران است. " برخی فرصت‌ها در دسترس‌اند، مثل فراهم کردن مواد غذایی، روزنامه، پوشاک، و کالاهای خاص فرهنگی کشور خودشان... اما به هر حال برای گذر از این بازار محدود ... تجارت مهاجران باید گسترش یابد و آنها هم عموماَ این کار را از طریق خط سیر مشخصی دنبال می‌کنند." (والدینگر و دیگران، ۱۹۹۰) الگوی والدینگر و همکارانش چهار رکن مشخص دارد:

ـ تجارت مهاجران، اغلب به مراکز تجاری غیرعادلانه‌ای گسترش می‌یابد.
ـ آنها کسب و کاری با هزینه‌ی راه اندازی پایین را انتخاب می‌کنند.
ـ آنها کسب و کاری با صرفه‌جویی های کمتر تولید انبوه را انتخاب می‌کنند.
ـ آنها کالاهایشان را در زمانیکه بازار ناپایدار و متزلزل است عرضه می‌کنند.
تمام این موارد درباره‌ی کارآفرینان کره‌ای شیکاگو درست بود.
معمولاَ مهاجرانی که به دنبال برپا کردن شغلی هستند، برای حمایت شدن و گذران زندگی به هموطنان خود تکیه می‌کنند و این ممکن است باعث احساس همبستگی میان آنان شود. پسار[۶] (۱۹۹۵) تحقیق میدانی را میان مهاجران اسپانیولی زبان در واشنگتن دی سی هدایت کرد و به این نتیجه رسید که احساس همبستگی قومی نه مسئله‌ای فراگیر است و نه حتی مهاجران خواستار آنند.
در پژوهشی توسط یونگرت[۷] (۱۹۹۵) آمده ‌است که کارآفرینان، ایالاتی با مقرری‌های مالیاتی تصاعدی را ترجیح می‌دهند، زیرا فرصت‌های نپرداختن مالیات در این ایالات فراوان‌اند. همین تحقیق نشان می‌دهد مهاجرانی که از کشورهایی با میزان کارآفرینی بالا آمده‌اند، در ایالات متحده بیش از میانگین معمول کارآفرینی می‌کنند.
این مسئله، تا حدودی بدین خاطر است که این افراد تجربه‌ بیشتری در عملکرد اقتصادی دارند. یونگرت در تحقیق خود به این نتیجه می‌رسد که ۶۲% کارآفرینی مهاجران معلول همین دو عامل است.
کارآفرینی مهاجران زیان‌های چندی دارد. همبستگی قومی که برخی پژوهشگران به آن اشاره کرده ‌اند، می‌تواند موجب انحصار طلبی و تعصبات قومی و قبیله‌ای شود. معاملات تجاری غیررسمی در اجتماعات مهاجران گاهی می‌تواند به وضوح غیرقانونی باشد.
باز نگه داشتن مغازه ای اجاره‌ای به طور ۲۴ ساعته ممکن است برای خویشاوندان درگیر استثمارگرانه و غیرمنصفانه به نظر رسد. خود اشتغالی مهاجران بیشتر به یک قایق نجات می‌ماند تا یک نردبام، با این توضیح که این کارآفرینی‌ها، بیشتر راهی برای ادامه‌ حیات است تا نشانه ‌ای بر موفقیت اجتماعی- اقتصادی. (مهاجران کارآفرین ۱۹۹۷)

● اهداف پژوهش
مهاجران در ایالات متحده به شغل‌های آزاد رو می‌آورند، به خاطر
۱) مشکلاتی که در بازار کار سراسری با آنها برخورد می‌کنند (مثل موانع نژادی و زبان)؛
۲) تمرکز جغرافیایی گروه‌ قومی‌شان و شکل‌گیری نواحی قومی؛
۳) هزینه‌های پایین راه ‌اندازی و صرفه‌جویی‌های کمتر تولید انبوه بسیاری از کسب‌های آنان؛
۴) همبستگی قومی اجتماعی ( که به موجب آن اعضای یک گروه قومی در درون گروه خود به کار مشغول می‌شوند و با هم معامله می‌کنند.)؛ و
۵) امکان نپرداختن مالیات در ایالاتی با مقرری‌های مالیاتی تصاعدی (و بنابراین تمرکز آنان در چنین ایالاتی.)
پس از بررسی این متون، علاقه‌مند شدم تا بفهمم که چگونه این عوامل به کارآفرینی ایرانیان در ایالات متحده ارتباط پیدا می‌کند؟ بنابراین تحقیقم را بر پایه‌ی پنج دلیلی که در بالا توضیح داده‌شد، انجام دادم و به فرضیات زیر رسیدم:
ـ فرضیه اول. اجتماعات بازرگانی ایرانی اصولاَ به تجارت‌هایی با هزینه‌ی راه‌اندازی پایین می‌پردازند.
ـ فرضیه دوم. مهاجران ایرانی در موقعیت‌های جغرافیایی محدودی متمرکز‌اند.
ـ فرضیه سوم. اجتماعات بازرگانی ایرانی ایالاتی با مقرری‌های مالیاتی تصاعدی را ترجیح می‌دهند.
ـ فرضیه چهارم. مهاجران ایرانی به دلیل موانعی نژادی و زبان، به خوداشتغالی روی می‌آورند.
ـ فرضیه پنجم. اجتماعات مهاجران ایرانی، همبستگی قومی اجتماعی قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهند.

● تعریف
اصطلاح کارآفرین همانطور که لانجنکر، مور و پتی [۸](۲۰۰۰) آنرا تعریف می‌کنند، در این تحقیق به کار رفته‌است.
آنها کارآفرین را به عنوان مدیران صاحب سرمایه‌ فعال تعریف می‌کنند و در تعریفشان اعضای نسل دومی واحدهای اقتصادی خانوادگی و مدیران صاحب سرمایه‌ای که سهام مؤسسان واحدهای اقتصادی موجود را می‌خرند را نیز داخل می‌کنند.
با به کارگیری این تعریف، می‌توان کسب‌ وکاری که تنها شامل یک نفر می‌شود –تجارتی که هر شخص طالبی ممکن است آنرا دایر کند- یا شرکتی که ۱۰۰ نفر را استخدام کند را شامل تعریف کرد. چیزی که این مؤسسات تجاری را از مؤسسات تجاری بسیار بزرگتر کاملاَ متمایز می‌کند، ساختار و عملکردشان است.

● روش شناسی
سخت‌ترین قسمت این تحقیق، جمع‌آوری لیست شرکتها، صاحبان و نشانی آنها بود. هیچ منبعی اطلاعات لازم را در بر نداشت. من با جستجو در میان کتابچه‌های راهنما، دفترچه‌های تلفن و روزنامه‌ها و تبلیغات مجلات محلی و منطقه‌ای بسیاری، لیستی تهیه کردم.
حتی از کارت‌های تجاری که به بولتن‌ انجمن‌ها زده‌شده‌بود و آگهی‌ها هم استفاده ‌کردم. سرانجام لیستی از ۱۲۰۰۰ شرکت را به دست آوردم. از این میان حدود ۱۰۰۰۰ نام و آدرس، مربوط به حرفه‌هایی می‌شد که من به دنبال آنها نبودم و کنار گذاشته‌شدند، مثل پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، وکلا، رسانه‌ها و سازمان‌های خیریه.
در نهایت، ۲۰۶۰ آدرس باقی ‌ماند. این مؤسسات تجاری در ۴۸ ایالات جنوبی پراکنده بودند. همچنین، نتوانستم هیچ مؤسسه‌ی تجاری ایرانی را در دو ایالت آلاسکا و هاوایی بیابم.
بر اساس بررسی جامع مستندات مربوط به مهاجران و کارآفرینان مهاجر، پرسشنامه‌ی دقیقی را به زبان فارسی تنظیم کردم. این پرسشنامه را در میان رفقای فارسی زبان و برخی تجار راکویل [۹]در مریلند[۱۰] آزمایش کردم.
همزمان با سال جدید ایرانی (در سال ۱۹۹۸)، نامه ‌ای به همراه لیستی از ۴۰ سؤال اساسی را به صاحبان آن ۲۰۶۰ شرکت تجاری فرستادم.
پاکت نامه‌ای تمبر زده و آدرس‌دار، پرسشنامه را در برگرفته بود. دلیل اصلی آماده‌کردن پرسشنامه به زبان فارسی آن بود که هر نام غیر ایرانی از آن حذف شود.
گمان من بر این بود که یک فرد غیر ایرانی نخواهد توانست پرسشنامه را بخواند و بنابر این، بررسی را خدشه دار نخواهد کرد. علاوه بر آن، فکر کردم که استفاده از زبان مادری مشوق خوبی است که افرد در این بررسی شرکت کنند.
برخی شرکت‌ها با این توضیح که ما ایرانی نیستیم یا آنکه مالک، ایرانی نیست، پرسشنامه‌ها را باز پس فرستادند. جالب توجه است که برخی از این افراد، نام‌های ایرانی برای مؤسسات خود برگزیده ‌اند.
امکان دارد بعضی شرکت‌ها که مایل به پاسخ‌گویی نبوده‌اند، چنین توضیحی را تنها به عنوان توجیهی مؤدبانه فرستاده باشند. یک رستوران‌دار، با آرزوی یک وعده‌ غذایی مقوی و لذیذ برای من، پرسشنامه‌ی خالی را همراه کمی نمک و فلفل در پاکت ‌‌اش برایم پس فرستاد.
تنها ۲۵ پرسشنامه بی ‌جواب ماندند. هیچ بسته ‌ای به دلیل نادرست بودن آدرس برگشت نخورد، چون من اطلاعاتم را چندین بار برای اطمینان از درستی‌شان چک کردم.
در یک نمنونه‌‌ قابل توجه، یک ایرانی که نمی‌توانست فارسی بخواند ولی می‌توانست به این زبان صحبت کند، تماس گرفت تا بگوید که یکی از دوستانش سؤال‌ها را برای او خواهد خواند و جواب‌ها را در محل مناسب علامت خواهد زد.
بعد از دو ماه، تذکری برای کسانی که به نامه‌ نخستم پاسخ نداده ‌بودند فرستادم. روی هم رفته، بعد ازحذف موارد نادرست، ناقص و غیر قابل قبول، به ۴۱۴ پرسشنامه‌ قابل استفاده در این تحقیق دست یافتم.
پاسخگویی ۲۰ درصدی، میزان خوب و قابل قبولی در این گونه تحقیقات به شمار می‌رود. با آنکه به پاسخ‌ دهندگان اعلام کرده ‌بودم که نامشان آشکار نخواهد شد، نزدیک ۴۵% از آنان علاقه‌ خود برای شناخته‌ شدن از طریق فرستادن کارتهای تجاری، آگهی‌ها و حتی عکس‌هایشان و اقلام تبلیغاتی به همراه پاسخ‌ها، ابراز کردند.
بسیاری از این کارآفرینان درخواست یک کپی از تحقیق نهایی را هم کرده بودند.
بیشتر سؤالات، سه گزینه ‌ای بودند. پاسخ‌ها عبارت بودند از: ۳= خیلی مهم، ۲= مهم، ۱= بی اهمیت.
بعضی سؤال‌ها پاسخی به شکل بلی/خیر داشتند. و باقی سؤالهای توضیحی بودند.

● نتایج و تحلیل‌ها

▪ آرایش شغلی
شرکت‌های مورد بررسی در طبقه‌ صنایع کوچک قرار می‌گیرند.به طور متوسط ۶.۵ نفر برای این شرکت‌ها کار می‌کنند. اگر این یافته را به تمام ۴۱۴ پاسخگو تعمیم دهیم، خواهیم دید که کارآفرینان ایرانی ۲۶۹۱ فرصت شغلی در ایالات متحده به ‌وجود آورده ‌اند.
اینها، هم ردیف تجارت‌های کوچک دیگری هستند که موتور تولید شغل در ایالات متحده به حساب می‌آیند.
دفاعیه ‌ا‌ی از صنایع کوچک [۱۱](۲۰۰۷) بر اساس یافته‌های کمیته‌ آمارگیری نیروی انسانی[۱۲] نقل می‌کند که بین سپتامبر ۱۹۹۲ و مارس ۲۰۰۵، صنایع کوچک، ۶۵ درصد از شبکه‌ گسترش اشتغال را ایجاد کرده، و این مؤید اطلاعات مشابهی است که سازمان آمارگیری[۱۳] ارائه کرده است.
یده[۱۴] (۲۰۰۰، ص ۳۳۸) معتقد است که: "... در دو دهه‌ گذشته، ایجاد ده‌ها میلیون شغل جدید در ایالات متحده، با توجه به کاهش نیروی کار ۵۰۰ شرکت فورچون[۱۵]، به وضوح اشاره به افزایش سهم اشتغال زایی در بخش کارآفرینی دارد."

▪ انوع فعالیت‌های تجاری
تجارت‌هایی که کارآفرینان ایرانی به آنها روی آورده‌اند، طیف وسیعی را در بر می‌گیرد. آنها آنطور که والدینگر و دیگران (۱۹۹۰) گزارش می‌دهد محدود به مشاغلی با هزینه‌های راه‌اندازی پایین (خوار و بار فروش‌های جزء، تعمیرگاه‌ها‌، مهد کودک‌ها) نیستند، چنان که برخی از این مؤسسات تجاری ( صنعتی، مالی و ساختمانی) دارای هزینه‌های هنگفتی برای راه‌اندازی‌اند.
مرکز مطالعات مهاجران[۱۶] وابسته به اتحادیه‌ محافظه‌کار بهینه‌سازی مهاجرت[۱۷]، اهمیت کارآفرینان مهاجر را رد کرده و می‌افزاید که مهاجران به اندازه‌ شهروندان آمریکایی کارآفرین نیستند و در مشاغلی با هزینه راه‌اندازی پایین مشغول می‌شوند.
براساس این مطالعه که در سال ۱۹۹۷ انجام شده، تنها ۱۱.۳ درصد از مهاجران در مقایسه با ۱۱.۸ درصد از شهروندان آمریکایی، کارآفرین بوده‌اند. (توماس[۱۸]، ۲۰۰۳) ارقام سازمان آمارگیری، دست‌کم تا اندازه‌ای متفاوت است.
طبق این آمار ۲۲ درصد از ایرانیان، کسب ‌و کار آزاد دارند. مطابق اطلاعات یک پایگاه اینترنتی، ایرانیان در ایالات متحده ۲۸۰ مؤسسه‌ی تجاری عمده‌ ملی را تأسیس کرده ‌اند و ۴۰۰ تن از آنان به عنوان مقامات ارشد کمپانی‌های داخلی مشغول‌اند.
همین منبع مدعی است که سهم ایرانیان در اقتصاد ایالات متحده ۴۰۰ بیلیون دلار تخمین زده می‌شود.
گزارش کاتکین[۱۹] (۱۹۹۹) دیدگاه‌های منفی درباره‌ی کارآفرینی مهاجران را رد می‌کند. او می‌گوید:"
حتی میزان کارآفرینی در لس‌آنجلس مشخص ‌تر بود. تحلیل جیمز ای آلن[۲۰] و یوجین ترنر[۲۱]، متخصصان آمارگیری نورثریج در کالیفرنیا، نشان می‌دهد که بیشترین میزان کارآفرینی میان اسرائیلی‌ها، ایرانی‌ها، لبنانی‌ها و ارمنی ها بوده‌است.
گرچه برآورد می‌شود که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن از ساکنان لس‌آنجلس از کشورهای خاورمیانه باشند، تأثیر آنها بر یک سری صنایع به شدت چشمگیر است: پوشاک، جواهرآلات، منسوجات، کارخانه‌های صنعتی، املاک و مستغلات، خرده ‌فروشی و پخش مواد.
حکایت مهاجران کشورهای خاورمیانه در لس‌آنجلس داستان متفاوتی است. با آنکه چیزی کمتر از ۷ درصد شرکت‌ها را در اختیاردارند، و بخش ناچیزی از نیروی کار را درشرکت‌های تولید پوشاک شهر در اختیار دارند، این مهاجران کنترل بهترین صنایع منطقه را در دست دارند که شامل کمپانی‌های گس[۲۲]، بیزو-بیزو[۲۳]، جاناتان مارتین[۲۴]، تگ رگ [۲۵]و بی سی بی جی[۲۶] می‌شود.
این عده‌ی اندک مسلط بر صنعت منسوجات‌ هستند.بیش از ۱۲۰ کمپانی ایرانی با کارآفرینان یهودی، مسلمان و مسیحی کمک به افزایش فروش صنایع پوشاک لس‌آنجلس از ۳۰۰ میلبیون دلار در سال ۱۹۸۲ به ۲۰ بیلیون دلار در حال حاضر نموده‌اند."
شاید از نظرارقام این شرکتها درصد زیادی را به خود اختصاص ندهند، ولی در کل قدرت اقتصادی قابل توجهی هستند.
در میان گروه‌های قومی، بعضی در محدوده اقتصادی خاصی غالب‌اند. در توضیح این پدیده، کائو[۲۷] (۲۰۰۰) می‌گوید این تفوق می تواند ناشی از پیشینه‌ آن گروه ( مثل یهودیان در صنایع پوشاک)، کارخانجات کشور میزبان (اشتغال کره‌ای ها در تولید مشروبات و ساخت موی مصنوعی در ایالات متحده) و یا موقعیت‌های سنتی آنها در سلسلسه مراتب حرفه‌ای کشورهایشان پیش از مهاجرت باشد.
تجار ایرانی در آمریکا به هیچ یک از این گروه‌ها تعلق ندارند. در پاسخ به سؤال پرسشنامه که از آنها می‌پرسید "آیا این نخستین تجربه‌ شغلی شماست؟" ۶۰ درصد از شرکت‌کنندگان پاسخ بلی دادند. علاوه بر این، در ایران سلسله مراتب اجتماعی حکمفرما نیست، و سلسله مراتب شغلی بعد از ورود اسلام به این کشور از بین رفته‌است.
با توجه به مطالبی که تشریح شد، فرضیه‌ی اول (. اجتماع تجاری ایرانیان اصولاَ به تجارت‌هایی با هزینه‌ی راه‌اندازی پایین می‌پردازند.) درست نیست.

● تاریخ تأسیس مؤسسات تجاری
ایالات متحده همیشه یکی از مقاصد مهاجران ایرانی بوده ‌است. در گذشته، اکثر مسافرانی که کشور خود را به مقصد آمریکا ترک می‌نمودند، فکر می‌کردند که سفر آنها موقتی است.
بیشتر مسافرت‌ها مربوط به مسائل تحصیلی بود و ایرانیان به عنوان دانشجو یا توریست به این کشور سفر می‌کردند. این وضع پس از انقلاب تغییر کرد و این سفرها به اقامت‌های بلند مدت بدل شد.

▪ مؤسسان مؤسسات تجاری
از شرکت‌ کنندگان درباره‌‌ مؤسس شرکت‌ها سؤال شد. اکثریت ۸۶ درصدی گفتند که خودشان مؤسس اصلی هستند. ۱۴ درصد باقی گفتند که شرکت‌هایشان را از مؤسسان آن خریده‌اند. همینطور از آنها سؤال شد که آیا سال تأسیس، هیچ ارتباطی با مؤسس اصلی شرکت بودن دارد؟ نمودار ۴ این ارتباط را نشان می‌دهد.

▪ تمرکز جغرافیایی اجتماعات تجاری ایرانی
همه می دانند که در ایالات متحده، کالیفرنیا خانه‌ خارج از وطن ایرانیان است.
تمرکز سنگین ایرانی‌ها در جوامع معدودی که شامل لس‌آنجلس، سن دیگو و سانفرانسیسکو می‌شود، حتی برای یک تازه ‌وارد هم کاملاَ آشکار است.
وست وود استریت [۲۸] در لس‌آنجلس جایی ‌است که بسیاری از صاحبان شرکت‌های تجاری در آنجا ساکن‌اند.
در این اجتماعات می‌توان کتاب ‌فروشی‌ها، رستوران‌ها و سوپر مارکت‌های زیادی یافت. با این حال کالیفرنیا همیشه هم مقصد مورد علاقه‌ ایرانیان نبوده‌است.
در دهه‌ ۱۹۷۰ کالیفرنیا این موقعیت را به دست آورد تا ایرانیان زیادی را به سوی خود جلب کند و همچنان این موقعیت را داراست. ولی همانطور که ایرانیان در سراسر ایالات متحده پراکنده شدند، مدعیان دیگری چون تگزاس، نیویورک و نیوجرسی، مریلند، واشنگتن دی سی، ویرجینیای شمالی و جورجیا (به خصوص آتلانتا) سر برآوردند.
ایالات جنوبی در حال از سر گذراندن تجربه‌ رونق در اقتصاد گرو‌ه‌ های قومی‌اند. بادی[۲۹] (۱۹۹۹) وضعیت در آتلانتا را چنین شرح می‌دهد:" انبوه لباسهای کثیف عملا در تمام خشک‌شویی‌ها انباشته شده و به نظر می‌رسد که صاحبان این مشاغل کره ‌ای ها باشند.
اینها نمونه‌هایی مشخص از پدیده‌ای هستند که در لس آنجلس و نیویورک شدیداَ ریشه دوانده‌ و در حومه‌ گویینت هم دارد رواج می‌یابد."
در ۱۹۸۰ سازمان آمارگیری گزارش داد ۱۲۱۵۰۵ ایرانی در ایالات متحده زندگی می‌ کنند که بیش از همه جا در کالیفرنیا (۳۵%) و پس از آن در نیویورک (۸%) و تگزاس (۶%) متمرکز‌اند.
سازمان آمار در سال ۱۹۹۰، آمار حدود ۲۱۰۹۴۱ ایرانی و در سال ۲۰۰۰ در حدود ۲۸۳۲۲۶ ایرانی متولد خارج از ایران در ایالات متحده را اعلام کرد.(گیبسون و یونگ[۳۰] ۲۰۰۶)
اما جمعیت ایرانی-آمریکایی‌ها مدعی‌اند که این رقم بسیار بیشتر از آمار سازمان آمارگیری است. طبق اطلاعات سازمان آمار گیری در سال ۲۰۰۰، از میان ۲۸۳۲۲۶ ایرانی مذکور، ۱۵۸۶۱۳ نفر (۵۵.۹%) در کالیفرنیا زندگی می‌کردند.
دیگر ایالات دربرگیرنده‌ مهاجران ایرانی عبارتند از نیویورک ۱۷۳۲۳ نفر (۶.۱%)، تگزاس ۱۵۵۸۱ نفر (۵.۵%)، ویرجینیا ۱۰۵۵۹ نفر (۳.۸%) و مریلند ۹۷۳۳ نفر (۳.۴%). (حکیم زاده و دیکسون[۳۱]، ۲۰۰۶)
به این ترتیب به این نتیجه رسیدم که فرضیه‌ دوم (مهاجران ایرانی در موقعیت‌های جغرافیایی محدودی متمرکز‌اند) درست نیست و بار دیگر این گروه عملکردی مشابه گروه‌های قومی دیگر از خود بروز ندادند.

▪ جذابیت ایالاتی با مقرری‌های مالیاتی تصاعدی
تحقیقی توسط بنیاد مالیاتی [۳۲] (دوبی و آتکینز[۳۳] ، ۲۰۰۶) که یک مرکز مطالعاتی در واشنگتن دی سی است، برای اندازه گیری میزان مساعدت مالیاتی ایالات مختلف، شاخص مالیات تجاری ایالات را در اختیار می گذارد.
من برای فهمیدن اینکه آیا ایرانیان در ایالاتی با مساعدت مالیاتی سرمایه‌گذاری می‌کنند یا نه، این شاخص را با یافته‌های یونگرت (۱۹۹۵) که معتقد بود کارآفرینان مقرری‌های مالیاتی تصاعدی را ترجیح می‌دهند، مقایسه کردم.
بنابراین شاخص ۱۰ ایالتی که بیش از همه مساعدت مالیاتی دارند عبارتند از: آلاسکا، کولورادو، فلوریدا، نوادا، نیو همشایر، ارگون، داکوتای جنوبی، تگزاس، واشنگتن و یومینگ.
از طرف دیگر بدترین مقرری‌های مالیاتی مربوط می‌شود به آرکانزاس، هاوایی، کنتاکی، مین، مینه‌سوتا، نیویورک، رود آیلند، ورمونت، ویرجینیای غربی و ویسکانسن.
همانطور که به خوبی قابل ملاحظه‌است انتخاب موقعیت تجاری برای کارآفرینان ایرانی تحت تأثیر مقرری‌های مالیاتی تصاعدی قرار نگرفته ‌است.

▪ قایق نجات و نردبام
دو استعاره – قایق نجات و نردبام- می‌تواند به ما در آزمایش فرضیه‌ چهارم (مهاجران ایرانی به دلیل موانعی نژادی و زبان، به خوداشتغالی روی می‌آورند) کمک کند.
قایق نجات، مسافر دریایی را از غرق شدن نجات می‌دهد و به او امکان ادامه‌ حیات – برای مدتی کوتاه- در دریا را خواهد داد. از طرف دیگر، نردبام منزلت می‌بخشد و موقعیت فرد را بالا می‌برد.
اکثر ایرانیان، تنها برای ادامه‌ حیات ابتکار عمل را به دست نمی‌گیرند. (فرضیه چهارم) این گروه به گونه‌ مشخصی با سایر مهاجران متفاوت‌اند، که این تا اندازه ‌ای مدیون وقوع انقلاب است.
این منابع هم شامل منابع مالی می‌شود و هم منابع فکری. به هنگام آزمایش منابع فکری، از کارآفرینان شرکت‌کننده در پروژه خواسته نشد که هیچ گونه اطلاعات مالی را در اختیار بگذارند.

▪ سطح تحصیلات اجتماعات تجاری ایرانی
سازمان آمارگیری ایالات متحده در سال ۱۹۹۰ اعلام کرد که درصد معتنابهی از مهاجران ایرانی (۷۷%) تحصیلات دانشگاهی دارند.
قبل از انقلاب ، (طبق گزارش اداره‌ بهره‌برداری ایران[۳۴]،۲۰۰۰) ایران در میان تمام کشور‌های جهان، دارای بیشترین تعداد دانشجویان در خارج از کشور بود.
در سال ۱۹۹۷، تعداد این دانشجویان به ۲۲۷۴۹۷ نفر می‌رسید. در سال ۱۹۷۹، ۵۱۳۱۰ تن از دانشجویان ایرانی در ایالات متحده بودند و در میان ملیت‌های مختلف در آمریکا در جایگاه نخست قرار داشتند. هزاران تن از این دانشجویان در دانشگاه‌ها و کالج‌های ایرانی استخدام می‌‌شدند.
بسیاری از این دانشجویان تحصیلکرده، تصمیم به بازگشت به ایالات متحده گرفتند و این توضیحی بر تعداد زیاد ایرانیان تحصیلکرده در آمریکا است.
آمار ۷۰ درصدی از ایرانیانی با تحصیلات دانشگاهی توسط سازمان آمارگیری در سال ۱۹۹۰، موافق یافته‌های این پژوهش (آمار ۷۹ درصدی) است.
با یافته‌های باید[۳۵] (۲۰۰۰) که ۸۱ درصد صاحبان شرکتهای ثبت شده که با آنها مصاحبه کرده، مدارک دانشگاهی داشته‌اند نیز در توافق است.
در مقایسه با این آمار، طبق آمار سازمان آمارگیری ایالات متحده (مارس ۱۹۹۹) فقط ۲۵.۲ درصد از کل جمعیت آمریکا دارای تحصیلات دانشگاهی بودند. تحصیلات عالی این گروه قومی، کاملا در تقابل با داده‌های بورجس[۳۶] (۱۹۹۶) است.
مطابق داده‌های او در سال ۱۹۹۰ مهاجران تازه ‌وارد، از تحصیلاتی معادل ۱.۳ سال کمتر از آمریکاییان برخوردار بودند و درآمدشان ۳۲ درصد از آمریکاییان کمتر بود.
چنین موفقیت تحصیلی بالایی بی شک بر اشتغال بالا و پیشرفت‌های این گروه تأثیر گذاشته ‌است. طبق آمار سازمان آمارگیری در سال ۱۹۹۰، ۴۳ درصد ایرانیان در مسند مشاغل حرفه ‌ای و مدیریتی؛ ۳۵ درصد در فعالیتهای صنعتی و اجرایی؛ ۱۰ درصد در خدمات گوناگون و باقی به شغل‌های کشاورزی، صنعتی و سایر مشاغل می‌پرداختند.
به علاوه، آمار سال ۲۰۰۰ نشان می‌دهد که متوسط درآمد هر خانواده در اجتماعات ایرانی۵۲۳۳۳ دلار بوده که در واقع بالای متوسط درآمد داخلی معادل ۳۶۴۲۲ دلار است. (حکیم زاده و دیکسون، ۲۰۰۶)

● دلایل به‌راه‌اندازی تجارت
کارآفرینان ایرانی دلایل چندی برای ‌راه اندزی تجارت خود دارند.
یو اس ای تودی [۳۷](۱۹۹۱) با انتشار نتایج یک بررسی،‌ استقلال را به عنوان یکی از مهمترین عوامل خود اشتغالی اعلام می‌کند.
از میان افرادی که شغل‌های اداری را رها کرده‌ بودند، ۳۸ درصد گفتند دلیل اصلی آنها برای ترک کارشان این بود که می‌خواستند رئیس خودشان باشند.
در این تحقیق، استقلال به عنوان دلیلی بسیار مهم برای برپایی تجارتی از آن خود بیان شده ‌است.
پاسخ‌های دقیق‌تر، دلایل زیر را بر‌می‌شمارند: دنبال کردن سنت خانوادگی، گزینه‌های شغلی محدود ، علاقه به برقراری ارتباط با سایر ایرانیان، علاقه به ناحیه‌ خودی، نداشتن توان کار کردن برای دیگری، استفاده کامل از فرصت‌های خود و خانواده.
شرایط سخت کاری، یکی دیگر از دلایل برپایی تجارتی از آن خود بود، که بر نظر فروید که معتقد بود یکی از خواست‌های تجربه‌ انسانی، کار است، صحه می‌گذارد.
در میان این محققان، ایوان لایت[۳۸] معتقد است "هرچه سختی‌ها و ناکامی‌های مهاجران در جریان اصلی اقتصاد بیشتر باشد، احتمال آنکه آنها به دنبال فرصت‌های خود اشتغالی جایگزین باشند بیشتر است."(مهاجران کارآفرین، ۱۹۹۷، ص ۴)
پاسخگویان بر اهمیت جمعیت بیشتر در اساس عملکردشان تأکید کردند و اهمیت عدم اشتغال را رد نمودند. در واقع، ۵۹ درصد از پاسخگویان بیکاری را بی‌اهمیت دانسته و معتقد بودند که آن دلیل مهمی برای پایه ریزی خود اشتغالی شان نبوده‌است.
در مقابل یافته‌های باید(۲۰۰۰)، این نظر جالب به نظر می‌رسد. او معتقد است افرادی با شغل‌های تضمینی و درآمد مناسب، به دلیل هزینه‌ زمانی بالا، کمتر به سراغ خود‌اشتغالی می‌روند.
اما اکثریتی (۵۹%) که مخالف بیکاری به عنوان یکی از دلایل خوداشتغالی‌شان بودند، از تحصیلات خوبی برخوردارند. امکان نداشته که بیکار بمانند. هزینه ‌زمانی برای این گروه‌ها باید بالا بوده ‌باشد. به نظر می‌رسد که میزان تحصیلات بالا بر کارآفرینانی که در این بررسی شرکت کرده‌اند، تاثیر چندانی ندارد.

▪ همبستگی قومی اجتماعی
من هیچ مدرکی دال بر تأیید فرضیه‌ پنجم (اجتماعات مهاجران ایرانی، همبستگی قومی اجتماعی قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهند) نیافتم.
پسار (۱۹۹۵) هم همبستگی قومی را رد می‌کند و مدارک روشنی برای اثبات فقدان چنین همبستگی، لااقل در میان ایرانیان، ارائه می‌دهد.
در واقع، نشریه‌ فارسی زبانی در مریلند (تهران پست) ایرانیان را مرتباَ به خاطر نداشتن چنین همبستگی سرزنش می‌کند.
فکر می‌کنم که این همبستگی ناشی از دادن حق تقدم به هم میهنان خود در استخدام شدن در این مؤسسات تجاری در رقابتی درون یک دایره‌ محدود و با حلقه کارپردازان محدود است.
من، در شرکت‌هایی که آنها را مورد بررسی قرار دادم، چنین رفتار منحصرگرایانه‌ای ندیدم. برای مثال معماران به دنبال مشتری‌هایی در دسترس هستند؛ خواربار فروشان مشتریانی از تمام گروه‌های قومی را جذب می‌کنند؛ و شرکت‌های خدماتی به همان ترتیب که از ایرانیان، از غیر ایرانیان هم سفارش کار می‌پذیرند.

▪ آرایش قومی/نژادی کارکنان
در مجموع، ۳۲ درصد از شرکت‌کنندگان گفته ‌بودند که تمام کارکنان آنها ایرانی هستند. باقی متعلق به اقوام و نژادهای دیگر‌اند.
تفاوت "سیاهان" و "سفیدپوستان" آمریکایی قابل توجه است زیرا در ایران وقتی از آمریکایی یا اروپایی صحبت می‌شود معمولا منظور یک انسان "سفید پوست" است.
به ندرت به هندیان، اعراب و حتی چینی‌ها، "خارجی" گفته می‌شود. این اقوام، با ملیتشان شناخته شده و به عنوان خارجی در نظر گرفته نمی‌شوند.
از میان اسپانیولی‌ زبان‌ها، مکزیکی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند؛ از میان مهاجران کشورهای خاور دور، کره‌ای‌ ها اکثریت گروه را می‌سازند. ژاپنی‌ها، فیلیپینی‌ها و ویتنامی‌ها در کارهای ظریف و زیبا مشغول‌اند.
مهمترین گروه‌های قومی در طبقه‌ "دیگری"، هندیان، پاکستانی‌ها، افغانی‌ها، مصری‌ها، مراکشی‌ها و بعضی اروپاییان هستند.

● رقبا چه کسانی هستند؟
در اینجا شواهد کمی دال بر وجود "تعصبات قومی" در میان ایرانیان وجود دارد. این اصطلاح اشاره دارد به تبعیت از هنجارهای گروهی و به این ترتیب صیانت از مرزی که داخلی و خارجی را از هم جدا می‌کند. ( سو-ول[۳۹]، ۱۹۹۵)
تنها ۳۱ درصد از شرکت کنندگان معتقد بودند که سایر ایرانیان رقبای اصلی آنان هستند.
برعکس، بزرگترین رقبایشان را (۴۹%) "سفیدپوستان" آمریکایی می‌دانند. این مورد به همراه بکارگیری غیر ایرانیان در فعالیت‌هایشان، به روشنی نشان می‌دهد که ایرانیان از سبک متعصبانه ‌ای پیروی نمی‌کنند.
داده‌های لایت و گولد[۴۰] (۲۰۰۰) این اظهار را تأیید می‌کند.
طبق یافته‌های آنان در سال ۱۹۸۹، ۴۷.۵ درصد از کره ‌ای‌ها و ۵۶.۷ درصد از ایرانی‌ها در لس‌آنجلس خود اشتغال بوده ‌اند. در این میان، ۲۷.۶ درصد از کره ‌ای‌ها در میان خودشان کار می‌کردند در حالیکه این آمار برای ایرانیان تنها ۴.۶ درصد بود.
روشن است که ایرانیان به خط سیر اصلی اقتصاد آمریکا پیوسته ‌اند. آنها از بوجود آوردن نواحی برای خود اجتناب کرده‌اند – نه نواحی اقتصادی و نه سکونتی.
هدف اصلی آنها نظام موجود است و نه خودشان یا گروه‌های قومی دیگر. این ناشی از اعتماد به نفس و غروری‌است که از میان توضیحات اضافی که به همراه پرسشنامه‌های خود الحاق کرده ‌بودند، می‌توان به آن پی برد.

● نوع رقابت تجاری
تمام مناطق تجاری از نظر فشار رقابتی یکسان نیستند. پاسخگویان، بنا به نوع تجارت ‌شان، رقبایشان را کاملا متفاوت ازهم در نظر می‌گیرند. در حالیکه مؤسسات تجاری که کار صنعتی یا هنری می‌کنند به ترتیب به میزان ۵۰ و ۴۰ درصد، رقبایشان را از گروه قومی خود در نظر می‌گیرند، سه تجارت دیگر (حمل و نقل، تحقیق و اختراع، و ساخت و ساز) معتقدند که رقبایشان از میان "خارجی‌ها" هستند.
تفسیر من به این قرار است: تعداد قابل توجهی از ایرانیانی که به ایالات متحده مهاجرت کرده‌اند، تحصیلات، آموزش یا پیش زمینه‌ای در تولیدات صنعتی داشته‌اند؛ یعنی مهندس بوده‌اند.
همچنین بسیاری از مهاجران ایرانی، هنرمند، نویسنده یا متفکر‌اند. با در نظر گرفتن مسیری مشابه و پیگیری تجارتی که در کشورشان با آن آشنا بودند، این اجتماع مهاجران ناگهان خود را در میان سیل انبوه مهندسان و هنرمندانی دیدند که به شدت بر روی مردم خودشان متمرکز شده ‌بودند.
در سال ۲۰۰۶، بیش از ۲۰ پایگاه تلویزیونی و اغلب از لس‌آنجلس، برنامه‌هایی به زبان فارسی پخش می‌کردند. بسیاری از هنرمندان کم کم توجه خود را از مراکز صرفاَ فارسی زبان برگرداندند. از طرف دیگر، برخی تجار، رقبای کمی در میان کارآفرینان ایرانی دیگر می‌یافتند یا اصلاَ چنین رقبایی نداشتند.
از این میان خرده فروش‌ها (به خصوص خواربار فروشان) را می‌توان مثال زد که دلیل واضحی هم داشتند و آن اینکه مشتریان نمی‌توانند مواد غذایی سنتی شان را از جای دیگری تهیه کنند، همچنین تعمیرگاه‌ها و مؤسسات ساختمانی (که من اینطور به قضیه نگاه می کنم که ممکن است فرد نتواند در چنین مواردی با الفاظ فنی زبان خارجی مشکل خود را بیان کند.)

● ارزش اقتصادی کارآفرینان ایرانی
طبق گفته‌ جوزت شاینر[۴۱] مدیر ایمپاور آمریکا[۴۲]، سازمان محافظه ‌کار سیاست عمومی که توسط جک کمپ[۴۳] نامزد معاونت ریاست جمهوری از حزب جمهوری‌خواه تأسیس شده، " این نظر که مهمترین تأثیر مهاجران، به دست گرفتن موقعیت‌های شغلی زیردستی است، اشتباه است. امروزه بیش از یک سوم مهندسان تکنولوژیهای برتر و دانشمندان نوآور در دره‌ی سیلیکان را مهاجران تشکیل می‌دهند." (ارب و شاینر[۴۴]، ۲۰۰۰)
در گزارشی از مجمع مهاجرت ملی[۴۵] و مؤسسه کاتو[۴۶] با استناد به پژوهش سازمان آمار جمعیت کنونی ایالات متحده[۴۷] ، آمده ‌است که منافع مهاجرت بسیار بیشتر از هزینه‌های آن است.
این گزارش نشان می‌دهد که " مهاجران در سال‌های کم ‌درآمد آغازینشان در ایالات متحده، اغلب از خزانه‌ عمومی تغذیه می‌کنند اما پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال تبدیل به مساعدت کنندگان می‌شوند." (نخستین آمار بعمل آمده [۴۸]، ۲۰۰۷) تحقیقی که پیشتر توسط آکادمی ملی علوم [۴۹](اسمیت و ادمونستون[۵۰]، ۱۹۹۷) به عمل آمده، میزان این مساعدت را نشان می‌دهد: مهاجران تقریباَ به ازای هر نفر ۱۸۰۰ دلار، مالیاتی بیش از منافع عمومی که به آنها می‌رسد، می‌پردازند.
دلیل آنکه حکومت‌های محلی و رسمی گاهی با کسری بودجه در مهیا کردن امکانات مواجه می‌شوند، آن است که آنها مسئول مهیا کردن بخش اعظم امکانات ‌اند، در حالیکه دولت مرکزی حدود دو سوم این مالیات را از آنها می‌ستاند.
برخی از این عاملین عبارتند از: مرتضی نجابت ( ایرانی دارای مدرک دکترا) – که آخرین فعالیت اقتصادی او، تکنولوژی‌های زون [۵۱] ، با هزینه‌ی اولیه‌ ۷۰۰ میلیون دلار آغاز شد؛ پیر امیدوار، که پایه گذار eBay بود؛ کامران الهیان، که ۶ شرکت فنی را پایه‌گذاری کرده‌است؛ و طراح معروف مد، بیژن.
در اجتماع تجار ایرانی، نسبت به گروه‌های مهم قومی دیگر ایالات متحده، اهمیتی وجود دارد. بر اساس آمار سال ۱۹۹۰، یک میلیون شرکت در آمریکا متعلق به گروه‌های قومی بود. بر اساس همین آمار، جمعیت کلی کسانی که خود را ایرانی می‌دانند، به ۲۲۰۰۰۰ نفر می‌رسید.
این آمار همچنین اعلام می کند ۲۲ درصد از ایرانیان کسب و کار خود را دارند، که به عبارتی یعنی ۴۸۴۰۰ نفر تجارت خصوصی دارند.
برخی از آنها ملاک اند، برخی شرکایی دارند و دیگران مؤسساتی را تشکیل داده‌اند. این آمار بسیار نزدیک به داده‌های من از آدرس‌های جمع‌آوری شده، است(۱۲۰۰۰).
من با استفاده از این اطلاعات در وهله اول به این نتیجه رسیدم که در مقایسه با گروه‌های قومی دیگر، ایرانی‌ها کمتر کارآفرین به نظر می‌رسند.
۷۹ درصد یا ۹۴۸۰شرکت ( ۷۹% ؟ ۱۲۰۰۰) از مجموع تجارت‌هایی که من مورد بررسی قرار دادم تا سال ۱۹۹۰ به بهره‌برداری رسیده بودند.
این تنها ۹۴۸۰شرکت از یک میلیون شرکت یا کمتر از یک درصد (۰.۰۰۹۴۸%) است. در مقایسه با این آمار، مهاجران کشورهای خاور دور ۵.۵ درصد و اسپانیولی زبان‌ها۱.۷ درصد از تجارت‌های قومی را در اختیار دارند. (وینستون ۱۹۹۱) سپس این ارقام را با دید دیگری بررسی کردم و پی بردم که اهمیت اجتماعات تجاری ایرانی بسیار بالاتر از آن چیزی است که دیدیم.
آمار نشان می دهد با آنکه ایرانیان دارای شرکت‌های کمتری در مقایسه با دو گروه مهم قومی دیگر هستند، جمعیت آنها هم بسیار کمتر از گروه‌های دیگر است. در نتیجه، درصد ناچیز (۰.۰۰۹۴۸) به رقم قابل ملاحظه‌ ۴.۳ درصد می‌رسد. به این ترتیب به این استنتاج می‌رسیم که ایرانیان از دو گروه قومی دیگر به مراتب "کارآفرین" تر‌اند.

● نتایج
ما گروه کارآفرینان موفقی را مورد آزمایش قرار دادیم. اسناد موجود کارآفرینی، چارچوب فکری خاصی را به ما می دهد. موضوع این تحقیق بیش از ۲۰۰۰ شرکت ایرانی در ایالات متحده بود. بررسی نشان داد که کارآفرینان ایرانی دارای تحصیلات عالیه هستند و در محدوده‌ وسیعی از سرمایه‌گذاری‌‌های تجاری فعالیت دارند.
آنها در ۴۸ ایالت پراکنده‌اند. جمعیت وسیعی از ایرانیان، اساس این مؤسسات تجاری را تشکیل داده‌اند. اما با این حال، گروه‌های قومی دیگر هم مشتریان آنهاهستند و به این ترتیب شانس بقا آنها را افزایش می‌دهند.
ما به دلایل آنها برای خود اشتغالی – مثل استقلال پی بردیم. اغلب کارفرمایان ایرانی، هیچ تجربه‌‌ فعالیت تجاری از قبل نداشتند.
این تحقیق، مانند مطالعات مشابه دیگر، محدودیت‌هایی دارد. اگر بیش از ۲۰ درصد از افراد،‌ به پرسش‌ها پاسخ می‌دادند، این تعمیم می‌توانست دقیق‌تر شود. عامل دیگر، زمان است. اطلاعات گذشته، قابل استفاده در زمان حال نیست. من بررسی دیگری را بر اساس داده‌هایی اصلاح شده و به روز، طرح ریزی کرده‌ام. که نتایج حاصله از آن می‌تواند با آنچه در اینجا آمده متفاوت باشد.
نویسنده استاد مدیریت در دانشگاه ایالتی فورستبرگ (Frostburg State University) است. زمینه‌های تدریس و تحقیق او کارآفرینی و مدیریت استراتژیک است.[۱] Light and Sanchez
[۲] Portes and Bach
[۳] Immigrant Entrepreneurs
[۴] ethnic enclave
[۵] Waldinger
[۶] Pessar
[۷] Yuengert
[۸] Longenecker, Moore, and Petty
[۹] Rockville
[۱۰] Maryland
[۱۱] Small Business Advocate image
[۱۲] Bureau of Labor Statistics
[۱۳] Census Bureau
[۱۴] Bhidé
[۱۵] Fortune
[۱۶] Center for Immigrant Studies
[۱۷] Federation for Immigration Reform
[۱۸] Thomas
[۱۹] Kotkin
[۲۰] James E Allen
[۲۱] Eugene Turner
[۲۲] Guess
[۲۳] Bisou-Bisou
[۲۴] Jonathan Martin
[۲۵] Tag Rag
[۲۶] BCBG
[۲۷] Cao
[۲۸] Westwood Street
[۲۹]Badie
[۳۰] Gibson and Jung
[۳۱] Hakimzadeh and Dixon
[۳۲] Tax Foundation
[۳۳] Dubay and Atkins
[۳۴] Iran Interest Section
[۳۵] Bhide
[۳۶] Borjas
[۳۷] USA Today
[۳۸] Ivan Light
[۳۹] So-well
[۴۰] Light and Gold
[۴۱] Josette Shiner
[۴۲] Empower America
[۴۳] Jack Kemp
[۴۴] Erbe and Shiner
[۴۵] National Immigration Forum
[۴۶] Cato Institute
[۴۷] U.S. Census Bureau Current Population Survey
[۴۸] Preliminary Census Revealed
[۴۹] National Academy of Sciences
[۵۰] Smith and Edmonston
[۵۱] Zhone Technologies

به نقل از دیپلماسی ایران


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:33  توسط ali  | 

چگونه دلارهای نفتی را مصرف کنیم

ظهور بحران‌های سیاسی و تحریم‌های اقتصادی با تأثیرگذاری بر اقتصاد آنان اسباب ناآرامی‌ها و نارضایتی‌های جامعه را فراهم می‌سازد و چه بسا که ادامه آن به بحران مشروعیت سیاسی حاکمان نیز بیانجامد لذا بدون زحمت از اقتصاد تک محصولی به ویژه در کشورهای نفتی از طریق هدایت ارز حاصل از فروش نفت به سمت تقویت و تنوع بخشیدن به تولید داخلی با هدف صادرات کالاها و خدمات با ارزش افزوده و ...image
ماهیت شکنندگی و سست پایگی جایگاه اقتصادی بر صادرات تک محصولی مواد خام یا با اصطلاح خام فروشی در فرآیند تجارت جهانی همواره این کشور را در معاملات اقتصادی و بروز چالش‌های سیاسی در معرض انواع ریسک‌ها و تهدیدهای خارجی از جمله تحریم‌ها و تهدید‌های اقتصادی قرار می‌دهد و قدرت چانه‌زنی سیاسی را در آنان تضعیف می‌کند.
ظهور بحران‌های سیاسی و تحریم‌های اقتصادی با تأثیرگذاری بر اقتصاد آنان اسباب ناآرامی‌ها و نارضایتی‌های جامعه را فراهم می‌سازد و چه بسا که ادامه آن به بحران مشروعیت سیاسی حاکمان نیز بیانجامد لذا بدون زحمت از اقتصاد تک محصولی به ویژه در کشورهای نفتی از طریق هدایت ارز حاصل از فروش نفت به سمت تقویت و تنوع بخشیدن به تولید داخلی با هدف صادرات کالاها و خدمات با ارزش افزوده و کاهش تدریجی خام فروشی، به عنوان یک سیاست کلیدی همواره از سوی اقتصاددانان و تصمیم‌سازان اقتصادی مطرح بوده و نحوه هزینه کرد این منابع با وسواس و دقت بر اساس نیازهای واقعی اقتصادی آن کشورها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.
کشور ما نیز که عمدتا از طریق صدور نفت خام و گاز طبیعی و واردات بمتنی بر ارز حاصل از فروش نفت با اقتصاد جهانی مرتبط شده از این قاعده مستثنا نیست. متأسفانه طی سال‌ها وجوه حاصل از فروش نفت خام که فی‌الواقع فروش ثروت ملی است، مصروف تأمین بودجه‌های سالیانه دولت‌ها به ویژه مصارف عمومی شده و در حقیقت مشتبه شدن این وجوه با عایدات جاری دولت به سبب خلط مبانی تفکیک حقوق مالکیت ملت – دولت، سیاست‌های پولی را نخست حکومت سیاست‌های مالی و بودجه‌ای قرار داده به نحوی که بانک مرکزی قادر به ایف نقش واقعی خود در تحقق اهداف سیاست‌های پولی که اهم آن تثبیت ارزش پول و تسریع در رشد اقتصادی و کنترل تورم بوده نشده است.
نتیجه آن که رشد نقدینگی معطوف به افزایش پایه پولی ناشی از تزریق پول پرقدرت خارج از ظرفیت اقتصاد، به چرخه پولی کشور، اسباب بروز و تداوم تورم دو رقمی را فراهم آورده که منجر به کاهش قدرت خرید پول ملی افزایش فقر و بیکاری شکاف طبقاتی و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی شده و هزینه‌های اجتماعی دولت‌ها را افزایش داده است. مزید بر آن، افزایش وجوه حاصل از فروش ثروت ملی همواره رشد هزینه‌ها و تغییر الگوی مصارف دولتی را در پی داشته به نحوی که حتی در موقعیت تنازل این منابع نه تنها به تقلیل هزینه‌های بودجه‌ای نیانجامدیده، بلکه فزونی کسری بودجه و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی پیامد آن بوده است.
این در حالی است که مدیریت اقتصادی کشور را از طریق تخصیص بهینه منابع ارزی به نیازهای واقعی و عملکرد بازار – که خود تعیین‌کننده خطوط اصلی تولید است – از محل حساب ذخیره ارزی سروسامان بخشد و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی کشور و خلق مزیت‌های جدید با محوریت بخش خصوصی واقعی در جهت افزایش تولید و رشد اقتصادی مطلوب و مهار تورم گام بردارد.
البته لازمه این فرایند باروداشت بخش خصوصی، اعتقاد به بازار رقابتی و نهادینه کردن دیدگاهی بوده است که منافع و سودخواهی بخش خصوصی را مشروع و در راستای منافع و مصالح ملی بداند که متأسفانه وجود چنین دیدگاهی در اقتصاد دولتی، هنوز با تردیدهای جدی روبه‌رو است.
شایان ذکر است که هدف از تأمین حساب ذخیره ارزی انتظام بخشی به نحوه هزینه کرد وجوه ارزی نفتی، کاهش وابستگی بودجه‌ها سالیانه به نفت و جایگزینی سایر درآمدها از جمله مالیات‌ها با عواید نفتی بوده است. اما به رقم قانونمندی حساب ذخیره ارزی که چارچوب حقوق برداشت‌های دولت و سهم بخش خصوصی را تعیین کرده، متأسفانه برداشت‌های مکرر دولت‌ها از این حساب آن هم در کسوت قانونی و مصوبه مجلس! اما در جهت خلاف ماهیت و اهداف حساب مزبور به تضعیف هرچه بیشتر جایگاه قانونی و اثربخشی آن انجامیده است که آثار آن آشکار در رشد پایه پولی افزایش نقدینگی و نرخ تورم، رشد سرمایه‌گذاری‌های دولتی، واردات کالاهای مصرفی، تضعیف تولید داخلی و ناپایداری مشاغل مشهود است. بی‌تردید چنین تصویری بیانگر ابتلاء اقتصاد کشور به بیماری هلندی است که به رغم ناباروری مدیریت اقتصاد دولتی، در کالبد اقتصاد کشور رسوخ کرده و در جهت تخریب و فرسایش بافت‌های تولیدی و صنعتی کشور عمل می‌کند.
بدیهی است نادیده انگاری منطق وجودی حساب ذخیره‌ ارزی که از تمایل ذاتی اقتصاد دولتی به بزرگتر شدن و در نتیجه تملک همه منابع ثروت ملی در تعقیب سیاست‌های توزیعی به جای سیاست‌های تولیدی ریشه می‌گیرد. نه تنها نیل به اهداف سند ملی چشم‌انداز بیست ساله را تردید‌آمیز می‌سازد بلکه اقتصاد متکی به نفت را با توجه به دیپلماسی دولت و چالش‌های سیاسی بین‌المللی و آثار آن بر اقتصاد کشور شکننده‌تر خواهد کرد. لذا چگونگی مصارف دلارهای نفتی که به عنوان پرسشی از سوی رییس‌جمهور نیز مطرح شده بود به تصریح در ماده ۶۰ قانون برنامه سوم ماده قانون برنامه چهارم مشخص شده است. به موجب قوانین مذکور قرار نیست که همه درآمدهای نفتی هزینه شود. بر این اساس بازگشت دولت به برنامه‌های توسه به مفهوم حرکت برمدار قانون برنامه به ویژه فعال‌سازی حساب ذخیره ارزی در جهت تحقق اهداف از پیش تعیین شده یعنی کاهش وابستگی دولت به نفت حفظ تعادل مالی در مواجهه خردمندانه با تقلیل درآمدهای نفتی ناشی از نوسانات بهای بین‌المللی نفت، گسترش سرمایه‌گذاری‌های مولد از طریق تقویت و تأمین مالی بخش خصوصی منطقی‌ترین شیوه مدیریت دلارهای نفتی است که شایسته است در ملازمت با اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به سرانجام برسد.
ماهنامه اقتصاد ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:27  توسط ali  | 

تحليل اكونوميست از آينده دلار

پيامدهاي سقوط دلار در حوزه خليج فارس


 بحران دلار يكي از هراس‌انگيزترين احتمالات براي جهان اقتصاد بوده است. اگر سرمايه‌گذاران خارجي ناگهان دلار را كنار بگذارند و ارزش دلار سقوط كند، بازارهاي مالي آسيب خواهند ديد؛ در حالي كه سقوط ارزش دلار توانايي فدرال رزرو را در كاهش نرخ بهره محدود مي‌كند. اين ترس با افزايش نگراني‌ها درباره قيمت بالاي نفت خام بدتر شده است
.

 image

ارزش دلار در 7نوامبر به شدت سقوط كرد. اين امر در پي آن رخ داد كه مديران مياني در چين كه در واقع مسوول سياست ارزي نيستند، اظهار كردند به وسيله بازارهاي بحران‌زده متوقف شده‌اند.
نمايندگان پارلمان چين خواستار ذخاير ارزي متنوع بدون پول‌هاي كم ارزش مثل دلار شدند و مقامات ديگر گفتند وضع دلار به عنوان ذخيره ارزي، متزلزل است.
ارزش دلار در برابر پوند به 10/2 رسيد و قبل از بهبود نسبي، ركورد جديد 47/1 را در برابر يورو كسب كرد.
شاخص‌هايي كه به طور گسترده دادوستد شده‌اند، در اثر سقوط ارزش دلار، كاهش يافته‌اند.
دلار متغير، زيان‌هاي شركت جنرال موتورز، خطر نفت صد دلاري و اخبار در مورد صنعت، وام مسكن، وال استريت را هراسان كرده است.
در هفتم نوامبر، ميانگين شاخص صنعتي داو جونز تا 6/2درصد و شاخص اس‌اندپي 3 تا 5 درصد كاهش داشتند. به‌علاوه اين نگراني‌ها، نيكلا ساركوزي در ديدار خود از واشنگتن هشدار داد، ارزش پايين دلار رقابتي بودن آمريكا را نسبت به اروپا افزايش مي‌دهد. او به كنگره گفت: دولت بوش بايد كاري در مورد دلار انجام دهد؛ در غير اين صورت بايد خطر «جنگ اقتصادي» را بپذيرد. پيش‌گويان وال‌استريت نمي‌دانند آيا امكان مداخله رسمي براي تقويت دلار وجود خواهد داشت يا خير.


بحران دلار يكي از هراس‌انگيزترين احتمالات براي جهان اقتصاد بوده است.
اگر سرمايه‌گذاران خارجي ناگهان دلار را كنار بگذارند و ارزش دلار سقوط كند، بازارهاي مالي آسيب خواهند ديد؛ در حالي كه سقوط ارزش دلار توانايي فدرال رزرو را در كاهش نرخ بهره محدود مي‌كند. اين ترس با افزايش نگراني‌ها درباره قيمت بالاي نفت خام و غذا بدتر شده است.
فعلا كابوس دلار بعيد به نظر مي‌رسد، كاهش نرخ ارز تعجب‌آور و به طور نگران‌كننده سريع نيست. اختلاف كسري حساب جاري و نرخ ارز بين آمريكا و ديگر اقتصادهاي بزرگ حاكي از ارزش پايين‌تر نرخ ارز است. فدرال رزرو در دو ماه گذشته نرخ بهره كوتاه‌مدت را تا 75/0درصد كاهش داده است.
با در نظر گرفتن ميزان بحران اعتبار و افزايش ترس از ركود اقتصادي، پيش‌بيني‌هاي فزاينده‌اي وجود دارد، در مورد اينكه بانك مركزي نرخ بهره را يك بار ديگر در جلسه كميته تعيين نرخ بهره كاهش خواهد داد، در مكان‌هاي ديگر بانك‌هاي مركزي بر عقيده خود پابرجا بوده‌اند و يا سختگيرانه‌تر عمل كرده‌اند. بانك رزرو استراليا در ششم نوامبر، نرخ بهره كوتاه‌مدت را تا 75/6درصد افزايش داد. بانك مركزي اروپا و بانك انگلستان به ترتيب نرخ بهره را در 4درصد و 75/5درصد حفظ كردند.


اگر بررسي‌هاي ادواري به ارزش پايين‌تر دلار دلالت داشته باشد، به نظر مي‌رسد نگراني‌هاي اخير از نگراني‌هاي ساختاري ناشي شده است.
سرمايه‌گذاران در پي نظرات مقامات چيني درمورد سقوط ارزش دلار نگران هستند كه بانك‌هاي مركزي در اقتصادهاي نوظهور، دلار بيمار را كنار بگذارند. حداقل در كوتاه‌مدت در مورد اين ترس اغراق شده است.
در سال‌هاي اخير سهم جهاني ذخاير ارزي به دلار كاهش يافته است؛ اما به بعيد به نظر مي‌رسد بانك‌هاي مركزي با تغيير چشمگير در ذخيره پورتفوليوي خود سقوط دلار را تسريع كنند. بسياري از پشتوانه‌هاي بادوام دلار ضعيف به نظر مي‌رسند.
بسياري از كشورها كه پولشان به دلار مرتبط است، از كشورهاي عربي صادركننده نفت گرفته تا چين، با فشارهاي فزاينده روبه‌رو هستند.
اگر دلار سقوط كند، اين كشورها دلايل داخلي قوي‌تري خواهند داشت كه اجازه دهند ارزش پولشان افزايش يابد.
تاكنون كاهش ارزش دلار تاثير كمي بر سياست‌گذاران آمريكا داشته است. نشانه‌هاي كمي وجود دارد كه كاهش ارزش دلار فشار قيمت‌ها را تشديد كرده است.
اگر چه تورم، اندكي بالا رفته است؛ اما به شدت افزايش نيافته است. در عوض ارزش پايين دلار به همراه رشد قوي در خارج، صادرات را افزايش داده است و به رشد درآمد و آرام كردن عدم موازنه‌هاي خارجي كمك كرده است. كسري حساب جاري آمريكا از 7درصد در پايان سال 2005 به 5/5درصد از توليد ناخالص داخلي در فصل دوم امسال كاهش يافته است.
در ميان مقاماتي كه از «دلار قوي» حرف مي‌زنند، سياست‌گذاران آمريكايي زياد نگران دلار متزلزل نيستند؛ اما كاهش شديد ارزش دلار، داستان ديگري خواهد داشت

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:24  توسط ali  | 

آیا دلار در قعر قرار دارد؟

قاعده همیشگی بازار این است که همواره پس از اینکه سهم، ارز یا کالایی به شدت تضعیف می‌شود، عموم بازیگران احساس می‌کنند در نزدیکی قعر یا قله قرار دارند و به محض ایجاد تک موج‌هایی هر چند ضعیف در جهت مخالف وارد بازار می‌شوند.image
این روش معامله که به سیستم معاملات بازگشتی (Reversal Trading) شهرت دارد یکی از روش‌های بسیار سود ده و در عین حال فوق‌العاده خطرناک معامله‌گری است. کاربرد غلط این سیستم باعث می‌شود تا معامله‌گر از نظر روانی همواره در این توهم به سر ببرد که هم اکنون زمان بازگشت است و باعث شود تا در میانه موج بفروشد و در حوالی قله خسته و متضرر از بازار خارج شود. بنابراین هرچند روش فوق اگر درست به کار بسته شود موجب ارزان خریدن و گران فروختن می‌شود و سود سرشاری را نصیب معامله‌گر می‌کند اما تجربه نشان داده تشخیص قله و قعر کار بسیار سختی است و اکثر معامله‌گران دچار توهم قله و قعرسازی می‌شوند. در مقابل روش‌های دیگر معامله گری نیز وجود دارد که یکی از آنها سبک معاملاتی Breakout (شکست ) است.
در این متد سهم، ارز یا کالایی گران خریده و گرانتر فروخته می‌شود. به عبارتی در این روش در دامنه وارد و در دامنه خارج می‌شود و با توجه به اینکه نقاط معدودی سقف و کف هستند اما نقاط بسیاری در میان این دو قرار دارند، اینگونه سیستم‌ها به روش‌های بازگشتی (Reversal) ارجحیت دارند. روز جمعه آخرین روز معاملاتی هفته گذشته دلار با جهش نسبتا قابل توجهی در برابر اکثر ارزها تقویت شد و با توجه به تضعیف شدید آن در ماه‌های گذشته و فتح پی در پی قعر‌های جدید، این زمزمه‌ها در بازار پیچیده است که آیا حد ۴۷/۱ یورو در برابر دلار آخرین قله است و باید انتظار نزول تدریجی زوج ارز EURUSD را داشته باشیم؟ همانطور که در مقدمه آمد، این سوالی است بسیار خطرناک و می‌تواند تجربه گرانی برای معامله‌گران باشد و در جواب به آن باید دقت بسیار کرد. منطقی‌ترین جوابی که به این سوال می‌توان داد این است که در کوتاه‌مدت بله، احتمال تقویت دلار وجود دارد. با توجه به تضعیف شدید این ارز احتمال تقویت مقطعی آن وجود دارد اما برای پاسخ به این سوال در بلند مدت باید به دنبال شواهد و قرائن کافی گشت و تا زمانی که دلیل قابل قبولی نداشته باشیم نمی‌توان چنین اظهار نظری کرد. واقعیت این است که از نظر بنیادی هنوز اوضاع حاکم بر اقتصاد آمریکا تفاوت چندانی نکرده است.
سخنان بن برنانکی در جلسه پنج‌شنبه گذشته کنگره نشان داد که نگرانی مقامات نسبت به رشد اقتصادی بیشتر از تورم است که این به معنی چرخش ۱۸۰ در‌جه‌ای در اولویت‌ها است، شاید در بیست سال گذشته این جزو معدود مقاطعی باشد که تورم اولویت دوم می‌شود. اوضاع بازار مسکن همچنان نامناسب است و مشكلات مربوط به وام استقراض اگرچه از طرف رسانه‌ها دیگر چندان پوشش داده نمی‌شود اما وجود دارد و مصرف‌کنندگان آمریکایی آن را حس می‌کنند. بنابراین سوال این است که چه چیزی عوض شده؟ هیچ. در آنسوی اقیانوس اطلس نیز اتفاقی نیفتاده که بتواند بازار را دچار یک چرخش ناگهانی کند. تریشه، رییس بانک مرکزی اروپا همچنان نسبت به افزایش شدید ارزش یورو بی‌تفاوت است و بانک مرکزی انگلستان نیز با همان دغدغه‌های پیشین خود مشغول است. بنابراین از نظر بنیادی اوضاع دلار همچنان نامناسب است و امواج مساعدی شبیه حرکت روز جمعه را به امواج درونی یک موج بزرگ می‌توان تشبیه کرد.


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:17  توسط ali  | 

مارپیچ های فارکس

یکی از روش های انجام معامله در فارکس به صورت دستور خرید و فروش است که نرخی جهت ورود به بازار مشخص می شود. معامله گر در پلت فورم بروکر خود دستور خرید را تنظیم می کند تا هر زمان که نرخ جفت ارز مربوطه به آن حد رسید، موقعیت خرید فعال شود. البته هنگام پر کردن دستور خرید یا فروش امکان تنظیم کردن حد ضرر، تیک پرافیت و تریل استاپ وجود دارد. اگر زمانی که معامله گر دستور فروش داده نرخ به حد تعیین شده برای ورود برسد، پزیشن فعال می شود. به علاوه امکان کنسل کردن دستور خرید یا فروش هم وجود دارد. برای مثال چنانچه پس از مدتی دستور فعال نشده و معامله گر تصمیم به کنسل کردن آن بگیرد، می تواند این دستور را از پلت فورم معامله خود حذف کند. به علاوه برای دستور خرید، امکان خرید یا فروش در قیمت های پایین تر از نرخ فعلی یا قیمت بالاتر از نرخ جاری وجود دارد. این در حالی است که اگر دستور خرید در نرخی بالاتر از نرخ جاری باشد به آن Buy Stop Order می گویند و اگر دستور خرید در قیمتی پایین تر از نرخ جاری باشد نام آن Buy Limit Order است. image

همچنین برای دستور فروش در صورتی که نرخ ورود مورد نظر پایین تر از نرخ جاری باشد نام دستور فروش Sell Stop Order و در صورتی که نرخ ورود بالاتر از نرخ جاری باشد اصطلاحاً Sell Limit Order نامیده می شود. در مجموع چنانچه دستور معامله (خرید یا فروش) با جابه جایی قیمت در جهت پزیشن فعال شود، آن دستور توقف و اگر برای فعال شدن دستور قیمت در جهت خلاف پزیشن حرکت کند، دستور Limit نامیده می شود. برای فعال شدن دستور خرید باید درخواست به نرخ ورود برسد و برای فعال شدن دستور فروش خط bid باید به نرخ ورود برسد.
چنانچه جفت ارزی حرکت صعودی داشته باشد می توان با نرخ جاری آن را خریداری و دستور خرید تنظیم کرد. چنانچه معامله گر بخواهد در موقعیت بهتری با قیمت پایین تر اقدام به خرید کند از دستور Buy limit استفاده می کند و در قیمتی پایین تر از قیمت جاری دستور خرید را پر می کند. به علاوه اگر معامله گر بخواهد پس از اینکه قیمت، اندکی در جهت بالا حرکت کرد خرید را انجام دهد از دستور خرید Stop استفاده کرده و دستور Buy Stop را در نرخی بالاتر از نرخ جاری پر می کند. این در حالی است که به معامله با نرخ جاری بازار (عدم استفاده از دستور خرید یا فروش) اصطلاحاً Market Order گفته می شود و به دستورهای خرید و فروش که ممکن است پس از مدتی فعال شود Pending Order گفته می شود.

● ساعات معامله
فعالیت در فارکس به صورت ۲۴ساعته است و معامله گر در هر ساعتی از شبانه روز می تواند به داد و ستد در این بازار بپردازد. البته زمان دقیق شروع معاملات و باز شدن بازار در نخستین روز هفته (دوشنبه) و بسته شدن بازار (جمعه شب) به کارگزار معامله گر بستگی دارد. به طور تقریبی بازار در ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه به وقت EST باز و در ساعت پنج بعدازظهر به وقت EST جمعه بسته می شود.
برای شروع معاملات در بازار فارکس باید تایم زون ها و اختلاف ساعت شهرهای مختلف را بدانید.
معیار UTC یک شاخص ثابت جهانی است. البته ساعت گرینویچ نیز برابر UTC و معیار جهانی بدون تغییر است. DST به فرآیند تغییر یک ساعتی ساعت رسمی اکثر کشورها در جهت استفاده بهتر از نور روز و صرفه جویی در انرژی گفته می شود. اگر با عباراتی مثل EDT یا CDT مواجه شدید همان حوزه زمانی EST یا CET است با این تفاوت که با در نظر گرفتن یک ساعت اختلاف مربوط به DST تصحیح شده و البته استفاده از عبارات اخیر چندان معمول نیست و معمولاً تا زمان شهرهای مختلف نسبت به GMT (اروپا) یا EST(امریکای شمالی) سنجیده می شود.
زمان شروع DST در کشورهای مختلف متفاوت است اما تقریباً همگی از ابتدای آوریل تا آخر اکتبر تغییر زمانی یک ساعته (DST) را در ساعات رسمی خود اعمال می کنند.

تقسیم بندی هایی براساس تایم زون های مختلف در بازار فارکس وجود دارد که هر یک از این زمان ها به طور عمده مختص یک تایم زون خاص است.

فارکس یک بازار بین بانکی و الکترونیکی است. برای اینکه بتوانید در این بازار به خرید و فروش ارزهای مختلف بپردازید، باید از طریق یکی از کارگزاران به این شبکه بین بانکی معاملات وصل شوید.
یکی از معروف ترین نرم افزارهای معاملات بازار فارکس، محصول یک شرکت روسی به نام Meta Quotes است و نام این نرم افزار MetaT rader است. تجربه نشان داده است که یادگیری نرم افزارهای دیگر سخت تر و طولانی تر بوده و برای شروع مناسب نیستند. پس از تسلط نسبی به این نرم افزار به راحتی قادر به کار با نرم افزار دیگر کارگزاران خواهید بود.

یکی از مزایای کارگزاران بازار فارکس ایجاد امکان معاملات مجازی است. کلیه مشخصات این حساب، دقیقاً مثل حساب واقعی است و تنها تفاوت آن در این است که پول مورد معامله مجازی بوده و در صورت سود/زیان به شما تعلق نمی گیرد.
به افراد تازه کار در بازار فارکس توصیه می شود حداقل ۶ ماه به صورت جدی و مداوم با حساب مجازی(دمو) فعالیت کرده و در صورتی که نتایج کارشان مورد رضایت و قابل اطمینان بود، اقدام به باز کردن حساب واقعی کنند.


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:13  توسط ali  | 

تعيين حد ضرر ( stop loss )

یکی از اصلی ترین اصول مدیریت سرمایه در فارکس حد ضرر یا همان stop loss می باشد . اولین توصیه این است که به هیچ وجه و هرگز بدون گذاشتن حد ضرر وارد معامله نشوید زیرا چنین ریسکی میتواند به از بین رفتن کل سرمایه شما منجر شود و ممکن است اولین اشتباه شما به آخرین اشتباه تبدیل شود . مساله بعدی این است که اصولا حد ضرر را کجا باید گذاشت ؟ پاسخ به این سوال می بایست با توجه به تحلیل و پیش بینی شما از نمودار داده شود و با اصول مدیریت سرمایه نمی توان سطح و حد ضرر را پیدا کرد . در حقیقت اصول مدیریت سرمایه به ما می گوید پس از تحلیل و یافتن حد ضرر آیا ضرر احتمالی با معیارها و با توجه به سرمایه و لوریج استفاده شده ما همخوانی دارد یا خیر ؟ طبق این اصول چنانچه بعد از انتخاب حد ضرر متوجه شویم که ضرر احتمالی با توجه به سرمایه و لوریج استفاده شده ما مناسب نمیباشد می بایست از آن معامله بگذریم و به دنبال موقعیتهای دیگر بگردیم .image

پاسخ این سوال که حد ضرر را کجا بگذاریم موضوع بحث مدیریت سرمایه نیست و سطح قابل قبول حد ضرر می بایست بوسیله تحلیل ما از نمودار بدست بیاید . اما پس از یافتن محل مورد نظر برای قرار دادن حد ضرر باید آن را با اصول مدیریت سرمایه مطابقت داده و مطمئن شویم که حد ضرر مورد نظر با این اصول همخوانی دارد .


طبق اصول مدیریت سرمایه ما نباید در هر معامله بیشتر از 5 درصد سرمایه مان را به خطر بیندازیم زیرا همانطور که گفتیم اولین شرط ما برای سود بردن بقای در بازار است و در اینصورت است که ما میتوانیم از موقعیتهای آتی در بازار استفاده کرده و به سوددهی برسیم . پس نتیجه اینکه میبایست تا حد ممکن سعی کنیم ریسک معاملات را پایین بیاوریم که اینکار با استفاده نکردن از لوریج بالا و وارد شدن در پوزیشنهایی که نسبت حد ضرر به حدسودشان مناسب باشد امکان پذیر است .


برای مثال فرض کنید یک حساب 1000 دلاری داریم و میخواهیم وارد پوزیشنی شویم که حد ضرر آن بر اساس اصول تحلیلی ما 50 پیپ است . اگر ما از لوریج 20 استفاده کنیم و در صورتی که پوزیشن باز دیگری نداشته باشیم می توانیم با 0.2 لات وارد پوزیشن شویم که در اینصورت چنانچه قیمتها بر خلاف تحلیل ما حرکت کنند ما ضرری معادل 100 دلار خواهیم داشت و این به معنای از دست رفتن 10 درصد سرمایه ماست و با اصول مدیریت سرمایه مطابقت ندارد . ولی اگر با لوریج ده وارد همین پوزیشن شویم و در صورتی که معامله ما با ضرر بسته شود ما ضرری معادل 50 دلار خواهیم داشت که برابر با 5 درصد سرمایه ما و نهایت مقداری است که می توانیم در یک معامله این مقدار از سرمایه مان را به خطر بیندازیم . هر چقدر ما بتوانیم درصد کمتری از سرمایه مان را در یک معامله به خطر بیندازیم احتمال بقای ما در بازار بیشتر میشود . تو صیه ما به تازه واردین این است که حتی الامکان سعی کنند در هر معامله حتی کمتر از 5 درصد سرمایه شان را به خطر بیندازند .

برخی از معامله گران بعد از اینکه بازار در خلاف جهت تحلیل آنها حرکت کرد با امید برگشت روند حرکت بازار ، اقدام به جابجا کردن حد ضرر خود میکنند که به اعتقاد تمام افراد حرفه ای این کار اشتباه محض است و میتواند زیان جبران ناپذیری از لحاظ مالی به شما وارد کند .

انتخاب حد ضرر میبایست قبل از باز کردن پوزیشن و بر اساس تحلیل شما از نمودار باشد و تنها در صورتی که تحلیل جدیدی بدور از احساسات از بازار داشته باشیم و در صورتی که از اصول مدیریت سرمایه غافل نشویم میتوانیم حد ضرر خود را تغییر دهیم ( فراموش نکنیم که تحلیل نمودار یک علم است و دخالت دادن احساسات در آن به معنای فریب دادن خود محسوب میشود ) .


برخی از معامله گران زمانی که تحلیل آنها اشتباه از کار در میاید بنا به دلایل روانی و تنها با امید به اینکه جهت حرکت بازار عوض خواهد شد مدام حد ضرر خود را افزایش میدهند که در اینصورت مطمئنا آنها دچار احساسات شده اند و احساساتی شدن در معامله به معنای شکست قطعی میباشد . لذا توصیه میشود با بازار مبارزه نکنید و سعی کنید با آن همراه شوید . اگر بازار بر خلاف پیش بینی شما حرکت کرد اجازه ندهید بیش از حد تعیین شده و بر اسا تحلیل به شما زیان برساند . بگذارید پوزیشن شما با همان ضرر منطقی که قبل از باز کردن تعیین کرده اید بسته شود تا ضررهایتان محدود شود زیرا در اینصورت است که میتوانید از موقعیتهای بعدی استفاده کنید .

مساله ای که در بین بسیاری از معامله گران و در هنگامی که پوزیشن شان در ضرر است دیده میشود تکرار این جملات است : "من فکر میکنم بزودی جهت حرکت بر عکس خواهد شد" و یا میگویند : "دیگه وقتش رسیده که بازار برگرده ". یکی از بزرگان بازار میگوید هر زمانی که بدون تحلیل علمی و تنها بر اساس احساسات و امید دادن به خود گفتید " من فکر میکنم بازار بر میگردد " شک نکنید که تا شکست قطعی فاصله زیادی ندارید . بنابر این توصیه میکنیم هرگز حد ضرر خود را بر اساس احساسات تغییر ندهید .

هیچ کس نمیتواند آینده بازار را بطور صد در صد تعیین کند و از انجا که تنها خود ما مسئولیت مراقبت از سرمایه مان را داریم مهم است که در هنگامی که بازار بر خلاف معامله ما حرکت میکند بدون دخالت دادن احساسات از زیان بیشتر جلوگیری کنیم و اجازه بدهیم پوزیشن ما با همان ضرر تعیین شده بسته شود .

موقعیت برای سود بردن همواره وجود دارد و تنها اینگونه زیانهای پیش بینی نشده و احساسی هستند که میتوانند امکان استفاده از موقعیتها در آینده را از ما بگیرند .

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 15:9  توسط ali  | 

پرتحرک ترین ارزها در سشن های مختلف بازار

اگر تنها میتوانید در یک سشن بازار فعالیت کنید، بهتر است استراتژی خود را بر اساس جفتهایی انتخاب کنید که تحرک بالاتری در آن سشن دارند:

Asian Session (7 PM- 4 AM EST): image


GBP/JPY
GBP/CHF
USD/JPY

Euro Session (2 AM- 12 PM EST):


GBP/CHF
GBP/JPY
USD/CHF & GBP/USD

US Session (8 AM – 5 PM EST):


GBP/CHF
GBP/JPY
USD/CHF & GBP/USD

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 14:35  توسط ali  | 

ارتباط ارزها و commodity

طلا:

image
پیش از بررسی ارتباط میان ارزها و طلا باید ارتباط طلا و دلار را بررسی کنیم. هرچند امریکا دومین تولید کننده طلای دنیا بعد از افریقای جنوبی است، افزایش قیمت طلا باعث کم شدن تقاضای دلار شده و ارزش دلار را کاهش میدهد. به عبارت دیگر این دو کالا با هم نسبت عکس و کرلیشن منفی دارند. دلیل این کرلیشن منفی اینست که در زمان بحرانهای سیاسی و منطقه ای تقاضا برای دلار کاهش یافته و تقاضا برای کالاهایی که ارزش ذاتی دارند مثل طلا بالا میرود. به همین دلیل هم بسیاری از سرمایه گذاران به طلا "ضد دلار" میگویند.


در مورد جفت ارزها باید گفت سه جفت ارز AUS/USD، NZD/USD و USD/CHF تمایل به تکرار الگوی قیمتی طلا را دارند چون این سه کشور وابستگی خاصی به طلا دارند

.
Aussie کرلیشن 0.8 با طلا دارد. استرالیا سومین کشور تولید کننده طلا با ارزش صادراتی سالانه 5 میلیارد دلار طلا است و این کرلیشن طلا و اویزی را دو برابر میکند. زیرا افت ارزش دلار، افزایش طلا و دلار استرالیا را درپی دارد. از طرف دیگر سرمایه گذاران برای خرید طلا نیاز به دلار استرالیا دارند یعنی تقاضا برای اویزی بالا رفته و ارزش اویزی بازهم بالاتر میرود.


کیوی یا دلار نیوزیلند هم به دلیل وابستگی بالای اقتصادی به استرالیا از الگویی کاملاً مشابه با کرلیشن 0.8 با طلا برخوردار است.


دلار کانادا (لونی) از کوریلیشنی حتی بالاتر (0.84) با طلا برخوردار است. از آنجاییکه کانادا پنجمین تولید کننده طلاست، میتوان استدلالی مشابه استدلال اویزی برای آن ارایه داد.


در اروپا قویترین کریلیشن را CHF/USD (سوییسی) با طلا دارد (این جفت ارز را برعکس نوشتم تا کرلیشن مثبت شود). سوییسی کرلیشن 0.88 با طلا دارد. دلیل این وابستگی قوی بر خلاف سایر جفت ارزها صادرات طلای سوییس نیست. در واقع سوییس تولید کننده طلا نیست. سوییس یکی از معدود کشورهایی است که هنوز طلا مقداری از پشتوانه پول آن است. 25% فرانک سوییس بر پایه طلا پشتوانه گذاری شده است. 

به همین جهت زمانی که سرمایه گذاری متوجه افزایش قیمت طلا بشود، میتواند با تقریب خوبی اقدام به گرفت پوزیشن خرید روی یکی از چهار ارز بالا بکند.


هشدار: دقت کنید که در متن بالا همواره از کلمه سرمایه گذار (Investor) استفاده کردم و نه تریدر. اکثر ما تریدر هستیم. سرمایه گذار کسی ا ست که پوزیشنهای طولانی (حداقل 6 ماهه) میگیرد. ضمناً دلیلی هم ندارد کوریلیشن طلا و ارزهای بالا در تایمهای پایین در همین حدود باشد.

نفت:


قیمت نفت اثر بسیار بالایی بر اقتصاد جهانی دارد. به همین لحاظ یررسی وابستگی (Correlation) قیمت نفت و قیمت ارزها پیچیده تر و کوتاه مدت تر از قیمت طلاست. در واقع از میان تمام ارزها فقط دلار کاناداست که با نفت کوریلیشن معنادار دارد.
USD/CAD کوریلیشنی در حدود -0.4 با نفت دارد. این کورلیشن ضعیف نشان دهنده اینست که ارزش لونی با افزایش قیمت نفت افزایش می یابد. در اواخر سال 2004 و اوایل سال 2005 این وابستگی بسیار قوی شده بود. هرچند کانادا چهاردهمین تولید کننده نفت است اما تاثیر اقتصادی نفت به سادگی طلا نیست. نفت برخلاف طلا بر بخشهای مختلف اقتصادی تاثیر گذار است. برای مثال کانادا به دلیل اقلیم سردی که دارد، بازاری بزرگ برای نفت حرارتی (Heating oil) است. از طرف دیگر کانادا به شدت به صادراتش وابسته است و 85% صادراتش به همسایه جنوبیش است. به همین جهت واکنش اقتصاد امریکا به افزایش قیمت نفت، تاثیر بسیار زیادی بر قیمت لونی خواهد داشت.

استفاده از کوریلیشن ارز و كالا:


قیمت سلف کالاهایی مثل نفت و طلا زودتر از قیمت ارزهایی که با آنها کوریلیت دارند حرکت میکند. از این مساله میتوان به نفع معامله ارز استفاده کرد. روش دیگر استفاده از این کورلیشن برای متنوع کردن سبد سهام ارزی است.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 14:29  توسط ali  | 

توصیه

۱- از تمام فرصتهایی که زیادی خوب و رویایی به نظر می آیند پرهیز کنید.


۲ - از تمام شرکتهایی که سود تضمین شده بسیار بالایی را وعده میدهند دوری کنید.

image
۳- از شرکتهایی که قول ریسک مالی کمی را میدهند اجتناب کنید.

۴- تا زمانی که معنای مارجین و لورج را نمیدانید از آنها استفاده نکنید.


۵- گفته بروکرهایی که وعده معاملات "اینتر بنک" میدهند شک کنید و درباره آنها تحقیق بیشتری کنید.


۶- در زمینه ارسال پول به صورت آن لاین و سایر روشها محتاط باشید و خطرات تجارت الکترونیکی را بدانید.


۷- شیادان فارکس معمولاً افراد مهاجر و اقلیتهای قومی را هدف میگیرند.


۸- مطمئن باشید که پرفورمنس شرکت را دیده اید.


۹- هرگز با کسی که سابقه اش را بیان نمیکند تجارت نکنید.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 14:21  توسط ali  | 

سخنان نغز بزرگان بازار

وقتی سهاممان منفی ميخورد به فردا اميد داريم که شايد فردا همان روزی باشد که سههمان مثبت بخورد. وقتی سهممان مثبت ميخورد از فردا بيم داريم که شايد فردا روزی باشد که اين سهم برگردد و سودمان از بين برود. به اميد فردا روز به روز بيشتر ضرر ميکنيم و با بيم فردا از سودمان کم ميکنيم. بايد جای اين بيم و اميد را عوض کرد تا موفق بود. بيم از تبديل ضرر کوچکمان به ضرری بزرگ و اميد به تبديل شدن سودمان به سودی بزرگتر.
image
Edwin Lefèvre

فكر كردن سودآور نيست٬ صبر كردن سودآور است.
J. Livermore

سود كردن بدون ريسك٬ تجربه بدون خطر و پاداش بدون كار غير ممكن است٬ همانطور كه زندگي بدون تولد غير ممكن است.
A.P. Gouthev

تنها در يك ذهن آرام است كه دريافت شايسته اي از جهان وجود دارد.
هانس مارگوليوس

(به تريدهاي احساسي و خطر اونها اشاره ميكنه)

اگر كسي اشتباه نميكرد ميتوانست دنيا را در يكماه به چنگ آورد. اما اگر كسي از اشتباهش درس نگيرد هيچ چيز دندانگيري نصيبش نميشود.
Edwin Lefèvre

ن جمله رو ترجمه نميكنم چون لطافت معنیش از بین میرود:
there is a time to go long. there is a time to go short. And there is a time to go fishing.
J. Livermore

دو جور احمق وجود دارد. احمق معمولي كه كارهاي اشتباه انجام ميدهد و احمق وال استريتي كه فكر ميكند هميشه بايد تريد كند.
Edwin Lefèvre

هوش تضمینی برای موفقیت در ترید نیست. دیسیپلین موفقیت را تضمین میکند.
- ناشناس

وقتي خدايان تريد بخواهند كسي را نابود كنند٬ در ابتدا او را با طمع كور ميكنند.
- ناشناس

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 14:17  توسط ali  | 

مدیریت سرمایه

مبحثی که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم یکی از مهمترین مباحثی است که هر تریدری باید بداند و رعایت کند . شاید بتوان گفت دانستن و عمل کردن به این اصول بسیار مهم تر از دانستن و داشتن انواع روشها و متدهای معامله گری است .
مدیریت سرمایه صحیح و اصولی و کنترل ریسک لازمه داشتن تریدهای موفق است . این مبحث بهیچ وجه پیچیده و بغرنج نیست ولی قوانینی دارد که شما میبایست حتما از آنها پیروی کنید .
شما فقط در صورتی نیاز به دانستن و رعایت اصول سرمایه ندارید که صد در صد معاملات شما در هر شرایطی موفقیت آمیز باشد ( میدانیم که چنین چیزی در عمل امکان پذیر نمیباشد ) .
اگر عملکرد شما در زمینه مدیریت سرمایه ضعیف باشد حتی با قوی ترین سیستمهای ترید که در 90 درصد مواقع موفق عمل میکنند نیز نمیتوانید به سوددهی برسید و حساب شما همچنان منفی خواهد ماند . اما اگر شما مدیریت سرمایه قوی ای داشته باشید حتی با یک سیستم معاملاتی معمولی می توانید حساب دلاری تان را افزایش دهید . اهمیت مدیریت سرمایه به حدی زیاد است که میتواند نتیجه معاملات شما را به کلی دگرگون کند
.
بدون داشتن یک برنامه صحیح برای مدیریت سرمایه محدود کردن ضررها و افزایش سودها ممکن نمیباشد . اکثر معامله گران عادت دارند در مواقعی که جهت بازار بر خلاف پوزیشن آنها در حرکت میباشد برای مدت طولانی در بازار بمانند . در حقیقت آنها انعطاف پذیری لازم برای اینطور مواقع را ندارند . آنها به جای اینکه ضررشان را محدود کنند تمایل بیشتری به اضافه کردن پوزیشنهای زیانده نشان میدهند .
اولین گام برای رعایت اصول مدیریت سرمایه انتخاب سرمایه ای است که برای معاملات اختصاص میدهید . یادآوری میکنم هیچگاه نباید مقدار سپرده ای که برای انجام معاملات در نظر میگیرید تمام سرمایه شما باشد . بهتر است تنها قسمتی از کل سرمایه تان ( مثلا ده یا بیست درصد از کل دارائی) را برای معاملات اختصاص دهید و حتما با تقسیم سرمایه تان یک سبد درست کنید . شما باید بدانید معامله گری یکی از پرریسک ترین تجارتها میباشد که اگرچه موفقیت در آن خیلی خیلی خوب میباشد ولی نباید اجازه بدهید در صورت عدم موفقیت زیان غیر قابل جبرانی را به شما وارد کند . پس بهیچ وجه تمام پولی را که دارید به حسابی که میخواهید با آن معامله کنید وارد نکنید .

مدیریت سرمایه و کنترل ریسک به چه معناست ؟

مدیریت سرمایه و کنترل ریسک جزئی از یک برنامه معاملاتی است که به شما میگوید در هر معامله به چه میزان ریسک کنید تا آسیب جدی و غیر قابل جبرانی به حسابتان وارد نشود .
یک برنامه مدیریت سرمایه درست جزئی از سیستم معاملات شماست که نه تنها ضامنی برای بقای شما و مانعی برای انجام معاملات با حجم غیر عاقلانه باشد بلکه میتواند مانعی برای بروز زیانهای ناشی از احساساتی شدن باشد .
به نظر من شما نباید هیچ وقت بیش از دو درصد از کل سرمایه تان را در یک معامله ریسک کنید . با ریسک دودرصد من در تمام معاملاتم خونسرد و آرام هستم . البته شما با توجه به خصوصیات خودتان و همچنین میزان تجربه تان میتوانید این ریسک را تا 5 درصد هم افزایش بدهید .
معنی ریسک دو درصد این است که اگر موجودی حساب شما ده هزار دلار باشد شما نهایتا میتوانید در یک معامله دویست دلار آنرا از دست بدهید . یعنی اگر پوزیشن تان حد ضرر 50 پیپی داشته باشد حداکثر مجاز به استفاده از لات سایز 0.4 هستید و اگر پوزیشن تان حد ضرر بیست پیپی داشته باشد نهایتا میتوانید به میزان یک لات پوزیشن بگیرید .
نکته مهم این است که حتما باید عادت کنید تا حجم هر معامله را با موجودیتان تعیین کنید . بسیاری از معامله گران همیشه با یک لات سایز معین کار میکنند و برایشان هیچ فرقی ندارد که حد ضرر پوزیشن شان کجاست ؟ آنها چه از حساب اولیه شان در سود باشند یا در ضرر باز هم یک لات سایز را استفاده میکنند و این کاملا اشتباه است . لات سایز مورد استفاده در هر معامله باید بسته به شرایط همان پوزیشن تعیین شود .

حالا ببینیم چه اتفاقی می افتد اگر شما همیشه از یک لات سایز ثابت استفاده کنید ؟ اگر شما بصورت قراردادی یک لات سایز را در نظر بگیرید ، مثلا یک لات برای یک حساب هزار دلاری ، در اینصورت شما با حد سود 20 پیپی و حد ضرر 20 پیپی و بعد از سه معامله سوداور 600 دلار سود خواهید کرد و این یعنی 60% سود نسبت به اصل سرمایه . این بازده اگر چه بسیار با ارزش است ولی به هیچ وجه نمیتواند ایده آل باشد زیرا با چنین حجمی از معاملات ریسک شما به شدت بالا خواهد رفت .

زمانی که شما در یک حساب 1000 دلاری پوزیشنی با حد ضرر 20 پیپس و به میزان یک لات باز میکنید یعنی بیست درصد سرمایه تان را به خطر انداخته اید و این میزان ریسک در یک معامله بسیار بالا میباشد زیرا به خطر انداختن بیست درصد سرمایه در یک پوزیشن میتواند منجر به از دست رفتن تمام سرمایه تان در چند معامله زیانده شود .


شما میبایست تمام محاسبات مربوط به حسابتان را به دقت مکتوب کنید . برای خودتان یک دفترچه یادداشت داشته باشید . اینکار را میتوانید در یک فایل word انجام داده و بر روی سیستم کامپیوتری تان ذخیره کنید . حتما اینکار را انجام دهید و به معاملات تان نظم دهید .

زمانی که شما وارد یک معامله میشوید میبایست یک هدف قیمتی برای برداشت سودتان داشته باشید . شما باید بلافاصله در دفترچه معاملاتی که قبلا برایتان توضیح دادم هدف قیمتی معامله تان را به همراه دلیل ورود به معامله در این قیمت و استدلال کلی تان را از ورود به معامله یادداشت کنید . همچنین حتما میبایست تایم فریم بخصوصی را برای معاملاتتان در نطر داشته باشید . در اینصورت شما تا حدودی میدانید که چند ساعت یا روز یا هفته را باید در انتظار بمانید تا معامله تان به هدف برسد .
همیشه از استاپ لاس استفاده کنید و هرگز بدون گذاشتن حد ضرر معامله نکنید . با گذاشتن استاپ لاس شما مقدار دقیق ریسک خودتان را مشخص میکنید .
برای گذاشتن حد ضرر باید قانون داشته باشید و هرگز در این مورد احساسی عمل نکنید و بهیچ وجه بیش از آنچه اصول تحلیلگری به شما میگوید حد ضرر نگذارید .
به عنوان مثال در زمانی که بازار حرکت رو به جلو (sideway) دارد حد ضرر شما میبایست بالا یا پایین خطوط حمایت و مقاومت باشد و یا زمانی که بازار دارای روند میباشد میتوانید از میانگین متحرک برای انتخاب حد ضرر استفاده کنید ( در زمان خرید زیر خط میانگین متحرک و در زمان فروش بالای خط میانگین متحرک ) .
مهمترین دلیل گذاشتن استاپ لاس جلوگیری از نابود شدن سرمایه شماست پس هرگز بدون آن معامله نکنید . اگر برای گذاشتن حد ضرر احساسی عمل کنید و آنرا خیلی دور در نظر بگیرید ممکن است باعث شود تا برای جبران زیان به زحمت بیفتید .
از طرف دیگر گذاشتن حد ضررهای نزدیک و بدون تحلیل میتواند موقعیتهای سودده شما را کم کند و باعث شود تا برخی از معاملات شما که پتانسیل سوددهی دارند با ضرر بسته شوند .
حتما قانونی را که از آن برای گذاشتن حد ضرر استفاده میکنید در دفترچه معاملاتی تان مکتوب کنید .

image 

اصولا دانستن محل مناسب برای خروج از یک پوزیشن به مراتب سخت تر از یافتن نقطه ورود است
.
همیشه سعی کنید از معاملات تان بصورت پله ای خارج شوید . برای مثال اگر معامله ای با حجم یک لات دارید آنرا طی سه مرحله ببندید . 3/1 آنرا تا زمان رسیدن قیمت به تارگت نگهدارید .
1/3 آن را قبل از رسیدن قیمت به تارگت و کمی قبل از آن ببندید . 3/1 باقیمانده را هم برای حرکت قیمتها بالاتر از حد سود مورد انتظارتان نگه دارید .
یکی دیگر از دلایلی که میتوانید برای خروج از معامله در نظر بگیرید عامل زمان است . زمانی که شما وارد یک معامله میشود قطعا در یک تایم فریم مخصوص دلایل کافی پیدا کرده اید . اگر مدت زیادی نسبت به تایم فریم انتخابی تان گذشت و قیمتها حرکت چندانی نداشتند باید به درستی معامله تان شک کنید .
برعکس این اتفاق هم زمانی رخ میدهد که به محض باز کردن پوزیشن قیمتها به سرعت حرکت میکنند . در اینصورت باید برای انتخاب زمان خروجتان خیلی دقت کنید چون معمولا در اینطور موارد قیمتها به همان سرعت که رفته اند احتمال برگشت دارند .
توصیه من به شما این است که هیچگاه از اینکه معاملات تان به استاپ لاس بخورد نترسید بلکه از این بترسید که میزان استاپ لاس شما زیاد باشد .
در مورد حد سود هم باید بگویم هیچگاه از بستن پوزیشنی که سود خوبی داده است نترسید و زیاد امیدوار نباشید که همان راهی که بازار طی کرده است را ادامه خواهد داد . در حقیقت توصیه میکنم به هیچ وجه طمع نکنید . ماندن در یک معامله سودده تا جایی منطقی است که برای آن دلیل وجود داشته باشد . در غیر اینصورت ماندن با پوزیشنی که به هدف قیمتی رسیده است و صرفا به دلیل اینکه احساس میکنید بازار باز هم ادامه خواهد داد اشتباه محض است ( به نظر من خروج پله ای میتواند بسیار مفید باشد ) .

هیچگاه با بازار احساساتی برخورد نکنید
.
عامل شکست اکثر تریدرهای ناموفق عملکرد احساساتی آنها در مقابل بازار است . اکثر آنها قدرت بستن معامله ای که در ضرر است را ندارند و این احساسات است که این اجازه را به آنها نمیدهد .
احساسات و ترس دشمن معامله گری هستند . راه برطرف کردن ترس و دوری از احساساتی عمل کردن ، تصمیم گیری کامل برای اتفاقات مختلف قبل از باز کردن پوزیشن است . بعد از باز کردن پوزیشن هیچ تصمیم جدیدی نباید بگیرید . تمام برنامه های شما باید از قبل طراحی شده باشد و در حین معامله فقط بر اجرای درست و کامل آنها تمرکز کنید . با این کار شما از بوجود آمدن اضطراب در وجودتان جلوگیری میکنید . اما متاسفانه اکثر افراد ناموفق به جای فکرشان از احساسات شان دستور میگیرند . برای آنها عمل کردن به برنامه ترید مشکل میباشد . آنها نمیتوانند برنامه ریزی کنند و آن را کامل اجرا نمایند و در نتیجه هیچگاه موفق نمیشوند .
این اتفاق مخصوصا زمانی با شدت بیشتری رخ میدهد که معامله گر ( ناموفق ) بعد از یک معامله سودده و در شرایطی که این سود بدون برنامه بدست آمده باشد دچار نوعی دلگرمی کاذب میشود که مطمئنا این احساس او را به سمت زیان خواهد برد و نتیجه ای جز شکست در بلند مدت نخواهد داشت . معامله گران احساساتی هیچگاه نمیتوانند در خارج شدن از معاملات با سود زیاد و ضرر کم موفق باشند .
اغلب این افراد تمایل دارند تا با سود کم از معامله خارج شوند و در عوض حاضر نیستند ضررهای خود را محدود کرده و با ضرر کم ولی منطقی به معامله پایان دهند . آنها به هیچ وجه صبور نیستند و علت بی صبری آنها نداشتن دیسیپلین است . به نظر من مرز میان موفقیت و شکست در معامله گری دیسیپلین است .

شما باید قبل از انجام هر معامله ای هدف قیمتی و دلایل خودتان به اضافه تصمیمات از پیش تعیین شده در برابر هر نوع رفتار بازار را بدانید . قبل از انجام هر معامله ای باید محاسبه کنید که میزان ریسک شما چقدر است و در صورت ضرر چه درصدی از سرمایه تان را از دست خواهید داد . همچنین باید دقیقا بدانید چه مقدار ضرر بالقوه در پوزیشن شما وجود دارد .
همیشه جبران ضررهای بزرگ که باعث از بین رفتن قسمتی از سرمایه میشوند بسیار مشکل است . اگر شما 12.5% از سرمایه تان را از دست بدهید برای جبرانش باید 25% سود کنید تا به سرمایه اولی تان برسید و اگر 25% سرمایه تان از بین برود برای جبران آن نیاز به 33.3% سود دارید و دلیل آن این است که شما مجبورید کار تان را با سرمایه کمتری ادامه بدهید .
در بازار قیمتها مدام نوسان میکنند . بالا میروند ، پایین میایند ، در داخل روند حرکت میکنند و حرکتهای اصلاحی انجام میدهند . تنها چیزی که میتواند در مقابل این نوسانات سرمایه شما را حفظ کند داشتن دیسیپلین ، رعایت اصول مدیریت سرمایه و داشتن برنامه ترید است .
البته باید گفت که هیچکس نمیتواند کامل باشد و امکان اشتباه برای همه وجود دارد اما افراد موفق کسانی هستند که اشتباهات را تکرار نمیکنند . پس از اشتباه نترسید بلکه فقط و فقط سعی کنید آنرا تکرار نکنید .
در پایان هر روز معاملات تان را مرور کنید و هرگونه اشتباهی را یادداشت کنید و آنقدر تمرین کنید تا دیگر تکرار نشو،د .

برای اینکه بتوانید ریسک خود را کنترل کنید و از بازار سود ببرید خلاصه ای از موارد مطروحه را مجددا و بطور خلاصه تکرار میکنیم
.
1- هیچگاه بیش از یک مقدار معین از سرمایه خود را در یک معامله به خطر نیندازید .

2- به هیچ عنوان بدون گذاشتن حد ضرر وارد معامله نشوید .
برای حفاظت از سرمایه تان هیچوقت بدون گذاشتن حد ضرر وارد معامله نشوید . اکثر معامله گران بطور صحیح از استاپ لاس استفاده نمیکنند . اگر چه توصیه میکنم هیچگاه از حدضررهای بزرگ استفاده نکنید ولی این را هم در نظر داشته باشید که اگر حد ضرر شما در محل مناسبی قرار نگرفته باشد یک حرکت اصلاحی بازار میتواند منجر به بسته شدن معامله شما همراه با ضرر شود در صورتی که اگر حد ضرر را در محل مناسبی میگذاشتید میتوانستید همان معامله را با سود به پایان ببرید .

3- از معاملات مکرر (over trade) بپرهیزید .
اغلب معامله گران مبتدی دچار over trading میشوند و این اصلا کار درستی نمیباشد . به یاد داشته باشید که یک معامله گر حرفه ای هرگز over trade نمیکند .

4-هرگز اجازه ندهید که سود شما تبدیل به زیان شود .
زمانی که معامله شما وارد سود میشود باید با انتقال حد ضررتان از سود بدست آمده حفاظت کنید و اجازه ندهید سودتان تبدیل به زیان شود .

5- ضررهایتان را محدود کنید .
بسیاری از معامله گران نمیتوانند یا نمیخواهند با ضرر کم از یک معامله خارج شوند . آنها نمیخواهند قبول کنند که اشتباه کرده اند و اکثر مواقع آنقدر با یک معامله زیانده میمانند تا یک آسیب جدی به حسابشان وارد شود و بعد از آن از معامله خارج میشوند .
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 13:59  توسط ali  | 

خصوصیات یورو

برای ترید موفق هر تریدری باید اطلاع کافی از اقتصاد کلان کشورهایی که ارزهای آنها را معامله میکند، داشته باشد. بعضی از ارزها الگویی از کالاها را برای حرکت دنبال میکنند و برخی دیگر نه. برای تفسیر درست اخبار تریدرها باید تفاوت میان اعداد پیش بینی شده و واقعی را بدانند. این تفاوت را میتوان انتظار بازار برای یک خبر و یا "مکانیسم تخفیف بازار" دانست. کوریلیشن میان اخبار و جفت ارزها بسیار مهم است. اخبار یا گزارشهایی که بازار انتظار آنها را میکشد به نسبت اخبار پیش بینی نشده، اثر کمتری بر حرکت بازار دارند. به همین جهت تریدرهایی که در بازه های زمانی کمتر کار میکنند باید انتظار بازار از اخبار مختلف را تعقیب کنند.

تعدادي از كشورهاي اتحادیه اروپا (اتریش، بلژیک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا) با تشکیل اتحادیه پولی اروپایی (EMU) واحد پولی مشترک به نام یورو را بعنوان واحد پولی مشترک قبول نمودند. تنها کشورهای

image

سوئد، انگلستان و دانمارک وارد این اتحاد پولی نشدند. سیاستهای پولی این اتحادیه توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) تعیین میشود

.
EMU با تولید ناخالص ملی 12 تریلیون دلار در سال 2004 دومین قدرت اقتصادی دنیاست. وجود درآمد ثابت و بازار مالی قوی از این اتحادیه بازار مالی قابل توجهی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است. در گذشته این اتحادیه در جلب سرمایه خارجی مشکل داشت. طبق آمار این اتحادیه 45% سرمایه گذاریهای بین المللی را انجام میدهد در حالی که تنها 19% سرمایه های بین المللی وارد این اتحادیه میشود. دلیل اصلی این نکته بازگشت خوب سرمایه ها در بازار امریکا بود. به همین دلیل هم 71% سرمایه ها به این کشور وارد میشد. اما اکنون با تثبیت یورو، دنیا به آن بعنوان یک ارز قوی که ذخیره مناسبی برای دلار است مینگرد. اکنون بسیاری از کشورها شروع به تنوع بخشی در سبدهای ارزیشان به نفع یورو کرده اند و به همین دلیل جریان ارزی به داخل این اتحادیه در حال افزایش است.
EMU اقتصادی بر پایه تجارت و نقل و انتقال سرمایه دارد به همین دلیل هم تجارت نقش مهمی در سرنوشت اقتصادی این اتحادیه دارد. این اتحادیه بر خلاف اکثر ارزهای مهم تراز بازگانی خیلی مثبت یا خیلی منفی ندارد. اتحادیه اروپا 19% صادرات و 17% واردات جهانی را به عهده دارد. دلیل تشکیل این اتحادیه قدرت گرفتن کشورهای کوچکتر برای افزایش قدرت چانه زنی در مقابل ایالات متحده بوده است. مهمترین بازارهای صادراتی اتحادیه اروپا عبارتند از: امریکا، سوییس، ژاپن، لهستان و چین و در مقابل بزرگترین شرکای وارداتی اتحادیه اروپا را: امریکا، ژاپن، چین، سوییس و روسیه تشکیل میدهند.
اقتصاد اتحادیه اروپا، اقتصادی خدماتی است. در سال 2001 حدود 70% تولید ناخالص ملی EMU را خدمات تشکیل میدهد. در حقیقت بسیاری از شرکتهای تولیدی بخشهای تولیدی خود را به آسیا منتقل کرده اند اما بخشهای خدماتی در اروپا باقی مانده اند. در دهه 1990 حدود 65% ذخایر ارزی جهان به صورت دلار امریکا نگهداری میشد اما اکنون با قدرت گرفتن یورو این رقم به نفع یورو در حال تغییر است.

سیاستگذاران مالی و پولی- بانک مرکزی اروپا

ECB سیاستگذار اتحادیه پولی اروپاست. کمیته اجرایی این بانک شامل رییس، معاون و چهار عضو است. این افراد به همراه رییسان بانکهای مرکزی کشورهای عضو هیات مدیره بانک را تشکیل میدهند. کمیته اجرایی ملزم به اجرای سیاستهای هیات مدیره است. سیاستهای جدید با رای گیری تصویب میشود.
اولویت اتحادیه اروپا ثبات ارزش پول و افزایش رشد است. به همین دلیل در پیمان ماستریخت برای کشورهایی که از قوانین اتحادیه در رسیدن به این اهداف کوتاهی کنند مجازاتهای سنگینی وضع شده است.

پیمان ماستریخت

نکات اصلی این پیمان که در سال 1992 به امضاء رسید عبارتند از:
- حد تورم کشورهای عضو نباید بیش از 1.5% متوسط حد تورم سه کشور با کمترین حد تورم باشد.
- نرخ بهره کشورها نباید بیش از 2 درصد بیشتر از متوسط نرخ بهره آن سه کشور باشد.
- نرخ تبدیل ارز باید برای حداقل دو سال در بازه مکانیسم نرخ تبدیل قرار داشته باشد.
- نسبت بدهی دولت به GDP نباید از 60% بیشتر شود. در صورتی که در حال کم شدن باشد نرخ بالای 60% قابل قبول است.
- کسری بودجه نباید بیش از 3% تولید ناخالص ملی شود.

حداقل نرخ بهره ECB

این عدد مهمترین هدف تصمیم گیری بانک مرکزی اروپاست. این نرخ در جلسات دو هفتگی ECB تعیین میشود. از آنجاییکه تورم برای ECB مهم است، این بانک تلاش میکند تا با تغییر نرخ این بهره، تورم را کنترل کند. تعییرات نرخ این بهره اثرات قابل توجهی بر یورو دارد.
ECB هدف مشخصی برای تعیین نرخ ارز ندارد اما از آنجاییکه تغییر نرخ ارز بر ثبات قیمتی موثر است، ECB در موارد لزوم با کنترل جریان ارز قیمت را به نفع خود تغییر میدهد. به همین دلیل هم نظرات کمیته اجرایی بانک مورد توجه فعالان بازار ارز است.
ECB بولتن ماهیانه ای را منتظر میکند که در آن توسعه و تغییرات اقتصادی اتحادیه بررسی شده است. این بولتن میتواند به فعالین بازار یورو در پیش بینی آینده بازار کمک کند.

 •  
 • خصوصیات مهم یورو

  - EUR/USD نقد شونده ترین جفت ارز بازار است:
  یورو در اول ژانویه 1999 جایگزین ارزهای کشورهای عضو شد. به دلیل استفاده بالای این ارز در اروپا، این ارز در مقابل دلار بالاترین نقد پذیری را دارد. حرکت این جفت ارز نشانی از سلامت اقتصاد اروپا و امریکاست. یورو را گاهی ضد دلار میخوانند، چون به ویژه بین سالهای 2003 تا 2005 دلایل بنیادی اقتصاد امریکا محرک این ارز بود.
  دو جفت نقد پذیر دیگر EUR/JPY و EUR/CHF هستند که معمولاً بعنوان شاخص سنجش سلامت اقتصاد دو کشور ژاپن و سوییس استفاده میشوند. دو جفت ارز EUR/USD و EUR/GBP به دلیل اسپرد کم، حرکت منظم و کم بودن گپ های تشکیل شده، بعنوان جفت ارزهای مناسب برای ترید شناخته میشوند.

  - یورو ریسک خاصی دارد
  از آنجاییکه یورو جدیدترین ارز در بازار جهانی ارز است، فاکتورهایی چند بعنوان ریسک این ارز عنوان میشوند که در سایر ارزها وجود ندارند. بعنوان مثال ECB بانکی تست نشده است. زیرا سابقه چندانی ندارد. بدین معنی که با این سابقه کم فعالان بازار نمیدانند این بانک در شرایط مختلف اقتصادی چگونه عمل میکند. از طرف دیگر با رای نیاوردن قانون اساسی اروپا، کشورها از زیر جریمه در صورت داشتن کسری بودجه شانه خالی میکنند. برخی کشورها مثل ایتالیا حتی تا پای خروج از یورو هم پیش رفتند. ضمن اینکه وابستگی یورو به اوضاع اقتصادی و سیاسی 12 کشور آنرا تا حد زیادی حساستر از سایر ارزها میکند. مهمترین کشورهایی که بر یورو موثرند آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا هستند.

  -تفاوت میان اوراق قرضه امریکا و اروپا تعیین کننده نحوه حرکت یوروست
  نرخ سود اوراق قرضه ده ساله آلمان، نشانگر خوبی برای تعیین نرخ یورو در آینده است بخصوص در مقابل دلار امریکا. اگر نرخ اوراق قرضه آلمان بیشتر باشد، نشانگر صعودی بودن EUR/USD است و اگر کمتر باشد از تضعیف یورو حکایت میکند.

  -پیش بینی جریان نقدینگی در اتحادیه اروپا
  از دیگر نرخهای بهره مهم در این منطقه، نرخ بهره سه ماهه یا EURIBOR است. این نرخ توسط بانکهای بزرگ به سایر بانکها داده میشود. تریدرها این نرخ را با نرخ آتیه(futures) EUR/USD مقایسه میکنند. اکثر قریب به اتفاق این آتیه به صورت دلار در موسسات و بانکهای امریکایی نگهداری میشود. از آنجاییکه سرمایه گذاران به اوراق مالی با نرخ بازده بالا علاقمندند، اوراق قرضه اروپایی با نرخ برگشت ثابت به دلیل بالاتر بودن سودش مورد توجه است. هرگاه اختلاف میان نرخ سود euribor و آتیه یورو-دلار کم میشود، علاقه به یورو کم شده و جریان نقدینگی به سمت یورو کم میشود.

   

اخبار مهم منطقه یورو

هرچند اخبار زیر مهمترین اخبار موثر بر یورو هستند اما از آنجاییکه یورو از 12 کشور تشکیل شده است، باید به گزارشات اقتصادی هر 12 کشور گوشه چشمی داشت بخصوص چهار کشوری که در بالا نام بردیم.
image
-GDP اولیه
زمانی که سازمان آمار اروپایی به اندازه کافی اطلاعات از کشورهای عضو جمع کرد، تولید ناخالص اولیه را اعلام میکند. این عدد معمولاً شامل سه کشور فرانسه، آلمان و هلند است.

- تولیدات صنعتی آلمان
این شاخص به صورت فصلی تغییر میکند و به صورت چهار گروه معدن، تولید، انرژی و ساخت و ساز اعلام میشود. اهمیت آلمان از آنجاست که این کشور بزرگترین کشور این منطقه بوده و اقتصادش بر اقتصاد منطقه موثر است. هرچند بازار هر از چند گاهی به گزارش شاخص فرانسه هم واکنش نشان میدهد.
image
نشانگرهای تورم

- نمایه یکنواخت شده مصرفHICP
از سال 1995 منتشر میشود. این عدد از میانگین گیری وزنی بیش از 100 نمایه کشورهای عضو بدست می آید. این عدد در پایان هر ماه منتشر میشود. تلاش ECB بر اینست که نوسانات این عدد بین 0 تا 2 درصد حفظ شود. این عدد مهمترین نشانه تغییرات تورمی در اروپاست.

- M3
M3 شاخص تامین پول از سکه گرفته تا اسکناس و سپرده است. ECB به دقت این شاخص را دنبال میکند، زیرا این شاخص با تورم قرابت دارد. در دسامبر 1998، ECB مقدار رشد مجاز این شاخص را 4.5% قرار داد. این نرخ رشد به تورمی زیر 2% ، رشد میان مدت 2 تا 2.5% و کاهش سرعت نقدینگی بین 0.5 تا 1 % در آینده منجر میشود. نرخ رشد به صورت میانگین متحرک 3 ماهه بررسی میشود تا تغییرات شدید ماهیانه گمراهی ایجاد نکند.

- نرخ بیکاری آلمان
نکته جالب در خصوص این عدد اینست که معمولاً این عدد روز پیش از اعلام رسمی به رسانه ها درز میکند و به همین دلیل تاثیر کوتاه مدتی بر قیمت ندارد

.
- کسری بودجه کشورهای عضو

- آمار IFO
آلمان به تنهایی 30% تولید ناخالص ملی اروپا را تامین میکند. این شاخص که شاخصل آلمانی است، دورنمایی از وضع اقتصادی اروپا میدهد. این عدد معمولاً بین 80 تا 120 است. هرچه IFO بیشتر باشد، اقتصاد آلمان و اروپا مطمئنتر است. مقایسه این عدد با اعداد گذشته مورد توجه فعالان بازار است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 13:38  توسط ali  | 

خصوصیات دلار

برای ترید موفق هر تریدری باید اطلاع کافی از اقتصاد کلان کشورهایی که ارزهای آنها را معامله میکند، داشته باشد. بعضی از ارزها الگویی از کالاها را برای حرکت دنبال میکنند و برخی دیگر نه. برای تفسیر درست اخبار تریدرها باید تفاوت میان اعداد پیش بینی شده و واقعی را بدانند. این تفاوت را میتوان انتظار بازار برای یک خبر و یا "مکانیسم تخفیف بازار" دانست. کوریلیشن میان اخبار و جفت ارزها بسیار مهم است. اخبار یا گزارشهایی که بازار انتظار آنها را میکشد به نسبت اخبار پیش بینی نشده، اثر کمتری بر حرکت بازار دارند. به همین جهت تریدرهایی که در بازه های زمانی کمتر کار میکنند باید انتظار بازار از اخبار مختلف را تعقیب کنند.

وضع اقتصاديimage

برای ترید موفق هر تریدری باید اطلاع کافی از اقتصاد کلان کشورهایی که ارزهای آنها را معامله میکند، داشته باشد. بعضی از ارزها الگویی از کالاها را برای حرکت دنبال میکنند و برخی دیگر نه. برای تفسیر درست اخبار تریدرها باید تفاوت میان اعداد پیش بینی شده و واقعی را بدانند. این تفاوت را میتوان انتظار بازار برای یک خبر و یا "مکانیسم تخفیف بازار" دانست. کوریلیشن میان اخبار و جفت ارزها بسیار مهم است. اخبار یا گزارشهایی که بازار انتظار آنها را میکشد به نسبت اخبار پیش بینی نشده، اثر کمتری بر حرکت بازار دارند. به همین جهت تریدرهایی که در بازه های زمانی کمتر کار میکنند باید انتظار بازار از اخبار مختلف را تعقیب کنند.

وضع اقتصادي

امریکا با تولید ناخالص ملی (GDP) در حدود 11 تریلیون دلار در سال 2004 بزرگترین قدرت اقتصادی دنیاست. این عدد بر اساس مدلهای موجود سه برابر GDP ژاپن، 5 برابر آلمان و هفت برابر انگلستان است. اقتصاد امریکا بیشتر بر مبنای کارهای خدماتی شکل گرفته است و حدود 80% تولید ناخالص ملی این کشور از خرید و فروش مستغلات، حمل و نقل، بازارهای مالی، پزشکی و خدمات تجاری بدست می آید. به رغم این رقم بزرگ، بخش صنعتی امریکا هنوز هم توانایی زیادی داشته و دلار به خبرهای این بخش توجه خاص میکند. به دلیل نقد شوندگی بالا و مبنا بودن این ارز، سرمایه گذاران دایماً در حال خرید دارایی های امریکایی هستند. طبق آمارهای صندوق بین المللی پول، ارزش سرمایه گذاریهای خارجی در امریکا معادل 40% ارزش کل سرمایه گذاری خارجی در دنیاست. امریکا 71% پس اندازهای خارجی را جذب کرده است. به همین جهت اگر سرمایه گذاران خارجی به هر دلیلی تمایل به نقد کردن سرمایه های خود و خروج آنها از امریکا بگیرند، اثر بزرگی را بر دلار شاهد خواهیم بود.
حجم واردات و صادرات امریکا هم بسیار بزرگتر از سایر کشورهاست. حدود 12% تولید ناخالص ملی امریکا به واردات و صادرات اختصاص دارد. به رغم همه این توانایی ها، امریکا با کسری بودجه بزرگی رو بروست. این عدد در سال 2004 حدود 600 میلیارد دلار بود. این مساله هرچند بزرگترین مشکل امریکا در ده سال گذشته بوده است، اما در چند سال اخیر این معضل بزرگتر شده است زیرا بانکهای مرکزی بسیاری از کشورها به دلیل این کسری تراز تصمیم به تنوع بخشی به سبد ارزیشان به نفع یورو ( و ین) گرفته اند. از طرف دیگر این کسری تراز باعث گردیده که دلار به نوسانات جریان ارز حساس شود. اقتصاد امریکا نیاز به جلب سرمایه خارجی برای غلبه بر این اوضاع دارد. این رقم در سال 2004 روزانه 1.9 میلیارد دلار بود!
امریکا با در دست داشتن 20% تجارت جهانی بزرگترین شریک تجاری بسیاری از کشورهاست. رتبه بندی کشورها در شراکت تجاری با امریکا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا نوسانات دلار بر حجم و نوع مبادلات تجاری امریکا و این کشورها موثر است. به این صورت که دلار ضعیفتر، صادرات امریکا را افزایش میدهد و برعکس دلار گرانتر، حجم صادرات امریکا را کم میکند.
بیشترین صادرات امریکا به کانادا، مکزیک، ژاپن، انگلستان و اتحادیه اروپا صورت میگیرد. اهمیت این موضوع به این صورت است که اگر این کشورها دچار بی ثباتی شوند، مثلاً رشد اقتصادیشان کاهش یابد، صادرات امریکا به آنها کاهش یافته و اقتصاد امریکا دچار رکود میشود.
از طرف دیگر بیشترین واردات امریکا از کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و اتحادیه اروپا صورت میگیرد.

سیاستهای مالی و پولی- فدرال رزرو

فدرال رزرو (Fed) مسئول سیاستهای مالی و پولی در ایالات متحده می باشد. کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) مجری سیاستهای پولی فد می باشد. FOMC سالانه 8 جلسه برگزار میکند، که در آنها نرخ بهره را بررسی و تصویب میکنند.
فد استقلال بالایی در اعمال سیاستهای پولی دارد و اعضای آن فارغ از گرایشهای سیاسی برای مدتهای طولانی انتخاب میشوند.
رییس فدرال رزرو دوبار در سال در فوریه و جولای در کنگره حاضر شده و سیاستهای فد را برای کنگره تشریح کرده و به سوالات پاسخ میدهند. گزارش فوق شامل پیش بینی FOMC از GDP شده و به همین دلیل توسط بازار مالی دنبال میشود.
فد برخلاف بسیاری از بانکهای مرکزی، ملزم به یکنواخت کردن نرخ رشد اقتصادی کشور است. برای دستیابی به این هدف، فد از ابزارهای پولی مانند نرخ بهره استفاده میکند.
عملیات بازار آزاد فد شامل خرید اوراق بهادار دولتی نظیر اوراق قرضه و اسکناس است. این یکی از روشهای اصلی تشخیص تغییرات احتمالی در سیاستهای فد است. به طور کلی، با افزایش خرید اوراق بهادار دولتی توسط فد، میتوان انتظار کاهش نرخ بهره را داشت.
نرخ هدف صندوقهای فدرال سیاست کلیدی فد است. این نرخ هدف، نرخ بهره ای است که فد به بانکهای عضو خود پیشنهاد میکند. فد با افزایش دادن این نرخ، تورم را کاهش داده و با کاهش دادن آن، رشد و مصرف را افزایش میدهد. تغییرات این نرخ برای بازار بسیار معنادار بوده و به دقت توسط بازار دنبال میشود.
سیاستهای مالی در امریکا توسط خزانه داری کل تبیین میشود. این سیاستها شامل مالیات و مخارج دولت است. لذا تصمیمات خزانه داری هم روی دلار موثر است. برای مثال اگر خزانه داری تشخیص بدهد که ارزش دلار کم یا زیاد است، به شعبه نیویورک فد دستور میدهد که شروع به خرید یا فروش دلار بکند.
طی دهه های گذشته، سیاست فد و خزانه داری، دلار قوی بوده است. اما امروزه هرچند دولت به تمایل به دلار ضعیف اعتراف نمیکند اما ظاهراً نه فقط از ضعیف شدن دلار هراسی ندارد که از آن حمایت هم میکندامریکا با تولید ناخالص ملی (GDP) در حدود 11 تریلیون دلار در سال 2004 بزرگترین قدرت اقتصادی دنیاست. این عدد بر اساس مدلهای موجود سه برابر GDP ژاپن، 5 برابر آلمان و هفت برابر انگلستان است. اقتصاد امریکا بیشتر بر مبنای کارهای خدماتی شکل گرفته است و حدود 80% تولید ناخالص ملی این کشور از خرید و فروش مستغلات، حمل و نقل، بازارهای مالی، پزشکی و خدمات تجاری بدست می آید. به رغم این رقم بزرگ، بخش صنعتی امریکا هنوز هم توانایی زیادی داشته و دلار به خبرهای این بخش توجه خاص میکند. به دلیل نقد شوندگی بالا و مبنا بودن این ارز، سرمایه گذاران دایماً در حال خرید دارایی های امریکایی هستند. طبق آمارهای صندوق بین المللی پول، ارزش سرمایه گذاریهای خارجی در امریکا معادل 40% ارزش کل سرمایه گذاری خارجی در دنیاست. امریکا 71% پس اندازهای خارجی را جذب کرده است. به همین جهت اگر سرمایه گذاران خارجی به هر دلیلی تمایل به نقد کردن سرمایه های خود و خروج آنها از امریکا بگیرند، اثر بزرگی را بر دلار شاهد خواهیم بود.
حجم واردات و صادرات امریکا هم بسیار بزرگتر از سایر کشورهاست. حدود 12% تولید ناخالص ملی امریکا به واردات و صادرات اختصاص دارد. به رغم همه این توانایی ها، امریکا با کسری بودجه بزرگی رو بروست. این عدد در سال 2004 حدود 600 میلیارد دلار بود. این مساله هرچند بزرگترین مشکل امریکا در ده سال گذشته بوده است، اما در چند سال اخیر این معضل بزرگتر شده است زیرا بانکهای مرکزی بسیاری از کشورها به دلیل این کسری تراز تصمیم به تنوع بخشی به سبد ارزیشان به نفع یورو ( و ین) گرفته اند. از طرف دیگر این کسری تراز باعث گردیده که دلار به نوسانات جریان ارز حساس شود. اقتصاد امریکا نیاز به جلب سرمایه خارجی برای غلبه بر این اوضاع دارد. این رقم در سال 2004 روزانه 1.9 میلیارد دلار بود!
امریکا با در دست داشتن 20% تجارت جهانی بزرگترین شریک تجاری بسیاری از کشورهاست. رتبه بندی کشورها در شراکت تجاری با امریکا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا نوسانات دلار بر حجم و نوع مبادلات تجاری امریکا و این کشورها موثر است. به این صورت که دلار ضعیفتر، صادرات امریکا را افزایش میدهد و برعکس دلار گرانتر، حجم صادرات امریکا را کم میکند.
بیشترین صادرات امریکا به کانادا، مکزیک، ژاپن، انگلستان و اتحادیه اروپا صورت میگیرد. اهمیت این موضوع به این صورت است که اگر این کشورها دچار بی ثباتی شوند، مثلاً رشد اقتصادیشان کاهش یابد، صادرات امریکا به آنها کاهش یافته و اقتصاد امریکا دچار رکود میشود.
از طرف دیگر بیشترین واردات امریکا از کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و اتحادیه اروپا صورت میگیرد.

سیاستهای مالی و پولی- فدرال رزرو

فدرال رزرو (Fed) مسئول سیاستهای مالی و پولی در ایالات متحده می باشد. کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) مجری سیاستهای پولی فد می باشد. FOMC سالانه 8 جلسه برگزار میکند، که در آنها نرخ بهره را بررسی و تصویب میکنند.
فد استقلال بالایی در اعمال سیاستهای پولی دارد و اعضای آن فارغ از گرایشهای سیاسی برای مدتهای طولانی انتخاب میشوند.
رییس فدرال رزرو دوبار در سال در فوریه و جولای در کنگره حاضر شده و سیاستهای فد را برای کنگره تشریح کرده و به سوالات پاسخ میدهند. گزارش فوق شامل پیش بینی FOMC از GDP شده و به همین دلیل توسط بازار مالی دنبال میشود.
فد برخلاف بسیاری از بانکهای مرکزی، ملزم به یکنواخت کردن نرخ رشد اقتصادی کشور است. برای دستیابی به این هدف، فد از ابزارهای پولی مانند نرخ بهره استفاده میکند.
عملیات بازار آزاد فد شامل خرید اوراق بهادار دولتی نظیر اوراق قرضه و اسکناس است. این یکی از روشهای اصلی تشخیص تغییرات احتمالی در سیاستهای فد است. به طور کلی، با افزایش خرید اوراق بهادار دولتی توسط فد، میتوان انتظار کاهش نرخ بهره را داشت.
نرخ هدف صندوقهای فدرال سیاست کلیدی فد است. این نرخ هدف، نرخ بهره ای است که فد به بانکهای عضو خود پیشنهاد میکند. فد با افزایش دادن این نرخ، تورم را کاهش داده و با کاهش دادن آن، رشد و مصرف را افزایش میدهد. تغییرات این نرخ برای بازار بسیار معنادار بوده و به دقت توسط بازار دنبال میشود.
سیاستهای مالی در امریکا توسط خزانه داری کل تبیین میشود. این سیاستها شامل مالیات و مخارج دولت است. لذا تصمیمات خزانه داری هم روی دلار موثر است. برای مثال اگر خزانه داری تشخیص بدهد که ارزش دلار کم یا زیاد است، به شعبه نیویورک فد دستور میدهد که شروع به خرید یا فروش دلار بکند.
طی دهه های گذشته، سیاست فد و خزانه داری، دلار قوی بوده است. اما امروزه هرچند دولت به تمایل به دلار ضعیف اعتراف نمیکند اما ظاهراً نه فقط از ضعیف شدن دلار هراسی ندارد که از آن حمایت هم میکند

خصوصیات اصلی دلار امریکا

نقد شونده ترین جفت ارزها EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD و USD/CHF هستند. image


- پیش از 11 سپتامبر، امریکا یکی از امن ترین مکانها برای ارزها بود

زیرا تا آن زمان احتمال بی ثباتی در امریکا بسیار کم تلقی میشد. به همین دلیل هم 76% ذخایر ارزی دنیا به صورت دلار نگه داری میشد. اما امروزه بسیاری از بانکهای مرکزی شروع به تبدیل ذخایرشان به یورو کرده اند.


- دلار در خلاف جهت طلا حرکت میکند.

- بسیاری از کشورها نرخ ارزشان را برپایه دلار ثابت نگه میدارند.


این عمل بدین معناست که دولت توافق میکند که دلار امریکا را بعنوان ارز ذخیره قبول کرده و هر مبلغی از پول رایج کشور را با نرخ ثابت شده معامله کند. این دول همچنین قول میدهند که مبلغ این ذخیره را حداقل به میزان پول رایج در چرخش نگه دارند. این مقوله از این جهت حائز اهمیت است که این بانکهای مرکزی مقدار زیادی دلار امریکا دارند و از مدیریت این مبلغ سود میبرند. دو کشور هنگ کنگ و چین (تا سال جولای 2005) از جمله این کشورها بودند. چین یکی از فعالترین این کشورها بود زیرا ماکزیمم دامنه نوسان مجازش در پهنای کمی براساس قیمت بسته شدن روز قبل تعیین میشد. هرگونه تخلف از این نوسان به معنای ورود بانک مرکزی به صحنه و خرید یا فروش دلار در حجم وسیع بود. تا پیش از جولای 2005 نرخ برابری ثابت چین 8.3 یوآن به ازای هر دلار بود که بعد از سالها فشار در این تاریخ به 8.11 یوآن تبدیل گردید. در حال حاضر چین به سمت تشکیل سبد ارزی حرکت نموده است.
یکی دو سالی است که بازار به فعالیت بانکهای مرکزی توجه ویژه نموده است. توجه کشورهای آسیایی به تشکیل سبد ارزی به معنای کاهش وابستگی و نیاز آنها به دلار و اوراق بهادار دلاری است. اگر چنین باشد، این امر در دراز مدت به ضرر دلار خواهد بود

.
- تفاوت نرخ بهره میان اوراق قرضه خزانه داری و اوراق قرضه خارجی دقیقاً بررسی میشود

این تفاوت نرخ بهره دقیقاً توسط تریدر های حرفه ای بررسی میشود. هرگونه تغییری در این میان میتواند جهت بازار را مشخص نماید زیرا دلار یکی بزرگترین بازارهای جهانی است و سرمایه گذاران به سود اوراق بهادار دلاری توجه خاص دارند. سرمایه گذاران بزرگ همیشه بدنبال اراق با سود بیشتر هستند. به محض کم شدن سود اوراق امریکایی و یا افزایش سود اوراق خارجی، آنها شروع به فروش اوراق امریکایی کرده و اوراق خارجی میخرند. این امر بازار ارز را متلاطم میکند زیرا برای خرید اوراق خارجی به ارز خارجی نیاز است و آنرا با فروش دلار امریکا میتوان بدست آورد. پس با کاهش نرخ سود اوراق امریکایی یا افزایش سود اوراق خارجی میتوان انتظار کاهش دلار را داشت.


- به اندیس دلار توجه کنید.

برای تشخیص قوت یا ضعف دلار، بازار به اندیس دلار (USDX) توجه میکند. USDX قرارداد آتیه ای است که در بازار نیویورک معامله شده و بر مبنای شش ارز خارجی محاسبه میشود. این اندیس از این جهت مهم است که زمانی که میخواهند درباره قوت و ضعف دلار سخن بگویند از این اندیس استفاده میکنند. از طرف دیگر هرچند ممکن است دلار در مقابل یک ارز مشخص حرکت قابل توجهی بکند اما ممکن است USDX حرکت خاصی نکرده باشد. بانکهای مرکزی هم معمولاً از USDX استفاده میکنند.


- نرخ دلار به بازارهای سهام و اوراق قرضه وابسته است.

معمولاً کوریلیشن بالایی میان بازارهای کالا و سهام یک کشور و پول آن کشور وجود دارد. در حالت کلی زمانی که بازار سهام در حال رشد باشد، ارز خارجی برای سودگیری وارد این کشور میشود (و بالعکس) و باز توجه کنید به داستان تبدیل پول و تاثیر آن بر بازار ارز.

اخبار مهم اقتصادی امریکا

- شغل ایجاد شده (Nonfarm Payrolls) image

این خبر مهمترین خبر تقویم تجاری امریکاست. NFP به دلیل الزام فد برای پایین نگه داشتن نرخ بیکاری، خبری سیاسی – اقتصادی تلقی میشود. نرخ بهره کاملاً به NFP وابسته است. NFP ماهیانه از دو عدد مختلف پایه و خانگی تشکیل میشود. عدد پایه، داده های مشاغل ایجاد شده، میانگین ساعات کار هفتگی، اندیس تجمعی ساعات را نشان میدهد. عدد خانگی اطلاعاتی درباره نیروی کار، کار در منزل و نرخ بیکاری است. تریدرهای ارز، به تصحیح فصلی نرخ بیکاری ماهیانه و هر تغییر معناداری در NFP توجه میکنند.

- نرخ تورم مصرف کننده (Consumer Price Index)

CPI شاخص اصلی تعیین تورم است. این اندیس نشان دهنده تغییرات قیمت سبد خانوار است. اقتصاددانان بیشتر روی CPI-U یا عدد مرکزی تمرکز میکنند که اجزاء غذایی و حاملهای انرژی بسیار متغیر را ندارد. این عدد برای تریدرها خبر بسیار مهمی است.

-نرخ تورم تولید کننده (Producer Price Index)

این اندیس تغییرات نرخ کالاهای تولیدی داخلی را در مبداء تولید اندازه میگیرد. PPI شامل تقریباً همه تولیدات میشود. بازار فارکس بیشتر به تغییرات ماهیانه، فصلی و سالانه این اندیس توجه دارد.

- تولید ناخالص ملی (Gross Domestic Product)

GDP شاخص اندازه گیری جمع کل تولید و مصرف کالاها و خدمات در امریکاست. شعبه آنالیز اقتصادی دو عدد برای GDP اعلام میکند یکی بر مبنای درآمد و یکی برمبنای مصرف. GDP اعلام شده در ماه بعد از هر فصل شامل تخمینهایی از داده های هنوز انتشار نیافته است. عدد دوم GDP چندان مهم نیست مگر اینکه تغییر زیادی کرده باشد.
-تراز تجاری (International Trade)

تراز تجاری نشان دهنده تفاوت میان واردات و صادرات کالا و خدمات با کشورهای خارجی است. عدد کلی این گزارش نشان دهنده میزان کل تفاوت واردات و صادرات امریکا با کل کشورهاست و میتوان تراز تجاری امریکا با کشورهای مختلف را به اصل گزارش دید. تریدرها بیشتر به تغییرات فصلی (سه ماهه) این عدد بیشتر از تغییرات ماهانه توجه نشان میدهند.

- ٍEmployment Cost Index

ECI نشانگر میزان دستمزد سومین ماه هر فصل حقوق بگیران با سررسید دوازدهمین روز ماه است. این گزارش حاصل سرشماری حداقل 3600 شرکت خصوصی و 700 نهاد دولتی است. این گزارش شامل هزینه های غیر حقوق (که حدود 30% هزینه های یک کارمند است) هم می باشد. واکنش به این گزارش چندان زیاد نیست زیرا عدد این گزارش در بیشتر موارد ثابت است اما این گزارش اندیکاتور مورد علاقه فد است.

- Institute for Supply Management(ISM)

ISM ماهانه گزارشی را بر اساس آمارگیری از 300 واحد خرید در تمام کشور از 20 صنعت مختلف تهیه میکند. نمایه بالای 50 نشانگر توسعه اقتصادی است و عدد زیر 50 بسته شدن اقتصاد را نشان میدهد. این عدد هم توسط فد تعقیب میشود. رییس پیشین فد این گزارش را یکی از گزارشهای مورد علاقه اش خوانده بود.

-Industrial Production

این گزارش خروجی فیزیکی کارخانجات، معادن و تاسیسات امریکایی را نشان میدهد. این نمایه به دو گروه صنعتی و بازار تقسیم میشود. بازار ارز بیشتر روی تغییرات فصلی و تصحیحات ماهیانه عدد تجمعی واکنش میدهد. معمولاً افزایش نمایه به نفع دلار است.

- Consumer Confidence

گزارشی از اعتماد مردم به وضع اقتصاد است. پرسشنامه برای 5000 خانوار ارسال میشود و حدود 3500 خانوار پاسخ میدهند. 5 سوال این پرسشنامه عبارتند از:
1- طبقه بندی وضع درآمدی خانوار
2- وضع شغلی در شش ماه گذشته
3- فراوانی شغل در شهرمحل زندگی
4- فراوانی شغل در شش ماه گذشته
5- درآمد شش ماهه گذشته خانوار
پاسخها به صورت نمایه ای بیان میشود. افزایش اعتماد به اقتصاد معمولاً بعنوان نشانه ای از تورم تعبیر میشود.


- Retail Sales
بهای خرده فروشی نشان دهنده میزان کل فروش یک خرده فروشی در یک ماه است. از این گزارش بعنوان گزارش موثر بر دو گزارش مصرف مشتری و اعتماد مشتری نام برده میشود. مهمترین عدد این گزارش عدد بدون فروش خودرو است زیرا فروش خودرو در ماه بسیار متغیر است. هرچند میزان خرده فروشی ماه به ماه متفاوت است اما این گزارش نشانگر خوبی برای سلامت اقتصاد است.

- Treasury International Capital Flow Data (TIC Data)

این گزارش میزان ورود پول به داخل امریکا را در ماه ارزیابی میکند. در چند سال اخیر به دلیل زیاد شدن کسری بودجه امریکا این عدد مهمتر شده است. به جز عدد اصلی، بازار به جزییات گزارش از جمله جریان رسمی پول که نمایانگر بدهی دولت امریکا به بانکهای خارجی است توجه دارد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 13:27  توسط ali  | 

عاقبت eur/usd چه می شود؟

یورو: آیا نرخ برابری به 50/1 خواهد رسید؟

در حالی‌که شاهد انتشار آمارهای ناامیدکننده‌ای از اقتصاد آمریکا می‌باشیم، آمارهای اقتimageصادی اروپا به طرز شگفت‌آوری همچنان صعودی هستند و بسیاری از معامله‌گران را با این سوال مواجه ساخته‌اند که آیا یورو به سطح 50/1 دست خواهد یافت یا خیر؟ با توجه به روند منفی رشد اشتغال در ماه دسامبر، دستیابی نرخ به سطح 50/1 به این زودی محقق نخواهد شد. با این حال، انتظار می‌رود که بانک مرکزی اروپا همچنان به اعمال سیاست‌های پولی انقباضی خود حتی بیشتر از ماه‌های قبل ادامه دهد. روز گذشته، اورفانیدیس یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا در خصوص افزایش نرخ بهره در صورت لزوم هشدار داد. با توجه به ثبات روند رشد اقتصادی، توجهات به این موضوع معطوف است که تاثیرات صعود‌های اخیر بهای نفت خام تا چه میزان خواهد بود. در ابتدا انتظار نمی‌رفت که بانک مرکزی اروپا در سال آینده به‌دنبال افزایش نرخ بهره باشد، زیرا تصور بر آن بود که نرخ تورم ثابت مانده و اندک اندک کاهش خواهد یافت. تا زمانی که بانک مرکزی اروپا به اعمال سیاست‌های انقباضی خود ادامه می‌دهد، این نرخ کافی خواهد بود. با این حال، در حال حاضر که شاهد افزایش میزان تورم می‌باشیم در صورتی که فشار تورم کاهش نیابد، بانک مرکزی اروپا احتمالاً مجبور خواهد بود به گفته‌های خود جامه عمل پوشانده و علیرغم میل خود نرخ بهره را افزایش دهد. در عین حال، بازار کار آلمان برای  بیست و یکمین ماه پیاپی با افزایش مواجه بود. تعداد افرادی که اقدام به پر کردن فرم های بیکاری نموده بودند در ماه دسامبر به 78k کاهش یافت که پایین‌ترین میزان طی شش سال گذشته محسوب می‌گردد. این مطلب باعث شد که نرخ بیکاری از 6/8 به 4/8 کاهش یابد. در عین حال، شاهد کاهش روند رشد در سوییس می‌باشیم. هفته گذشته شاخص مصرف  UBSو شاخص Kof کاهش یافت و امروز صبح شاخص مدیریت خرید تولیدات کارخانه‌ای ماه دسامبر نشان‌دهنده کاهش بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم دی 1386ساعت 12:31  توسط ali  | 

مهم ترین اندیکاتورها

مهمترين انديكاتورها

image
اين انديكاتور براي نشان دادن حجم بكار ميرودوخطac/dsبراساس نظريه چايكين ميتواند ميزان ورود وخروج پول به سهم را نشان دهد

AROON 2
يك نوسان نگار وبيان كننده قردت ترند ومسير آن است وبه ADX شبيه است

AVERAGE DIRECTORIAL INDEX (ADX) 3
يك نوسان نگار كه تعيين كنندهقدرت رونداست وميتواند مشخص كننده پتانسيل تغيير بازار از يك روند به روند ديگر باشد

AVERAGE TRUE RANGE (ATR( 4
يك انديكاتور براي مشخص كردن بي ثباتي بر اساس قيمت وروند

BOLLINGER BAND 5
يك انديكاتور كه اجازه ميدهد در يك بازه زماني بي ثباتي وقيمت نسبي را با يكديگر مقايسه كرد

BOLLINGER BAND WIDTH 6
براي تحليل قدرت روند بكار ميرود وبر اساستفاوت بين نوار بالا وپايين بولينگر كه معرف بيثباتي است عمل ميكند

COMMODITY CHANNEL INDEX 7
يك انديكاتور براي مشخص كردن نقاط خريد وفروشوتعيين قدرت روند وتغييرات آن

MACD 8
يك انديكاتور كه از تركيب ميانگين هاي متحرك بدست ميآيدكه از تقدم فاز وتاخر آنها نسبت به يكديگر مينوان روند راپيش بيني كردونقاط خريد وفروش را متوجه شد

MONY FLOW INDEX (M F I ) 9
يك انديكاتور مومنتوم در باره حجم است وبيان گر ميزان ورود وخروج پول به بازار است

MOVING AVERAGE 10
يكي از مهمترين وساده ترين انديكاتورها كه بكمك آن ميتوان بازه زماني روندها را مشخص كرد واز تركيب 3 تاي آن در بازه هاي زماني متفاوت ميشود زمان خريد وفروش را مشاهده كرد

MOVING AVERAGE ENVELOPS 11
يك جفت خط كه در بالا وپايين ميانگين متحرك رسم ميگردندودر فاصله مشخصي هستند و اين امكان را ميدهند كه بفهميم تا چه اندازه نسبت به ميانگين متحرك سرگردان هستند

ON BALANCE VOLUME (O B V) 12
مهمترين انديكاتور براي تعيين ميزان حجم است وقتي قيمتها رشد نمايند obv هم رشد ميكند وبا كم شدن قيمتها obv هم كم ميگردد ضمنا واگرايي آ» با نيز مهم است

PARABOLIC SAR 13
وقتي قيمتها در يك روند هستند به ما كمك ميكند تا زمان شكسته شدن روند را تشخيص بدهيم

PERCENTAGE VOLUME OSILATOR 14
بعنوان وسيله اي براي تشخيص افزايش وكاهش حجم بكار ميرود

PRICE CHANNELS
شبيه باند هاي بولينگر است ودر بالا وپايين قيمت رسم ميگردد ونشانه بي ثباتي ميباشد

PRICE OSILATOR (INCLUDING PPO) 16
يك انديكاتور كه براساس تفاوت بين دو ميانگين متحرك تهيه شده است وبيان كننده همدرصد وهم ميزان حقيقي اختلاف است

PRICE BY VOLUME 17
يك هيستو گرام افقي كه نمايشگر جمع حجم در رنج واقعي قيمت است
RATE OF CHANGE 18
ساده ترين انديكاتور مومنتوم است ومقايسه قيمت در دو بازه زماني است

RELATIVE STRENGHT INDEX (R S I) 19
يك نوسان نگار مومنتوم و مقايسه بين ميزان افزايش وكاهش قيمت است

STANDARD DEVIATION 20
يك انديكاتور براي نشان دادن بي ثباتي است ونشان ميدهد كه چگونه قيمت منتشر مي شود

STOCHASTIC OSCILATOR 21
يك انديكاتور مومنتوم كه نشان ميدهد قيمت بسته شدن ونسبت آن را با قيمتهاي بالا وپايين دوره هاي گذ شته

STOCH RSI 22يك نوسان نگار كه اندازه گيري ميكند ميزان اختلاف r s i را با رنج آن

T R I X 23
يك انديكاتور مومنتومكه براساس در صد r o c از بين سه ميانگين متحرك نمايي در مورد قيمت بسته شدن به كار مير ود

ULTIMAT OSILATOR 24
يك نوسان نگار كه توسط سه بازه زماني مختلف بكار مي آيد

WILLIAMS %R 25
يك انديكاتور براي تشخيص شرايط خريد وفروش زياد

ZIG ZAG 26
يك انديكاتور واقعي نيست ولي براي فيلتر كردن نمودار ها به كار ميرود

ICHIMOCO 27
انديكاتوري براي نگاه اجمالي كه با يك نگاه بسياري از شرايط سهم را دريابيم

با تشکر - سایت آیروایران دات کام

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 13:53  توسط ali  | 

انواع بازارهای مالی در دنیا

انواع بازارهای مالی در دنیاimage

                         
Stock and share -1
Stock and index -2
-Treasury bond -3

 . = 1- hard 2- soft 3- energy -4

Forex –FX (foreign exchange) -5


-
تاريخچه اي از بازار فارکس  :
قبل از جنگ جهاني اول، بانکهاي مرکزي هر کشور پول خود را بر حسب مقدار معيني طلا تعريف مي کردند و ملزم به خريد و فروش هر مقدار طلا با نرخ تعييين شده بودند. اما ذخاير طلاي کشورها محدود بود، بنابراين پول کاغذي پا به ميدان گذاشت. عرضه و رونق پول کاغذي تورم و بي ثباتي سياسي را به دنبال داشت بنابراين نظارت هاي ارزي را مي طلبيد.
در جولای 1944 جنگ جهاني دوم پايان يافت. قرارداد برتون وودز ( نظام پايه طلا ارز) دلار آمريکا را به عنوان يک پول و ذخيره بين المللي برگزيد (در واقع دلار فرزندي است که بعد از جنگ جهاني دوم متولد شد). بر اساس اين قرارداد ايالت متحده آمريکا قيمت دلاري هر اونس طلا را در سطح 35 دلار تثبيت کرد و پولهاي ساير کشورها با نرخ ثابتي نسبت به دلار تعريف شدند.
انتظار کاهش يا تضعيف ارزش دلار آمريکا در مواجه با کسري تراز پرداخت در اوايل 1971 از دلايل فروپاشي نظام برتون وودز بود. اين مساله منجر به خروج وسيع سرمايه از آمريکا شد به طوري که نيکسون رييس جمهور وقت آمريکا قابليت تبديل دلار به طلا را لغو نمود.
قابل ذکر است وقتي ارزش پول يک کشور کاهش پيدا کند صادرات آن افزايش و واردات آن کاهش مي يابد و از اين طريق کسري تراز پرداخت ها از بين مي رود به تبع اين امر اقتصاد قوي مي شود، بيکاري در اقتصاد پايين مي آيد و نرخ رشد اقتصادي و فعاليت اقتصادي بالا خواهد رفت.
از آنجا اقتصاد هاي ملل مختلف در جهات گوناگونی حرکت کردند و يک سري تعديلات لازم بود. محدوديتهاي ورود و خروج سرمايه توسط بيشتر کشورها حذف شدند. شرکت کنندگان اصلي بازار ارز براي تعديل کردن نرخهاي ارزشان بر اساس ارزشهاي مورد انتظارشان آزاد گذاشته شدند. (نظام نرخهاي شناور ارز) قابل ذکر است در نظام شناور ارز، عرضه و تقاضا، تعيين کننده قيمت ارز مي باشد. بنابراين افزايش عرضه يا کاهش تقاضا يک ارز در بازار موجب کاهش قيمت و افزايش تقاضا يا کاهش عرضه موجب افزايش قيمت ارز مورد معامله مي شود.
بانکها که مي خواستند براي خدمات دهي به مشتريانشان حداکثر بهره وري را از شناور بودن نرخ ارزها به دست آورند فعالانه به تجارت با يکديگر پرداختند و در نتيجه بازار بين بانکي (interbank) ايجاد شد.
در حال حاضر بازار ارز که ارزش معاملات آن روزانه بالغ بر 1.5 تريليون دلار مي باشد، هر فرصت سرمايه گذاري در هر بازاري را کوچک جلوه مي دهد.online Trading

شاخه اي از تجارت الكترونيك مي باشد كه توسط آن مي توان وارد معامل online ارز ( يورو , پوند, ) و فلزات گرانبها ( طلا, نقر ) و كالاهاي استراتژيك ( نفت, ) و index (DIJ,S&P500،...) و غيره گرديد.

 

و معاملات online Trading خود به دو شكل انجام مي پذيرد.

 

Physically Delivery

 (تحويل فيزيكي كالا ) كه همان معاملات عرف بازار مي باشد و ديگري بصورت

 

Non Physically Delivery

غير فيزيكي است كه بيشترين حجم معاملات را در بر مي گيرد.

 

در بازارهاي سرمايه گذاري (investment) بخشي وجود دارد بنام securities و آن نيز شامل قسمتي است بنام Derivatives كه اكثر معاملات online در آن صورت مي گيرد.

 

Derivatives

به بازارهاي گفته مي شود كه در آن كالائي جابجا نمي شود بلكه ارزش آن كالا جابجا مي گردد.

 

 

به عنوان مثال نفت خام به دو صورت خريد و فروش مي شود يكي به صورت Physically Delivery وديگري به صورت Derivatives كه حجم معاملات نفت در اين بازار حدود ده برابر توليد نفت دنيا است

 

ا صولا در اين بازار معاملات بر سه نوع قسم است spot لحظه اي ( نقدي ) وfutures وoptions كه معاملات مرسوم فروش كالا براي آينده از اين نوع مي باشد و از آن جمله مي توان به فروش فيزيكي نفت خام اشاره كرد يكي از اين بازارهاي مهم Derivatives بازار Forex مي باشد.-بازار فارکس چيست ؟
بازار فارکس، در سال 1971، وقتي نرخهاي خريد و فروش ارزها تحت نظام شناور ارز درآمدند، ايجاد شد.
بازار فارکس ( خريد و فروش ارز) بزرگترين بازار در جهان مي باشد، ارزش معاملات روزانه اين بازار بالغ بر 1.5 تريليون دلار است که در قياس با گردش 100 بيليون دلاري بازار سهام آمريکا حجم معملات بسيار بيشتري را شامل مي شود.
بازار فارکس مکان مرکزي سازمان يافته اي ندارد، در اين بازار معاملات ارزي از طريق کامپيوتر و تلفن از جاي جاي مختلف اين کره خاکي انجام مي شود .
بخش عظيمي از معاملات ارزي در بازار فارکس مربوط به خريد و فروش نقدي و لحظه اي ارز ( spot ) مي باشد. اين تبادلات ارزي بين دلار آمريکا و چهار ارز اصلي که عبارتند از پوند انگليس ، يورو اروپا ، سويس فرانک و ين صورت مي گيرد. اين چهار ارز در مقابل دلار خريد و فروش مي شوند.
تا سال 1998 اين بازار به بانکها و موسسات بزرگ اختصاص داشت که به خريد و فروش ارزهاي مختلف بين خودشان به منظور کسب سود هاي عظيم اقدام مي نمودند.
فارکس خريد يک ارز و فروش ارز ديگر در يک بازارover the counter ( بازاري که مکان فيزيکي ندارد) مي باشد که ارزها به صورت جفتي معامله مي شوند مانند (EUR/USD). حجم عظيمي از اين معاملات ارزي به جاي نقل وانتقال واقعي ارز,ازطريق بدهکار و بستانکار کردن حسابهاي بانکي انجام مي شود. با توجه به اينکه همه ملل بسوي جهاني سازي اقتصاد پيش مي روند و همه فعاليتهاي اقتصادي نهايتا بايد به پول برگردانده شوند فعاليت اين بازار ادامه خواهد يافت و هرگز متوقف نمي شود!

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 12:36  توسط ali  | 

تحلیل تکنیکی بازار

تحليل تكنيكي چيست؟


تحليل تكنيكي
بررسي تغييرات قيمتهاي پيشين به منظور پيش‌بيني تغييرات آتي قيمت است. اغلب از تحليل‌گران تكنيكي به عنوان چارتيست ياد مي‌شود چرا كه براي تحليل‌هايشان اتكاي زيادي به نمودارها دارند.

 

تحليل تكنيكي در زمينه سهام، شاخصها، كالاها، پيمان هاي آتي(Commodity Future)، و يا هر ابزار قابل داد و ستدي كه متاثر از نيروهاي عرضه و تقاضا باشد قابل كاربرد است. قيمت به تركيبي از نرخ هاي باز شدن، حداكثر، حداقل و نرخ بسته شدن يك ورقه بهادار مشخص در بازه زماني معين اشاره دارد. واحد بازه زماني ممكن است كمتر از روز (تغييرات قيمت از يك معامله تا معامله بعدي، 5 دقيقه، ربع ساعت، يا ساعتي)، روزانه، هفتگي، يا ماهانه باشد و ممكن است از چند ساعت تا چندين سال ادامه داشته باشد. همچنين بعضي از تحليلگران تكنيكي علاوه بر نمودار قيمت، ‌مقادير حجم( تقاضاي اوليه موقع باز شدن نماد ) را نيز براي مطالعه عملكرد قيمت‌ بكار مي‌برند. { در نمودارها بصورت ميله اي زير نمودار روند قيمت قرار ميگيرد }

اساس تحليل تكنيكی


در ابتداي قرن بيستم، تئوري داو چيزي را بنيان‌گذاري كرد كه بعدها به عنوان تحليل تكنيكي نوين شناخته شد. تئوري داو(Dow) از ابتدا تركيب كاملي نبود بلكه به مرور با كنار هم قرار دادن اجزايي از ميان نوشته‌هاي چارلز داو در طي چندين سال تكميل شد. از ميان قضيه‌هاي نقل شده از داو سه تا از آنها برجسته مي باشند:
قيمت معرف همه اطلاعات مي باشد.
تغييرات قيمت كاملاً تصادفي نيست.
اينكه چه اتفاقي افتاده {‌ پيشينه قيمت } بسيار مهم‌تر است از چرايي آن { چرا اتقاق افتاده‌ }

قيمت معرف همه اطلاعات مي باشد: اين قضيه شبيه به اشكال قوي و نيمه قوي بازار كارا است. تحليل‌گران تكنيكي اعتقاد دارند كه قيمت فعلي منعكس كننده تمام اطلاعات است. با توجه به اينكه اطلاعات قبلا اثر خود را بر روي قيمت گذاشته است، لذا قيمت نشان دهنده ارزش منصفانه مي‌باشد و بايد پايه اصلي تحليل را تشكيل دهد. در مجموع قيمت بازار نشان دهنده كليه اطلاعات مشاركت كنندگان در بازار شامل: معامله گران، سرمايه‌گذاران، مديران پرتفوي، تحليل‌گران خريد سهام، تحليل‌گران فروش سهام، جهت دهندگان به بازار، تحليل‌گران تكنيكي، تحليل‌گران بنيادي(Fundamental Analysts) و ديگران مي‌باشد. مخالفت با

قيمت‌هايي كه توسط چنين تركيبي از افراد با چنين تخصص‌ها و اعتبارهايي تعيين شده بسيار نابخردانه است. تحليل تكنيكي از اطلاعات بدست آمده از قيمت براي تفسير اينكه بازار چه مي‌گويد با هدف پيش‌بيني آينده استفاده مي‌كند.

تغييرات قيمت كاملاً تصادفي نيست: بسياري از تكنيكي‌ها معتقد به روند قيمت هستند. ليكن بيشتر تكنيكي‌ها اين مطلب را نيز تاييد مي كنند كه در برخي از دوره هاي زماني، قيمت ها از روند خاصي تبعيت نمي كنند. اگر قيمت هميشه تصادفي بود، تحصيل درآمد از طريق تحليل تكنيكي بسيار سخت مي‌شد. جك شوايگر (Jack Schwager) در كتابش بنام Schwager on Futures: Technical Analysis چنين مي‌گويد:
در دوره هاي زماني طولاني ممكن است بازار داراي تغييرات قيمت تصادفي باشد، ليكن در داخل اين دوره هاي زماني، دوره هاي زماني كوتاه تري وجود دارند كه رفتار قيمت در آنها بصورت غير تصادفي است. هدف چارتيست ها شناسايي اين دوره هاي زماني (يعني پيدا كردن روند هاي كلي قيمت) است.

 

اعتقاد تكنيكي‌ها بر اين است كه تشخيص روند امكان پذير بوده و مي‌توان بر مبناي روند قيمت اقدام به سرمايه‌گذاري كرد و همراه با مشخص شدن تدريجي روند قيمت و با اقدام به خريد و فروش در زمان مناسب ، سود كسب كرد. با توجه به اين امر كه روش تحليل تكنيكي را مي توان براي دوره هاي زماني مختلف بكار برد، امكان دنبال كردن روند هاي بلند مدت و كوتاه مدت قيمت بطور همزمان وجود دارد. در نمودار بالا ( روند قيمت سهام IBM ) نشان دهنده رويكرد شوايگر نسبت به ماهيت روند قيمت ها است. روند كلي به سمت بالاست، ليكن محدوده‌هاي مناسب براي دادوستد (Trading) درون آن پراكنده است. مابين محدوده‌هاي دادوستد { برنگ قرمز- Trading Range } روندهاي رشدي { رنگ آبي- Trending Range } وجود دارند كه متاثر از روند رشد اصلي قيمت سهم در بلند مدت هستند. وقتي كه سهام بالاتر از محدوده داد و ستد قرار مي گيرد، روند رشد آن دوباره شروع مي‌شود. از طرف ديگر زماني كه سهام پايين‌تر از مرز پاييني محدوده داد و ستد قرار مي گيرد، روند نزولي قيمت سهم آغاز مي شود.

اينكه چه اتفاقي افتاده از علت آن مهم‌تر است: Tony Plummer در كتابش با عنوان The Psychology of Technical Analysis به نقل از اسكار وايلد مي‌گويد «يك تحليل‌گر تكنيكي قيمت همه چيز را مي‌داند ولي ارزش { واقعي } هيچ چيز را نمي‌داند. چارتيست ‌ها كه به عنوان تحليل‌گران تكنيكي شناخته ميشوند فقط با دو چيز سروكار دارند:
1- قيمت فعلي چيست؟
2- سابقه تغييرات قيمت چيست؟

قيمت نتيجه تقابل نهايي نيروهاي عرضه و تقاضا براي سهام شركت است. هدف تحليل‌گر پيش‌بيني جهت تغييرات قيمت آتي است. تحليل تكنيكي با تمركز بر روي قيمت و فقط قيمت، نمايانگر يك ديدگاه مستقيم است. بنيادگراها به دنبال چرايي قيمت مي گردند. حال آنكه تكنيكي‌ها به دلايل بنياد‌گراها در مورد چرايي قيمت با ديد ترديد نگاه مي‌كنند. تكنيكي‌ها اعتقاد دارند كه بهترين كار اين است كه بدنبال چيستي قيمت باشيم و به چرايي آن اهميت ندهيم. چرا قيمت بالا مي‌رود؟ بخاطر بيشتر بودن خريداران (تقاضا) از فروشندگان (عرضه). سرانجام، ارزش هر چيز برابر با پولي است كه يك فرد حاضر است براي آن بپردازد. چه لزومي دارد بدانيم چرا؟

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 12:30  توسط ali  | 

چگونه بازار را تحلیل کنیم؟

روش تحليل: image

در بازارتجارت ارز خارجي (
FOREX) دو روش تحليل براي خريد و فروش وجود دارد که در ذيل به شرح آن مي‌پردازيم:

1- تجزيه و تحليل بنيادين(
Fundamental):

تجزيه و تحليل‌هاي بنيادين به عوامل تاثيرگذار بر بازار مي‌پردازد و معامله‌گر تمايل دارد تا به کمک آن تغييرات اقتصادي و تاثير آن بر نرخ ارزهاي خارجي را پيش‌بيني کند.
اغلب، جو خصومت آميزي بين معامله گران بنيادين و فني (
technical) وجود دارد و هر کدام به ديد گاه ديگري بي‌حرمتي مي‌کنند. واضح است که اين کار اشتباه است چرا که هردو ديدگاه قابليت‌هاي زيادي دارند و تلفيقي از اين دو ديد گاه نتايج عالي در بر دارد.
مزيت اصلي تجزيه و تحليل هاي فني (
technical) قابليت ورود به بازار و خروج از آن در زمان کاملاً مشخص و دقيق و مناسب است. در حالي که در ديدگاه بنيادين بيشتر به نقطه نظرات هدايتي طولاني مدت اشاره مي‌شود. در تجزيه و تحليل بنيادين، جنبه‌هاي زيادي در نظر گرفته مي شود و بسياري از آمارهاي اقتصادي ماهانه و سه ماهه نمايانگر استحکام و دوام اقتصادي است.
اين تحليل ها شامل تغيير و تحولات احتمالي در نرخ هاي سود کوتاه و بلند مدت است که در روندهاي ارز خارجي از اهميت شاياني برخوردارند. به طور کلي نرخ بالاي بهره کوتاه مدت يک ارز را ساپورت مي کند مگر آنکه ثبات آن تحت تاثير فشار زياد و نوسانات قيمت تضعيف شود.
تجارت بين المللي و جريان‌هاي سرمايه‌گذاري به دقت دنبال مي شوند تا دوام و استحکام نسبي خريد و فروش در معاملات نقدي و بازرگاني ارزيابي شود.
حوادث و رويدادهاي سياسي مثل انتخابات يا انتصاب هيات وزرا، اغلب اثرات مهمي بر بازارهاي ارز خارجي دارد که به سياست و خط مشي که در زمينه اقتصاد اعمال مي شود بستگي دارد.
خط مشي پولي نيز به دقت دنبال مي‌گردد که در آن از نشانگرهايي را که در ايجاد چنين تصميمات سياسي مؤثرند نيز شکل مي‌دهند. ذخائر پولي، مداخلات بانک مرکزي و نرخ سودهاي کوتاه مدت همگي فاکتورهاي مهمي در تجزيه و تحليل هاي ديدگاه بنيادين هستند.
تبادلات ارز هاي تجاري، بهترين شيوه براي در نظر گرفتن و بررسي شرايط اقتصادي يک کشور است. حتي در آسياي جنوب شرقي حوادث و رويدادهاي نيمه دوم سال 1997 نتايج خود را وقتي نشان داد که بنيان اقتصاد کشورها از هم پاشيد و اين بهترين شيوه براي سود بردن از فروش ارز مربوطه است.
شرايط اقتصادي با دوام تر و با ثبات ايالات متحده آمريکا در مقايسه با کشورهاي قاره اروپا منجر به بالا رفتن ارزش ارز ايالات متحده آمريکا طي سال 1997 شد. اگر بخواهيم دوباره به مبحث ديدگاه بنيادين در مقابل ديدگاه فني، باز گرديم بايد بگوييم که هيچ کدام از اين ديدگاه ها در تضاد با ديدگاه ديگر نبودند.

2- تحليل فني (
Technical Analysis)

تحليل فني عبارت است از بررسي نرخ‌هاي قبلي و روند فعاليت ارز به منظور پيش بيني تغييرات قيمت در آينده.
اصلي ترين نکته در انجام تحليل فني آن است که تغيير قيمت شاخص کوچکي از کل اطلاعات بازار است و الگوهاي تغييرات قيمت تمايل به تکرار خود دارند. با اين حال مهمترين مشکل تحليل فني تاخير آن مي باشد!
يکي ديگر از دلايل مهم انجام تحليل‌هاي فني آن است که تغييرات قيمت بصورت اتفاقي رخ نمي‌دهد و دربيشتر مواقع الگوهاي مشخصي دارند. گرچه به نظر مي رسد اين موضوع براي هر کس که تا به حال يکبار به جدول نگاه کرده باشد حقيقتي واضح است اما در مورد اين مساله بحث داغي در محافل دانشگاهي در جريان است.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 12:21  توسط ali  | 

مهمترین اصول مدیریت سرمایه

بسیاری از معامله گران بازار با وجود تسلط بر مباحث تکنیکی و بنیادی و با دimageاشتن استراتژی کارآمد, همچنان قادر به کسب سود و حتی حفظ سرمایه در بلند مدت نمی باشند.  اصلی ترین علت شکست این معامله گران در صحبت های آنان نهفته است. در شرایطی که متوسط سود سالانه حرفه ای ترین معامله گران دنیا معمولآ کمتر از 100%  می باشد, معامله گران آماتور از دو یا چند برابر کردن سرمایه در یک ماه  صحبت می کنند!! در صحبت بسیاری از این معامله گران تجربه چند ماهه از موفقیت های رویایی مرتبآ شنیده می شود با این حال در نهایت سرنوشتی جز از دست دادن تمام سرمایه نداشته اند.
این تجربه هر روز و هر روز برای معامله گران تازه کار و حتی بسیاری از کهنه کاران بازار اتفاق می افتد و در این بین وحشتناک ترین اتفاق این..

به نام خدا

 

مدیریت سرمایه در بازار های مالی

بسیاری از معامله گران بازار با وجود تسلط بر مباحث تکنیکی و بنیادی و با داشتن استراتژی کارآمد, همچنان قادر به کسب سود و حتی حفظ سرمایه در بلند مدت نمی باشند.  اصلی ترین علت شکست این معامله گران در صحبت های آنان نهفته است. در شرایطی که متوسط سود سالانه حرفه ای ترین معامله گران دنیا معمولآ کمتر از 100%  می باشد, معامله گران آماتور از دو یا چند برابر کردن سرمایه در یک ماه  صحبت می کنند!! در صحبت بسیاری از این معامله گران تجربه چند ماهه از موفقیت های رویایی مرتبآ شنیده می شود با این حال در نهایت سرنوشتی جز از دست دادن تمام سرمایه نداشته اند.

این تجربه هر روز و هر روز برای معامله گران تازه کار و حتی بسیاری از کهنه کاران بازار اتفاق می افتد و در این بین وحشتناک ترین اتفاق این است که بازندگان بازار علت شکست خود را تنها یک اشتباه می دانند و با خود عهد می کنند که در سرمایه گزاری بعدی آن اشتباه را مرتکب نخواهند شد غافل از اینکه بازار هر روز درس تازه ای به بازیگران خود می دهد.  یک اشتباه در تعیین حد زیان, انتشار یک خبر غیر منتظره, اشکال فنی کامپیوتر یا اینترنت, عدم اجرای دستورات توسط بروکر و . . . دلایلی هستند که معامله گران غیر حرفه ای در توجیه شکست خود دارند. این مشکلات و اشتباهات برای معامله گران حرفه ای و موفق نیز پیش آمده است. نه فقط یک بار, بلکه به دفعات. در عین حال آنها هرگز متحمل زیان سنگین و جبران ناپذیر نمی شوند زیرا همواره با در نظر گرفتن بدترین اتفاقات اقدام به سرمایه گزاری و معامله می کنند. تفاوت اصلی معامله گران حرفه ای و آماتور در دیدگاه آنان نسبت به بازار و تنظیم ریسک و بازده مورد انتظار می باشد. معامله گران تازه کار که معمولآ تجربیات موفقی در حساب های مجازی داشته اند, با سرمایه ای اندک وارد بازار حقیقی می شوند و برای دسترسی به بازده زیادی که انتظار دارند, به انجام معاملاتی با حجم سنگین می پردازند و متاسفانه با کوچکترین نوسان نامطلوب بازار, همه سرمایه خود را از دست می دهند. این در حالیست که معامله گر حرفه ای با مدیریت سرمایه و ریسک, در یک برنامه بلند مدت اهداف خود را دنبال می کند. به عبارتی می توان گفت که مرز موفقیت و شکست در هر نوع سرمایه گزاری تسلط بر دانش مدیریت سرمایه و ریسک است. مدیریت سرمایه بزرگترین هنر معامله گران حرفه ای برای کسب حداکثر سود با کمترین ریسک ممکن است. در ساده ترین بیان مدیریت سرمایه مشخص کننده سایز معاملات با توجه به حجم سرمایه, درصد ریسک قابل قبول و حد زیان می باشد.

Lots = Equity * Risk / (Stop Loss * PV)

PV = Pip Value (در هر لات ارزش هر پیپ)

 

یکی از اشتباهات رایج در مبحث مدیریت ریسک تعیین حد زیان با توجه به سایز پوزیشن می باشد. به عنوان مثال معامله گر A اقدام به خریدEURUSD  با سایز 1 لات می کند و حد اکثر زیان احتمالی را 200$ در نظر می گیرد. این شخص بناچار می بایست Stop Loss  را با فاصله  20 پیپ تنظیم کند. به عبارتی حد زیان با توجه به سایز پوزیشن تعیین شده است که اشتباه است.

در مقابل معامله گر B ابتدا به بررسی دقیق شرایط بازار می پردازد و حد زیان مناسب را 50 پیپ تشخیص می دهد. سپس سایز مناسب را بگونه ای تنظیم می کند که حد اکثر زیان با Stop Loss   50 پیپی بیش از 200$ نباشد.

بنابراین Stop Loss  بر اساس شرایط بازار تعیین می شود سپس حجم معاملات بر اساس Stop Loss و میزان ریسک محاسبه می شود.

مثال: بعد از بررسی شرایط بازار, موقعیت مناسبی برای خرید USDCHF با حد زیان 70 پیپ بدست می آوریم. اگر میزان سرمایه 3000 دلار باشد برای اینکه در صورت زیان بیش از 2% سرمایه از بین نرود, سایز پوزیشن حد اکثر باید چند لات در نظر گرفته شود؟ 

Lots = Equity * Risk / (Stop Loss * PV)

PV =  (در هر لات ارزش هر پیپ) = 8.8

Lots = (3000* 2%) / (70 * 8.8) = 0.09

بنابراین اگر سایز پوزیشن 0.09 لات در نظر گرفته شود در صورت زیان 70 پیپی تنها 55.44 دلار (کمتر از 2 درصد) از سرمایه را از دست داده ایم.

اساسی ترین بحث مدیریت سرمایه تعیین میزان ریسک در هر معامله است. قبل از انجام معاملات باید بدانیم در صورت زیان حد اکثر چند در صد سرمایه خود را از دست می دهیم. برای بدست آوردن حداکثر ریسک در هر معامله به توصیه بزرگان بازار و محاسبات ساده ریاضی رجوع می کنیم. معامله گری را در نظر بگیرید که با سرمایه اولیه 1000$ وارد بازار شده و موجودی وی با از دست دادن 20% سرمایه به 800 دلار رسیده است. این معامله گر برای جبران زیان می بایست به میزان 25% از موجودی 800 دلاری کسب سود کند تا به نقطه اول برسد. با همین استدلال می توان گفت معامله گری که 50% از سرمایه خود را از دست می دهد برای جبران باید 100% سود بگیرد که کار ساده ای نیست. در جدول زیر مشخص شده است که برای جبران هر درصدی از زیان چند درصد سود لازم است.

 

 

 

زیان اولیه %

سود لازم برای جبران %

1

1.01

1.5

1.52

2

2.04

2.5

2.56

3

3.09

5

5.26

10

11.11

15

17.65

20

25.00

25

33.33

30

42.86

35

53.85

40

66.67

45

81.82

50

100.00

55

122.22

60

150.00

65

185.71

70

233.33

75

300.00

80

400.00

85

566.67

90

900.00

 

با توجه به جدول بالا نتیجه می گیریم که هرچه ریسک سرمایه گزاری بالاتر باشد در صورت زیان احتمال جبران آن کمتر خواهد بود. از این رو بنظر می رسد جبران زیانی در حد 30% حساب بسیار دشوار باشد.

 بنابراین ریسک هر معامله باید بگونه ای تنظیم شود که با چندین زیان پشت سرهم حداکثر کاهش سرمایه بیش از 25 یا 30 درصد نباشد. در زندگی شغلی یک معامله گر حتی 15 زیان پی در پی (با سود های اندک در بین آنها) اتفاقی دور از انتظار نیست. بنابراین سایز هر پوزیشن باید بگونه ای تعیین شود که حد اکثر زیان آن بیش از 2% از موجودی نباشد.

 

بررسی پرفورمنس کاری از دید مدیریت سرمایه

 

در ابتدا لازم است با ذکر یک مثال مفهوم Draw Down    را تشریح می کنیم. Draw Down   یا به اختصار DD بزرگترین فاصله بین ماکزیموم نسبی موجودی حساب (Equity) تا کمترین کف بعد از آن می باشد. به زبان ساده تر DD بزرگترین حرکت برگشتی نمودار Equity می باشد.

 فرض کنید یک حساب 10000 دلاری بعد از مدتی به 11433 دلار رسیده باشد. سپس با چندین زیان متوالی موجودی به 10546 دلار کاهش پیدا کند.

 

فاصله بین 11433 تا 10546 همان DD است که برحسب درصد 7.7% می باشد. میزان واقعی ریسک یک استراتژی و مدیریت سرمایه مربوط به آن می بایست توسط DD سنجیده شود نه سود یا زیان انتهای دوره.

یک راه مناسب برای بررسی پرفورمنس یک حساب محاسبه Reward to Risk  است.

 Reward to Riskنسبت بازده به DD می باشد. همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید موجودی حساب در انتهای دوره به 11800 دلار رسیده است (18% سود). این درصد مشخص کننده Reward  یا بازده است. بنابراین Reward to Risk  این پرفورمنس معادل :

Reward to Risk = Reward / DD = 18%   /   7.7 % = 2.3

است. بزرگتر بودن این عدد نشان دهنده قوی تر و کم ریسک تر بودن پرفورمنس است.  Reward to Risk کمتر از 1.5 بد و Reward to Risk بالاتر از 2 قابل قبول می باشد. 

 

Stop Loss

یکی از برتری های  معامله گران موفق نسبت به معامله گران ناموفق در نحوه برخورد آنها با شرایط نامطلوب بازار است. هنگامی که قیمت برخلاف جهت پوزیشن ما حرکت می کند اگر به موقع از بازار خارج شویم, نه تنها از گسترش زیان جلوگیری کرده ایم بلکه در صورت مناسب بودن شرایط جدید می توان در جهت مناسب اقدام به معامله کرده و احتمالآ زیان پوزیشن قبل را جبران کنیم. بسیاری از معامله گران تازه کار و کم تجربه معمولآ بصورت احساسی و بدون در نظر گرفتن قواعد انجام یک معامله موفق تصمیم گیری می کنند. بنابراین هرگز تمایلی به بستن یک پوزیشن با زیان ندارند. در شرایطی که متوسط سود این معامله گران معمولآ کمتر از 20 پیپ می باشد, در پرفورمنس کاری آنها زیان های بزرگتر از 200 پیپ نیز دیده می شود. می توان نتیجه گرفت که یک پوزیشن زیان ده سود 10 پوزیشن سود ده را از بین می برد. برای جلوگیری از گسترش زیان احتمالی می بایست بعد از فراهم بودن شرایط مناسب برای انجام معامله و قبل از اقدام به آن, حد زیان(Stop Loss) مناسب را پیدا کنیم. Stop Loss نقطه ای است که در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه, پوزیشن بدون هیچ گونه شک و تردید و چون و چرا بسته می شود. گاهی ممکن است بعد از رسیدن قیمت به Stop Loss و بسته شدن پوزیشن بلافاصله روند حرکت به نفع معامله گر تغییر کند. معامله گر آماتور از اینکه برای پوزیشن خود حد زیان تعیین کرده ابراز پشیمانی می کند و احتمالآ در آینده چنین کاری نخواهد کرد. اما معامله گر منطقی و با تجربه به بررسی علت و ضعف استراتژی معاملاتی خود در تعیین نقطه ورود و خروج مناسب می پردازد.

خروج از بازار هنگام رسیدن قیمت به حد زیان در واقع یک حرکت مصلحتی برای جلوگیری از گسترش زیان و

کسب آمادگی برای ورود مجدد در شرایط مناسب می باشد. تعیین حد زیان به معامله گر این اعتماد به نفس را می دهد که امکان مقابله با هر اتفاق نا مطلوبی در محیط بازار وجود دارد. لذا بدون هیچگونه ترس و تردیدی از تمام شرایط مناسب بازار بهره مند می شود.این در حالیست که معامله گر بی تجربه و نا آگاه همواره با اضطراب و ناراحتی در انتظار برگشت قیمت به نفع خود است.

یکی از بزرگترین اشتباهات تغییر حد زیان بدون دلیل فنی و منطقی است بدین ترتیب که با نزدیک شدن قیمت به حد زیان معامله گر اقدام به گسترش یا حذف حد زیان می کند و منتظر کمتر شدن یا از بین رفتن زیان می ماند. با وجود اینکه ممکن است در مواردی این حرکت موجب جبران یا کمتر شدن زیان شود اما در بلند مدت نتیجه ای جز ازبین رفتن برنامه و استراتژی کاری  نخواهد داشت.

 حال این سوال مطرح می شود که چگونه حد زیان مناسب را تعیین کنیم؟

حد زیان مناسب نقطه است که در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه احتمال ادامه حرکت بیشتر از بازگشت آن باشد. به عنوان مثال در شکل زیر قصد داریم در جهت روند اقدام به معامله کنیم.

 


شکل 1

کف کانال صعودی می تواند نقطه ورود مناسبی برای خرید باشد. همانطور که در شکل 1 مشاهده می کنید حد زیان پائین تر از کانال قرار گرفته است بطوریکه اگر قیمت به حد زیان برسد, کانال صعودی Break Out شده و احتمال ادامه حرکت نزولی از برگشت قیمت, بیشتر خواهد بود. لذا در مثال فوق حد زیان مناسبی برای پوزیشن خرید در نظر گرفته شده است. شکل زیر که ادامه نوسانات شکل 1 می باشد, بخوبی نشان می دهد که با برخورد قیمت به حد زیان روند نزولی ادامه پیدا کرده است.

 

شکل 2

پوزیشن مثال فوق با حدود 50 پیپ زیان بسته شده است اما در صورت عدم تعیین حد زیاد, متحمل زیان حدود 200 پیپ می شدیم. 

روش های مختلفی برای تعین حد زیان وجود دارد. یکی از کاربردی ترین روش ها در نظر گرفتن ساپورت یا رزیستنس می باشد. مثلآ در پوزیشن فروش ابتدا می بایست رزیستنس کلیدی را در نظر بگیریم و حد زیان را اندکی بالاتر از آن قرار دهیم. زیرا شکسته شدن رزیستنس کلیدی اخطار بسیار مهمی برای ادامه حرکت صعودی می باشد. اینکه حد زیان پوزیشن ها چند پیپ باید باشد کاملآ به شرایط پوزیشن وابسته است. طبیعتآ معاملات بلند مدت تر به حد زیان بزرگتری نیاز دارند تا با نوسانات کوتاه مدت بازار بسته نشوند.

 باید بدانیم که هرگز قادر به کنترل نوسانات بازار نخواهیم بود بنابراین برای موفقیت می بایست کنترل رفتار و تفکرات خود را بدست بگیریم و پیروی از اصول و قواعد بازی را به ضمیر ناخودآگاهمان القا کنیم. یکی از این اصول پیدا کردن نقطه مناسب برای قرار دارن حد زیان و سپس محاسبه سایزمعاملات( متناسب با حد زیان و میزان ریسک) می باشد.

ارتباط بین میزان حد زیان و حد سود مسئله مهمی است که می بایست بدقت مورد توجه قرار گیرد. معمولآ به اشتباه پيشنهاد می شود در معاملاتی وارد شویم که حد سود از حد زیان بزرگتر باشد تا نسبت Reward to Risk پوزیشن بزرگتر از یک باشد اما باید احتمال وقوع هر کدام را نیز درنظر بگیریم. مثلآ اگر حد زیان هر پوزیشن 2% از سرمایه و حد سود 1% باشد, در شرایطی که احتمال وقوع سود نسبت به احتمال وقوع زیان, 3 به 1 باشد با محاسبات آماری بعد از 100 معامله رشدی معادل 27% سرمایه خواهیم داشت.

با بزرگتر کردن Stop Loss احتمال برخورد به آن کمتر می شود اما در صورت وقوع می تواند زیان زیادی ایجاد کند. بنابراین باید تعادلی بین حد زیان بالا و حد زیان پائین پیدا کنیم. برای مثبت بودن روند معاملات باید

احتمال برخورد حد سود * مقدار حد سود > احتمال برخورد حد زیان * مقدار حد زیان

برقرار باشد.

کوچکتر بودن حد زیان با ثابت نگهداشتن احتمال وقوع آن تاثیر فوق العاده ای در پرفورمنس بلند مدت خواهد داشت. دقت در پیدا کردن نقطه ورود مناسب به کمتر شدن زیان احتمالی کمک می کند.

 

  

مثال : در شکل روند حرکت را صعودی میدانیم لذا اقدام به خرید خواهیم کرد. همانطور که مشاهده می کنید حد زیان شکل سمت چپ دو برابر حد زیان شکل سمت راست می باشد. این در حالیست که حد زیان در نقطه ثابتی قرار دارد. به عبارتی کم شدن حد زیان نه بواسطه تغییر نقطه خروج بلکه بواسطه تغییر نقطه ورود اتفاق افتاده است. کاملآ واضح است که قرار دادن نقطه ورود در اطراف ساپورت یا رزیستنس کلیدی موجب کمتر شدن زیان بدون افزایش احتمال وقوع آن می شود.

 

 

 

 

به قلم همکار ارجمند آقای پیرهادی

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم دی 1386ساعت 11:53  توسط ali  | 

مطالب قدیمی‌تر